Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
"Rusya'nın birçok Avrupa ülkesiyle ve aynı zamanda Ukrayna, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye ile doğalgaz akışı var ve biz de komple bütün enerji ihtiyacımızın yüzde 12,5'lik kısmını yani 8'de birini o hat üzerinden sağlıyoruz. O açıdan o hat üzerindeki he

KAYSERİ (AA) - MUSA ÖZYÜREK - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Rusya'nın birçok Avrupa ülkesiyle ve aynı zamanda Ukrayna, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye ile doğalgaz akışı var ve biz de komple bütün enerji ihtiyacımızın yüzde 12,5'lik kısmını yani 8'de birini o hat üzerinden sağlıyoruz. O açıdan o hat üzerindeki herhangi bir kesintinin Türkiye'yi de etkileyeceğini söylemek lazım. Şu anda ben böyle bir şey beklemiyorum. Çünkü Rusya'nın Türkiye ile geliştirdiği çok farklı stratejik ilişkiler var" dedi.

Yıldız, yerel seçim çalışmaları için gittiği Yahyalı ilçesinde, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ile Azerbaycan tarafından yürütülen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) Rusya ile Ukrayna arasında çıkan krizden sonra daha da önem arz ettiğini söyledi.

TANAP'ın öneminin ve avantajının artmasının böyle bir gerekçeye bağlanmasına TANAP yönetiminde olan ülke olarak üzüldüklerini belirten Yıldız, "Çünkü bölgemizdeki istikrar birçok açıdan önemli. TANAP,  geldiğimiz noktada ciddi bir avantaj ciddi bir yön aldı. Onun gerçekleştirilmesini mutlaka sağlamamız gerekiyor. Azeri kardeşlerimizle beraber ve yeni gelecek ortaklarımızla bunu gerçekleştireceğiz. Biz orada hisse oranımızı artırıyoruz ve yaklaşık bin 800 kilometrelik yerli üretimle beraber bu projeyi kazandıracağız" diye konuştu.

Özellikle Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü çok önemsediklerini dile getiren Yıldız, şöyle devam etti:

"Rusya'nın birçok Avrupa ülkesiyle ve aynı zamanda Ukrayna, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye ile doğalgaz akışı var ve biz de komple bütün enerji ihtiyacımızın yüzde 12,5'lik kısmını yani 8'de birini o hat üzerinden sağlıyoruz. O açıdan o hat üzerindeki herhangi bir kesintinin Türkiye'yi de etkileyeceğini söylemek lazım. Şu anda ben böyle bir şey beklemiyorum. Çünkü Rusya'nın Türkiye ile geliştirdiği çok farklı stratejik ilişkiler var."

 

- "TANAP bu konuda önemli bir alternatif olacak"

 

Özellikle Kırım'da yapılan referandumun bölgedeki siyasi istikrarı olumsuz yönde etkilediğini ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü bu manada sıkıntıya soktuğuna dikkati çeken Yıldız, "Bu açıdan biz elimizdeki bütün projelere devam edeceğiz. Özellikle yolumuza TANAP'la devam edeceğiz. Hem Türkiye'nin doğalgaz arz güvenliğiyle alakalı önemli bir kaynak hem de Avrupa Birliğine giden önemli bir güzergah olarak biz bu projenin takipçisi olacağız. Türkiye’nin ve Avrupa’nın enerji politika ve stratejilerinde özellikle kaynak güzergah çeşitlendirme esastır. Yani siz bir kaynağı bir ülkeden bulursunuz. Ama başka ülkelerden de benzer kaynağı farklı güzergahlardan da getirerek doğalgaz konusunda  yaşanabilecek sıkıntıları önlemek isterseniz. TANAP bu konuda önemli bir alternatif olacak" diye konuştu.

TANAP'ın kapasitesinin 16 milyar metreküp doğalgazla başladığını belirten Yıldız, çok kısa bir sürede 31 milyar metreküpe ulaşmasını beklediğini vurguladı. 

TANAP’ın kamulaştırma kararının da onaylandığını ifade eden Yıldız, 21 güzergah üzerinde bulunan 21 şehirdeki alanlar kamulaştırılarak, hem oradaki insanlara yeni bir kaynak oluşturulacağını hem de istihdam açısından önemli kazanımlar olacağını kaydetti. Yıldız, bu açıdan da TANAP'ı çok ciddi bir hareket olarak gördüklerini ve Türkiye'ye kazandıracaklarını söyledi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com