Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
"Nükleer güç santrali yaptığımızda 515 bin parçanın üretimini sağlamamız lazım. O yüzden nükleer güç santralleriyle alakalı, sanayicilerimize çok fazla iş düşüyor. Japonlarla beraber 200 milyon dolarlık bütçeyle bir 'bilgi teknoloji üniversitesi'nin kurul

BURSA (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'de nükleer güç santrali yapılması halinde 515 bin parçanın üretiminin karşılanması gerektiğini belirterek, "O yüzden nükleer güç santralleriyle alakalı, sanayicilerimize çok fazla iş düşüyor. Japonlarla beraber 200 milyon dolarlık bütçeyle bir 'bilgi teknoloji üniversitesi'nin kurulmasına karar verdik. Yalnızca elektrik üretimi açısından değil sanayimizin lig atlaması açısından da bunu son derece önemsiyoruz" dedi.

Bursa'da, Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nin bahçesinde düzenlenen "3'ncü Bilim Şenliği"nin açılış töreninde konuşan Yıldız, enerji sektöründe, yenilenebilir enerji kaynakları ve Türkiye'nin yerli kaynaklarında çok büyük bir pazar olduğunu, bu konuda yalnızca iş adamlarına, kamu çalışanlarına değil aynı zamanda üniversitelere ve gençlere hitap etmek istediğini söyledi.

Türkiye'nin, Cumhuriyet'in kuruluşunun 100'üncü yılı olan 2023'te 118 milyar dolarlık (yaklaşık 300 milyar lira) harcama yapmak durumunda kalacağını belirten Yıldız, "Bunu ne ile yapacak? Yine uluslararası sermaye ama yerli kaynaklarımızla beraber yapacak. Şimdi görüyorum, elektrikte, elektronikte, nükleer güç santrallerimizle rüzgar güllerimizle hidroelektrik santrallerimizle (HES) ve elektrik dağıtımında birçok sektörde, jeotermalde bizim büyük bir pazarımız var. Bu pazara yerli kaynaklarımızla beraber ulaşabilmenin en önemli yollarından bir tanesi, bu bilim şenliklerinden ve üniversitelerimizden geçiyor" ifadesini kullandı.

- Rusya'ya 190 öğrenci gönderildi

Yıldız, sadece nükleer güç santralleri konusunda eğitim görmeleri için Rusya'ya 190 öğrenci gönderdiklerini bildirdi. Onların, Moskova'da Rusça ve İngilizce eğitim aldığını dile getiren Yıldız, 100 öğrenciyi de bu yılın sonunda göndereceklerini anlattı.

Rusya'ya giden öğrenci sayısını 600'e çıkaracakları bilgisini veren Yıldız, her türlü masraflarını karşıladıklarını ve asıl amaçlarının, nükleer güç santrallerinin Türkiye'de de yapılmasını sağlamak olduğunu aktardı.

AK Parti hükümetlerinden önce 63 öğrenciye, şimdi ise 17 öğrenciye bir bilgisayar düştüğünü vurgulayan Yıldız, şöyle devam etti:

"Önümüzdeki 4 yıl içinde Milli Eğitim Bakanlığımız, her bir öğrenciye bir tablet verecek. FATİH Projesiyle beraber bir bilgisayar düşmüş olacak ve aynı zamanda 8 derslik ve üzeri tüm okullarımızda yaklaşık 30 bin 'bilişim teknoloji sınıfı' kuruldu. Niçin? 'Bütün bu pazarlara hitap edebilecek yerli kaynaklarımızı oluşturabilsin' diye. İllerimize son 11 yılda hükümetlerimizle beraber yaklaşık 1 milyon civarında bilgisayar gönderdik. Bunun 920 bin adedini okullarımıza gönderdik. Bunu şunun için söylüyorum; ABD'de neredeyse artık her iki yılda bir o okuldan mezun olanların tekrar bilgilerini yenileyeceği bir ortama girdik. Böyle bir bilgi, iletim teknolojisine girdik. Bugün son derece şeffaf ve ilk açıldığında internet 5,5 milyar sayfayla açıldı. Şu anda kaç milyar sayfaya geldiği tam bilemiyoruz. Sürekli bunlar artıyor. O yüzden Türkiye, bu açığını mutlaka seri bir şekilde kapatmak zorunda."

- "Yazıktır, günahtır bu"

Bakan Yıldız, enerjide yerli üretimin önemine değindi.

Yerli üretim konusunda mühendislere büyük görevler düştüğünü söyleyen Yıldız, şunları kaydetti:

"Rüzgar güllerinden 2013 yılında elde edilen enerji, doğalgazdan elde edilmiş olsaydı, 600 milyon dolar daha yurt dışına daha fazla para vermiş olacaktık. Yazıktır, günahtır bu. Bugün bunların yüzde 100'ünü, know-how (sözleşmeye dayalı, direkt bütünleşmiş bir pazarlama sistemi) transferleriyle teknoloji transferleriyle beraber yüzde 100'ünü yerli üretim yapmak hedefimiz ama bunu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yapmayacak. Bunu özel sektörle beraber, Bursa Büyükşehir Belediyemiz gibi zeminini hazırlayan ve Milli Eğitim Bakanlığı, üniversitelerimiz gibi bilgi teknoloji merkezleriyle buluşturan yapılara ihtiyacımız var. Bunun bütün illerimizde yayılabilecek kabiliyetleriyle birlikte gelişmesini istiyoruz. Bizden pazar oluşturmak, sanayicilerimizden, özel sektörümüzden de bunların inşallah yatırımlarını yapmış olmak. Bugün HES'teki yerli üretim oranımız çok yükseldi, hamdolsun. Jeotermal de aynı şekilde yükselmek zorunda."

Öğrencilere, aldıkları eğitimin yanı sıra mutlaka yabancı dillerini geliştirmeleri tavsiyesinde bulunan Yıldız, "Nükleer güç santrali yaptığımızda 515 bin parçanın üretimini sağlamamız lazım. O yüzden nükleer güç santralleriyle alakalı, sanayicilerimize çok fazla iş düşüyor. Japonlarla beraber 200 milyon dolarlık bütçeyle bir 'bilgi teknoloji üniversitesi'nin kurulmasına karar verdik. Yalnızca elektrik üretimi açısından değil sanayimizin lig atlaması açısından da bunu son derece önemsiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Yıldız daha sonra açılışını yaptığı şenlikteki stantları, Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve diğer protokol üyeleriyle gezdi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com