Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
"(Çocuk cinayetleri) Her birimiz, kendi yavrusu için ve ciğerinden kopan bir parça olarak bunu düşünsün ve vereceği karar ne ise onun doğruluğuna inanmış olurlar. Ben açıkçası o, kul hakkıyla alakalı olduğu için de karşılığı kadar ceza görmesi lazım geldi

BURSA (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, son günlerde yaşanan çocuk cinayetleriyle ilgili, "Her birimiz, kendi yavrusu için ve ciğerinden kopan bir parça olarak bunu düşünsün ve vereceği karar ne ise onun doğruluğuna inanmış olurlar. Ben açıkçası o, kul hakkıyla alakalı olduğu için de karşılığı kadar ceza görmesi lazım geldiği kanaatindeyim. Şahsi fikrim, kesinlikle idam edilmesinden yanadır ama sistemimiz farklı işlemektedir" dedi.

Yıldız, Birlik Vakfı Bursa Şubesinde düzenlenen "Cuma Meclisi" adlı toplantı öncesi gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "AK Parti'nin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Toplantısı sonucunda 3 dönem kuralının değişmemesine ve 2015 seçimlerine mevcut sistemle gidilmesine karar verildi. Bunları nasıl yorumluyorsunuz" sorusu üzerine Yıldız, bu kararların hayırlı olmasını diledi.

Kararların, Türkiye siyaset tarihine mutlaka yararlar getireceğine inandığını belirten Yıldız, şöyle devam etti:

"Öncelikle 3 dönem kuralının uygulanmasıyla alakalı başından beri aynı kanaatteydim ve bu kuralın mutlaka uygulanmasından yana kanaatlerimi belirttim. Bu 3 dönemin içindeki biri olarak söylüyorum. Bizden sonra çok daha yetişmiş arkadaşların bulunabileceğine işaret etmiştik. Bu makamların, koltukların geçici olduğunu söylemiştik. Öncelikle bunları, kendimiz de uygulamamız lazım. AK Parti'nin kurumsal bir kimlik kazanması, kurumsal hafızasını ileriye taşıyabilmesi açısından bunu son derece doğru buluyorum. Her birimizin, bu görevlerini zamanı geldiğinde rahatlıkla devredebileceği ve kendimizden daha iyi olduğuna inandığımız arkadaşlarla beraber Türkiye'nin yararına çalışılabileceğini her vesileyle söylüyorum. O yüzden de isabetli bir karardır diye düşünüyorum."

- "AK Parti, hak ettiğinden fazlasını mı istiyor"

Yıldız, AK Parti'nin, 2002 yılında her üç seçmenden birinin, son yerel seçimlerde ise yaklaşık her iki seçmenden birinin oyunu aldığını hatırlattı.

Partisinin, seçimde hak etmediği bir oyla siyaset yapma ihtimalinin ve böyle bir isteğin bulunmadığını vurgulayan Yıldız, bundan dolayı seçim sistemlerinin tartışılması, istişareye açılması ve kamuoyunda bunun değerlendirilmesinin son derece normal olduğunu anlattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, seçim barajının düşürülmesi konusunu da tartışmaya açtığını anımsatan Yıldız, "Orada da aslında çok fazla bir yankı bulunmadı, istenen manada bir cevap yine oluşmadı. O yüzden ister dar bölge, isterse daraltılmış bölgeyle alakalı seçim sistemi arayışlarında şu anda bu kararın alınmış olmasını da son derece isabetli buluyorum" ifadesini kullandı.

Seçim sisteminin zamanla yine tartışılabileceğine değinen Yıldız, mevcut uygulamayla 2015 seçimlerine gidilmesinin yararlı olacağını belirtti.

 

Yıldız, AK Parti'nin, şu ana kadar aldığı oyların hakkını verdiğini ve bunu icraate döken bir parti olduğunu söyledi.

Zaman zaman kamuoyunda, "AK Parti, hak ettiğinden fazlasını mı istiyor" tartışması yapıldığına işaret eden Yıldız, "Hayır. AK Parti'nin böyle bir talebi olmaz, olamaz. Çünkü biz hak ettiklerimizle bu ülkeyi şimdiye kadar hamdolsun yönetmiş olduk. Bir de AK Parti'nin değişmez bir kuralı var. AK Parti ve AK Parti hükümetleri, doğru yaptığı kadar güçlendiğini gören ve güçlendiği kadar da daha çok doğru yapma ve kabiliyetine, kapasitesine ulaştığını gören bir partidir" değerlendirmesinde bulundu.

 

- Cumhurbaşkanlığı seçimi

Bir gazeteci, Yıldız'a, "Bu 3 dönem kuralı kararı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olmasının önünü açacak mı" sorusunu yöneltti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin, bu karardan ayrı tutulması gereken bir süreç olduğunu anlatan Yıldız, şunları kaydetti:

"Sayın Başbakanımızın, Sayın Cumhurbaşkanımızla ve delegelerimizle milletvekillerimizle belediye başkanlarımızla il başkanlarımızla teşkilatımızın her kademesinde yaptığı bir istişare yapısı vardır. O istişareden çıkacak sonuçla onu ilintilendirmek lazım ve dediğim gibi Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşmelerinden ortaya bir karar çıkacaktır. Şu anda AK Parti'nin, ülkenin yararına aldığı kararların en önemli göstergelerinden biri budur. Şu anda herhangi bir partinin adayı veya göstereceği aday falan hiç kamuoyunda tartışılmıyor, konuşulmuyor. Yani Türkiye'de doğru kararlara işaret ettiği için AK Parti, bu yapıyı sağlamış durumda ve Türkiye'ye yakışır, Türkiye'nin ilerleyen, büyüyen gelişen yapısına yakışacak bir şekilde bu seçimi yapar."

- "İdamsa idamdır bunun karşılığı"

Bakan Yıldız, son günlerde yaşanan çocuk cinayetleriyle ilgili soruyu da yanıtladı.

Bu konuda inandığı bir şeyi söyleyeceğini dile getiren Yıldız, şöyle konuştu:

"Aslında o çocuğumuzun, yavrumuzun hakkı, anne ve babası üzerinedir ve onların vereceği karar, asıl olması lazım. İdamsa idamdır bunun karşılığı. Her birimiz, kendi yavrusu için ve ciğerinden kopan bir parça olarak bunu düşünsün ve vereceği karar ne ise onun doğruluğuna inanmış olurlar. Ben açıkçası o, kul hakkıyla alakalı olduğu için de karşılığı kadar ceza görmesi lazım geldiği kanaatindeyim. Şahsi fikrim, kesinlikle idam edilmesinden yanadır ama sistemimiz farklı işlemektedir. Dediğim gibi her aile, Allah başlarında uzak etsin, kendisi için bir düşünsün bunu, ondan sonra kararını versin."

Yıldız daha sonra basına kapalı gerçekleştirilen "Cuma Meclisi" toplantısına katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com