Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
"(Sinop'a yapılacak nükleer santral) Şu ana kadar yapılan çalışmalar sürecin devamı yönünde ve herhangi bir yer değişikliğine gerek olmadığı şeklinde"

ANKARA (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,  Sinop'a yapılacak nükleer santrale ilişkin, "Şu ana kadar yapılan çalışmalar sürecin devamı yönünde ve herhangi bir yer değişikliğine gerek olmadığı şeklinde" dedi.

Yıldız,  Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Genel Direktörü Yukiya Amano ile görüştü. 

Bakan Yıldız, Amano ile bakanlıkta düzenlediği ortak basın toplantısında, görüşmede, Türkiye'nin bir kez daha nükleer güç santralleriyle ilgili siyasi duruş ve kararlığını vurguladığını, Akkuyu ve Sinop nükleer güç santrallerinin ajansın belirlediği teknik özelliklere uygun yapılmasını konuştuklarını söyledi.

Entegre nükleer altyapıyla ilgili yaklaşık 300 sayfalık bir çalışmayı tamamladıklarını dile getiren Yıldız, görüşmede, bu konuda yapılması gerekenleri değerlendirdiklerini ifade etti.

Uluslararası tecrübelerin aktarılması, inşaatı devam eden 72 santralin güvenlik sistemlerinin yapılanması, işletmedeki yaklaşık 440 nükleer santralin güvenlik ve işletme yapılarıyla ilgili görüşmeler yaptıklarını anlatan Yıldız, şöyle konuştu:

"İşbirliğimiz güçlü şekilde devam edecek. Viyana'da Türk mühendislerimiz çalışıyorlar. Onların sayısının artırılabileceğini söylediler. Bu işin kültürünü yerleştirebilmek için uğraşıyoruz. Nükleer santrallerin kendine has bir kültürü var. Bunu mutlaka yerleştirmemiz lazım. Eğitimiyle, sanayi yapılanmasıyla, teknik uygulamalarıyla bunu sağlamamız gerek. Bunları konuştuk. Fransa, Rusya, Güney Kore, Japonya ve Teksas'ta nükleer güç santralleriyle alakalı teknoloji üniversiteleri var. Bunların sayısı çok az. Bunlardan bir tanesini Türkiye'de kurmayı düşünüyoruz. Bunu da konuştuk."

Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun yapılanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yıldız, "TAEK'in özerk ve bağımsız olmak kaydıyla düzenleyici ve araştırmacı kısımlarının ayrıştırılması, seçkin ve verimli bir şekilde düzenlenmesini amaçlıyoruz" dedi.

Nükleer güç santrallerinin iklim değişiklikleri, ekonomi ve enerji güvenliği açısından son derece önemli hale geldiğini ifade eden Yıldız, "Fukuşima kazası dünya için bir tehdittir ama yeni yapılacak santraller için bir fırsattır. Türkiye bunların her birini değerlendiriyor ve iyi bir çalışma ortaya koymaya gayret ediyor" şeklinde konuştu.

- Nükleer eğitime gönderilen öğrenciler

Bakan Yıldız, nükleer enerji konusunda eğitim için Rusya'ya gönderilen öğrencilere yönelik sorular üzerine, Rusya ile yaptıkları eğitim anlaşması gereği her yıl 100 öğrenciyi bu ülkeye gönderdiklerini söyledi.

Bu yıl eğitimlere katılmak için 5 bin civarında başvuru olduğunu belirten Yıldız, yapılacak değerlendirmelerin ardından eğitime katılan öğrenci sayısının 300'e çıkacağını ifade etti.

Nükleer santralleri inşa edene kadar bu sayının 600'e çıkmasını amaçladıklarını dile getiren Yıldız, müracaatların fazlalığının sevindirici olduğunu, başarılı bir mülakat süreci geçirileceğine inandığını kaydetti.

- Akkuyu ve Sinop'ta yapılacak nükleer santraller

Taner Yıldız, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin ÇED sürecine ilişkin soruları yanıtlarken, ilk ÇED başvurusunun bir kısım şekli şartlardan dolayı iade edildiğini anımsattı. Daha sonra yaklaşık 3 bin sayfalık doküman üzerinde değerlendirme yapıldığını ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

"Yeterli görüldüğünde, zannediyorum 1 ay içerisinde bu görüşmeleri tamamlayacaklar. O zaman komisyon, ÇED'le alakalı görüşlerini belirleyecek. ÇED'in ve oradaki imarın tamamlanmasıyla inşaat sürecine başlanacaktır. Bir kısım yer tespiti ve kum ocağı çalışmalarının yapılmasıyla ilgili 'inşaat başladı' diye haberler görüyorum. Bu gerçeği yansıtmamaktadır. Kurallarına uygun, hukuk kaidesi içerisinde ve dikkatli yapmaya çalıştığımız bir iş.

Aynı şekilde Sinop'ta da nükleer güç santralleriyle alakalı MTA'nın verdiği verilerin, sismiklerin güncellenmesiyle alakalı Japonya yeni bir araştırma yapıyor denizde. Yer değiştirmeye gerek var mı, 3 kilometre ileri, 5 kilometre geri almaya ihtiyaç var mı, bunlara bakıyorlar. Şu ana kadar yapılan çalışmalar önceki tespitlerden hareketle sürecin devamı yönünde ve herhangi bir yer değişikliğinde gerek olmadığı şeklinde. Böyle bir gelişme olsa dahi bunları birebir, sıcağı sıcağına izliyoruz. Önemli olan Türkiye'nin en sağlam yapılarını nükleer güç santrallerinde yapmak ve bir deprem bölgesindeki Türkiye'de bu yapıları teknolojiyle buluşturmaktır. Bu dikkatli çalışmamıza devam edeceğiz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com