Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız İzmir'de

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız İzmirde
Bakan Yıldız: "Siyasi istikrar zor elde edilen ama kolay elden giden bir şeydir. Şimdi bu kazanımları hangi yapı olursa olsun buyurun alın diyemeyiz. Bu yetkiyi sizden aldık ve başkasına teslim ediyoruz diyemeyiz"

İZMİR (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 17 Aralık operasyonlarının siyasi bir mühendislik ürünü olduğunu, Türkiye'de siyasi istikrarın yok edilmeye çalışıldığını belirterek, "Türkiye için bir darağacı kurulmuş. Bunu birçok yönüyle izleyebiliyorum. Amaç burada bizim asılmak istenmemiz" dedi. 

Torbalı ilçesinde Çetineller Oteli’nde düzenlenen Torbalı Ticaret Odası toplantısına katılan Yıldız,  30 Mart'taki yerel seçimlerin, Türkiye’deki siyasi istikrarın sürdürülebilmesi adına çok önemli olduğunu belirtti. 

Türkiye’nin son 10 yıldaki büyümesinin en çapıcı örneklerinden birinin Torbalı'da yaşandığını dile getiren Yıldız, Türkiye’de siyasi istikrarın son büyük çabalarla sağlandığını kaydederek, "Türkiye, 17 Aralık da dahil şu veya bu gerekçeyle her 10 yılda bir paçasında aşağı çekilen bir ülke. Hangi gerekçeyle olursa olsun... Bazen asker bazen sivil bazen yargı. Şimdi başka bir yapı tarafında yine çekilmeye çalışılıyor" diye konuştu.

17 Aralık operasyonu ve sonrasında yaşanan gelişmelerin şu ana kadar Türkiye ekonomisine 120 milyar dolar zarar verdiğini ifade eden Yıldız, şöyle devam etti:

"Bu telafi edilebilir, ancak siyasi istikrarı hedef alanlar 30 Mart’ı hedefliyor. Nasıl olur 16 Aralık’a kadar koşturan, yurt içi, yurt dışı demeden dolaşan başbakan ve ekibi bir anda kötü oldu. Başınıza tuğla mı düştü? Bu kabul edilemez ve ne gerekiyorsa yapacağız. Siyasi istikrar zor elde edilen ama kolay elden giden bir şeydir. Şimdi bu kazanımları hangi yapı olursa olsun buyurun alın diyemeyiz. Bu yetkiyi sizden aldık ve başkasına teslim ediyoruz diyemeyiz.

Türkiye'ye enerji yatırımlarını çekebilmek için 27 ülkeye 30 sefer yapıyoruz. Siyasi istikrar çok önemli. 22 milyar dolar bedelle 2 Nükleer Güç Santrali yaptırıyoruz ve yapan firmalara 10 kuruş hazine garantisi vermiyoruz. ‘Biz size güveniyoruz’ diyorlar. Şimdi bütün bunlardan fedakarlık yapmamızı istiyorlar." 

17 Aralık'ta başlatılan operasyonun, yakın siyaset tarihinde çok konuşulacağını belirten Bakan Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü: 

"17 Aralık operasyonun özeti şudur. Midenizde ülser var şikayet ediyorsunuz. Diyorlar ki 'Şurada bir darağacı var ve sizi asmayı öneriyoruz. Bir acınız kalmayacak' diyorlar. Biz bunu kabul edemeyiz. 

Her türlü usulsüzlüğe ve yolsuzluğa karşı biz kendimizi koruruz. Ancak burada konu bizim asılmak istenmemiz. Türkiye için bir darağacı kurulmuş. Bunu birçok yönüyle izleyebiliyorum. Amaç burada bizim asılmak istenmemiz. Bakın bir siyaset mühendisliği yapılıyor, AK Parti’nin bu ülkeden gitmesi isteniyor ve farklı senaryolar konuşuluyor. Siyaset mühendisliği hiçbir zaman yolsuzlukları makul hale getirmez."

Toplantıda söz alan Torbalı Ticaret Odası üyesi olduğunu söyleyen Erkan Altıner'in sorusu ve eleştirileri oda üyelerinden tepki alırken, Bakan Yıldız demokrasi kavramına vurgu yaparak bu tür eleştirilere değer verdiğini ve bunlara tahammül edilip, olgunlukla karşılanması gerektiğini söyledi. 

Toplantıda söz alan Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun da Torbalı'nın ödenen vergi noktasında İzmir’den sonra Türkiye’de 5 inci sırada yer aldığını kaydederek, "Torbalı İzmir’in ödediği verginin yüzde 55’ini oluşturuyor ve 77 ili geride bıraktı. Türkiye ekonomisine büyük bir katma değer sağlıyoruz" dedi. 

İlçedeki sanayicinin enerji konularındaki sıkıntılarına dikkati çeken Olgun, "Yüksek gerilim hatları yetersiz. Ayrıca yer altından geçirilmesini istiyoruz. İlçede 50-55 civarında trafoya ihtiyaç var. İlçemizde iki organize sanayi bölgesi var. İlçeden geçen otoban bağlantısının 2 OSB’ye de bağlanmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com