Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız İzmir'de

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız İzmirde
"17 Aralık'ın 17 tane sebebi varsa bunun 3 tanesi enerji sektörü ile alakalıdır ama bir tanesi Kuzey Irak'la alakalıdır"

İZMİR (AA) -  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "17 Aralık'ın 17 tane sebebi varsa bunun 3 tanesi enerji sektörü ile alakalıdır ama bir tanesi Kuzey Irak'la alakalıdır" dedi.

AK Parti İzmir İl Başkanlığı'nın yerel seçimler sonrası Balçova Termal Otel'de düzenlenen İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuşan Bakan Yıldız, 30 Mart yerel seçimleri sonrası İzmir'de özellikle geriye dönük böyle bir muhasebenin yapılıyor olmasının ileride mutlaka bu hedeflere ulaşılacağını gösterdiğini ifade etti.

"Bizler niyetlerimizden ve gayretlerimizden mesulüz, sonuçtan mesul değiliz" diyen Yıldız, seçimdeki gayretlerinden dolayı başta Binali Yıldırım olmak üzere tüm teşkilat mensuplarına teşekkür etti. 

2002 yılında bu yana her 6 ayda bir AK Parti hükümetlerine ömür biçildiğini, bu seçimde ilk defa iktidarda koalisyon değil muhalefette koalisyon gerçekleştirildiğini belirten Yıldız, bunlara rağmen AK Parti'de daha güçlü bir yapı ile karşılaşıldığını, yılgınlığa kapılmamak gerektiğini dile getirdi. 

- "Türkiye'nin iradesinin güçlülüğü görüldü" 

17 Aralık'ın aslında bütün ülkelerin siyaset tarihine işlenebilecek, önemli bir hareket olarak geçtiğini anlatan Yıldız, Türkiye'nin idaresine konan iradenin ne kadar keskin, güçlü, ileriye dönük olduğunun bir kez daha görüldüğünü vurguladı.

"Bu bizim için tehditti, fırsata dönüştü" diyen Yıldız, alınları açık, yollarına devam ettiklerini söyledi.

Uluslararası sermayenin akışının devam ettiğini, yalnızca 2013 yılında enerji sektöründe 14,1 milyar lira harcandığını kaydeden Yıldız, bunun uluslararası sermaye ile hiçbir hazine garantisi almaksızın, siyasi istikrara güvenle harcandığını bildirdi.

Bakan Yıldız, daima şeffaflığı önerdiklerini çünkü 17 Aralık'ı düzenleyenlerin yerin altından aldıkları gücü kırmanın tek yolunun şeffaflık olduğuna değindi.

-"İftiralar karşılıksız kalmayacak" 

Seçimler öncesi, operasyonu düzenleyen yapı içinde yer alan bir arkadaşının, "bu seçim zamanı çok gerildi biraz oturup konuşsak" dediğini aktaran Yıldız, şunları kaydetti: 

 "Hepsi bu kadar mı' dedim. 'Gerildi' dediğiniz, bu ülkenin 11 yıldan bu yana gecesini gündüzüne katan, bu ülkenin başbakanına 16 Aralık'a kadar iyi dediniz, 17 Aralık'tan sonra kötü biri dediniz. Mümkün mü böyle bir şey? Niçin 11 yıl iyi dediniz, niçin 17 Aralık'tan sonra kötü dediniz? Bunların muhasebesi yapılacak. Arkadaşlar kusura bakmayın, biz hiçbir şey olmamış gibi davranamayız, yapamayız bizim böyle bir yetkimiz yok. İftiraların karşılıksız kalmayacak."

-"Bu kardeşiniz 2,5 yıl dinlendi" 

Taner Yıldız, operasyonun birçok nedeni olduğunu ve bunlar arasında Türkiye'nin enerji alanında attığı adımların da yer aldığına işaret ederek, şöyle devam etti: 

"Bakın Kuzey Irak'ta bir iş yapıyoruz. 17 Aralık'ın 17 tane sebebi varsa bunun 3 tanesi enerji sektörü ile alakalıdır ama bir tanesi Kuzey Irak'la alakalıdır. 2,5 yıldan bu yana resmi olarak dinlendi bu kardeşiniz bir terör örgütüne üye olduğu gerekçesiyle. Hiçbir endişemiz ve kaygımız yok bütün tapeleri de çıkarsınlar. Biz şeffaflıktan gücünü alan bir siyasi partiden geliyoruz saklayacak hiçbir yanımız yok. Biz dürüst ve açık olarak bunları savunuyoruz. Bakınız Irak'ta 2 milyon varili geçti, son tanka geldik. Artık dünya pazarlarına açılacak inşallah. Yaptığımız sözleşmeler şunu söylüyor, Türkiye siyasi sınırları sabit kalmak kaydıyla ekonomik ve enerji sınırlarını genişletmiştir. Önümüzdeki süreçte göreceksiniz, Türkiye'de yapılan en önemli ve büyük projelerden bir tanesidir. Türkiye'nin yerli üretimini 3'e, 5'e katlayacak tarzda bir yapıdır bu. Türkiye petrol ve doğalgaz ile alakalı aramalarını tam 13,5 katına çıkarttı, varsa bulacağız, yoksa bulmayacağız, böyle de bir gerçek var ama buna rağmen bu gerçeğin başında oturup ağlamayacağız. Geçen yıl 26 ayrı ülkeye 40 ayrı sefer yaptık. Türkiye'nin siyasete en önemli faydalarından birisini, inşallah enerji sektöründe hep beraber sağlamış olacağız." 

Bölge ülkelerindeki krizlere değinen Yıldız, "Türkiye böyle bir bölgede, 17 Aralık sonrası gösterdiği bu güçlü iradeyi kaybetseydi yangın yerine dönerdi. Başbakanımız'ın koyduğu irade, yalnızca Türkiye ile sınırlı değildi" dedi. 

Yıldız, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaştığını, burada da "acaba kriz çıkar mı" beklentisi içinde olanlar bulunduğunu hatırlatarak, "Türkiye'ye en fazla hizmet etmiş iki insan arasında 'acaba nasıl bir ayrılık noktası oluşturulabilir' diye bakıyor, sürekli kriz arıyoruz ya sürekli kriz oluşturmaya çalışıyoruz ya rahat duramıyoruz ya hiç böyle bir şey beklemesinler. Birbirinden daha samimi, birbirine daha samimi iki tane insanın arasını açamayacaklar ve cumhurbaşkanlığı seçimini hep beraber kazanmış olacağız"

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com