Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Kayseri'de

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Kayseride
Bakan Yıldız: "Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler gerek Ukrayna gerek de başka bir ülke gerekçesiyle zedelenmeyecek kadar stratejik derinliği olan ilişkilerdir. Hem Rusya Federasyonu hem de Türkiye buna nezaket göstermektedir"

KAYSERİ (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler gerek Ukrayna gerek de başka bir ülke gerekçesiyle zedelenmeyecek kadar stratejik derinliği olan ilişkilerdir. Hem Rusya Federasyonu hem de Türkiye buna nezaket göstermektedir" dedi.

Bazı programlara katılmak için kente gelen Yıldız, AK Parti İl Başkanlığı'nda gazetecilerin gündemle ilgili sorularını yanıtladı.

Yıldız, bir gazetecinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna ile ilgili olarak gönderdiği mektuba ilişkin, mektupta ileride bir kısım sıkıntılar olabileceğini ve bununla ilgili ülkelerin birtakım tedbirler alınması gerektiğinin ifade edildiğini söyledi.

Putin'in bunun için ülkelerin enerji ve ekonomi bakanlarının bir araya gelmesini tavsiye ettiğini belirten Yıldız, "Bu tavsiye, uyulabilecek bir tavsiyedir. Bizler de bunun için toplanmamız lazım geldiğini söylüyoruz. Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler gerek Ukrayna gerek de başka bir ülke gerekçesiyle zedelenmeyecek kadar stratejik derinliği olan ilişkilerdir. Hem Rusya Federasyonu hem de Türkiye buna nezaket göstermektedir. Türkiye enerjisinin hemen hemen yarısını doğalgazdan, doğalgazın yarısını Rusya'dan ki yüzde 25 ediyor o zaman. Bunun da yarısını Ukrayna hattı üzerinden alıyor. Yani yüzde 12,5'luk bir arz güvenliğiyle alakalı bir kaynaktan bahsediyoruz. Türkiye için önemli" diye konuştu.

 

-"Ukrayna'ya uygulanacak herhangi bir kısıt, Türkiye'ye uygulanacak bir kısıttır"

 

Mektupta Ukrayna'nın borcu olduğu ve bu borcun ödenmesi için AB ülkelerinin birtakım katkıda bulunabileceğinin belirtildiğini anlatan Yıldız, şöyle devam etti:

"Bu ülkeler arasında Türkiye'yi saymıyor. Biz de aynı şekilde böyle bir gündemimizin olmadığını biliyoruz. AB'den ülkelerin Ukrayna'nın bu borcunu ödeyebileceğini, yardımda bulunabileceklerini, böyle olursa bir risk olmayacağını söylüyor mektup. Tabii ki bununla alakalı AB üyesi ülkelerin enerji bakanları ve ekonomi bakanları bir gayret içine girecektir. Ukrayna'ya uygulanacak herhangi bir kısıt, dolayısıyla Türkiye'ye uygulanacak bir kısıttır. Güzergahında olduğu, yolunda olduğu için. Biz Mavi Akım'la ilgili kapasitenin arttırılmasını daha önceden talep etmiştik. Bu tür olayların olabileceğini öngörerek. Türkiye -Rusya ilişkilerinin Ukrayna'dan kaynaklanan bir doğalgaz sıkıntısına girmemesi lazım. Bunu Türkiye'nin hiçbir şekilde hak etmeyeceğini, karşılıklı çıkar ilişkilerimizin olduğunu ifade etmek isterim."

Türkiye'nin aldığı doğalgazın parasını gününde Rusya'ya havale ettiğini, Rusya'nın da buradan para kazandığını ifade eden Yıldız, "Biz bunları hibe yoluyla almıyoruz. Dolayısıyla karşılıklı bir çıkar var. Bunun zedelenmeyeceğine inanıyorum. Kaldı ki nükleer güç santralleriyle alakalı gerek petrolle alakalı sadece enerjiyle ilgili değil, başka sektörlerde de birçok işlemlerimiz var. Bu açıdan ne Rusya Türkiye'den, ne de Türkiye Rusya'dan bu ilişkiler bazında vazgeçmez. Ukrayna krizini de inşallah AB üyesi ülkeler ile Rusya çözer diye inanıyorum. Ukrayna'ya yapılacak maddi yardımlarla alakalı Türkiye'nin böyle bir gündemi olmadığını söylemem lazım, AB'nin gündeminde bu var. Yapılacak toplantılara iştirak edebiliriz çünkü Türkiye- Bulgaristan-Romanya hattının Ukrayna'dan ayrılan kısmıyla bizi ilgilendiriyor. Böyle bir krizi Türkiye hak etmez, yaşamak istemez" şeklinde konuştu.

 

- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırı

 

Yıldız, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırının sorulması üzerine, şunları kaydetti:

"Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıyı şiddetle reddediyorum, kınıyorum.  Bunu makul göremeyiz. Düşünün Anamuhalefet partisinin genel başkanına bir yumruklu saldırı yapılıyor, hangi gerekçeyle olursa olsun onun serbest bırakılmasını doğru bulmuyorum. Aynı şeyi ben de fazlasıyla yaşadım. Bu artık sizin kişiliğinizden, şahsi durumunuzdan çıkıyor. Ben AK Parti'nin üyesiyim, bu ülkenin bir bakanıyım. Kendi başıma karar vermem doğru olmaz. Bununla alakalı ben caydırıcılığın mutlaka gelmesi kanaatindeyim. Sayın Kılıçdaoğlu'na yapılanın da büyük bir haksızlık olduğuna inanıyorum. Ya yönetmelik ya da kanuni bir düzenlemenin gelmesinin doğru olacağına inanıyorum. Her birimiz farklı kazalar, sıkıntılar yaşayabiliyoruz siyasette. Ama temsil ettiğimiz makamlar itibariyle buraların da saygınlığının korunması adına...  Anamuhalefet partisinin genel başkanı ile ya da herhangi bir bakanımızın saygınlığının korunmasının farklı olmadığını düşünüyorum." 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com