Enerji Verimli Sanayii Projesi Tanıtım Toplantısı

Enerji Verimli Sanayii Projesi Tanıtım Toplantısı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: (2)- "Büyüyen, gelişen Türkiye'nin, Sayın Başbakanımızın, 11 yıldan beri bu ülkenin iradesine konan iradenin sonuçlarını enerji sektöründe de almamız gerektiğini söylemiz gerekiyor. Bunumutlaka yapmamız lazım

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Büyüyen, gelişen Türkiye'nin, Sayın Başbakanımızın, 11 yıldan beri bu ülkenin iradesine konan iradenin sonuçlarını enerji sektöründe de almamız gerektiğini söylemiz gerekiyor. Bunu mutlaka yapmamız lazım" dedi.

Gebze ilçesindeki otelde düzenlenen Enerji Verimli Sanayii Projesi Tanıtım Toplantısı'nda konuşan Yıldız, enerji tasarrufu ve verimliliği konusunda herkese iş düştüğünü söyledi.

Türkiye'nin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda enerji konusuda yaklaşık 15 milyar lira tasarruf sağlayabileceğini ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

"Bizim ölçümleyebildiğimiz bu. Her yıl ama 15 milyar lira. Arkadaşlar 15 milyar lirayı değil, yaklaşık 7 milyar doları bulmak için 70 ülke gezdiğimiz oluyor. Buyrun, hep beraber bunu yapma imkanımz var. Toplumun her katmanının, her kesiminin katkı yapacabileceği bir işten bahsediyoruz. Biz 3 yatırımcımızın bile ayağına giderek bunları anlatmaya hazırız çünkü elimizindeki en önemli yerli kaynak. Şimdi biz yerli kaynağı yönetmeye çalışıyoruz. O da enerji verimliliği ve tasarrufu. O yüzden değerli arkadaşlar büyüyen, gelişen Türkiye'nin, Sayın Başbakanımızın, 11 yıldan beri bu ülkenin iradesine konan iradenin sonuçlarını enerji sektöründe de almamız gerektiğini söylemiz gerekiyor. Bunu mutlaka yapmamız lazım."

Azerbaycan'dan Türkiye'ye üretim kaynaklı nedenle doğalgaz verilemediğini, bu olayın dün yaşandığını anımsatan Yıldız, "Vatandaşlarımız, sanayicilerimiz bunu hissetmedi ama 18 saat yerine 180 saat sürse, bunu hissedebilir hale geliyoruz. O yüzden dost ve kardeş ülke Azerbaycan'ın bütün iyi niyetlerine rağmen olumsuz hava koşullarından kaynaklanan sebeplerle arızalar çıkabiliyor, boru patlayabiliyor, üretim tesisleri sıkıntıya düşebiliyor ama bu hemen bizim yanı başımızdaki kaynak. Herkese iş düşüyor" şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hazineden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ekonomi Bakanlığı, OSB Üst Kuruluşu, Enerji Verimliliği Derneği, sanayiciler ve bakanlığıyla geliştirdikleri, tamamlanma aşamasına gelen teşvik çalışmasına işaret eden Yıldız, "Burada belli bir tona eş değer petrole kadar tüketimlerini yapmış olanların en az yüzde 20 tasarruf sağlaması ve geri dönüş süresi azami 5 yıl olanlarla ilgili düzenlememiz var" diye konuştu.

Yıldız'a konuşmasının ardından Enerji Verimliliği Derneği Kocaeli Şube Başkanı Ali Fuat Eyüpoğlu tarafından Hereke halısı hediye edildi.

(Bitti)

Muhabir: Şengül Oymak
Yayınlayan: Kemal Kaymak

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com