Enfeksiyona karşı C vitamini...

Enfeksiyona karşı C vitamini...
Enfeksiyonun sıklaştığı kış aylarında artan C vitamini ihtiyacının giderilmesi için, her gün taze sebze ve meyvelerden yeterince yenilmesi gerektiği belirtildi.

Enfeksiyonun sıklaştığı kış aylarında artan C vitamini ihtiyacının giderilmesi için, her gün taze sebze ve meyvelerden yeterince yenilmesi gerektiği belirtildi.
C vitamini vücutta yapılamadığından mutlaka besinlerle dışarıdan alınması gereğini vurgulayan uzmanlar, en zengin kaynakların da turunçgiller olduğunu bildirdi. Günlük C vitamini ihtiyacını 50-75 mg olarak açıklayan uzmanlar, bir adet (yaklaşık 150 g) portakalda 90 mg C vitamini olduğunu kaydetti. Sigara içenlerde ve enfeksiyon sırasında C vitamini ihtiyacının yaklaşık iki katına çıktığını anlatan uzmanlar, bu sebeple, sık enfeksiyon geçirenlerin daha fazla C vitamini alması gerektiğini ifade etti.
C vitamininin, vücudun tüm hücrelerinde bulunduğunu ve hücrenin çalışmasında görev aldığı gibi, pek çok kimyasal olayın başlaması ve yürümesinde de rol oynadığını belirten uzmanlar, bağ dokusunun yapımı, kılcal kan damarlarının kuvvetli olmasının, C vitamini varlığı ile mümkün olduğuna dikkat çekti.
Uzmanlar, C vitamininini, özellikle yara ve iltihaplanmaya karşı etkinlik gösteren steroid hormonlarının sentezinde de görev aldığını vurgulayarak, 'Demir mineralinin kullanılmasını kolaylaştırması yanında, kalsiyum minerali ile A, E ve B grubu vitaminlerinin de kullanımında da gerekli olan vitamindir. Çalışmalar, C vitamini yetersizliğinde kalp hastalıklar için önemli bir kriter olan kolesterol metabolizmasında da değişmeler olduğunu göstermektedir. İyi kolesterol olarak bilinen HDL (yüksek dansiteli lipoprotein) C vitamini verilmesi ile arttırılabilmektedir' dediler.
İnsan vücuduna pek çok kaynaktan giren toksik öğelerin (zehirli maddeler), kanser yapıcı öğelere dönüşümünün C vitamini varlığında azaldığına dikkat çeken uzmanlar, gözde katarakt gelişimini geciktirdiğinin de bilindiğini hatırlattı.
C vitamininin baş düşmanının enfeksiyonlar olduğunu kaydeden uzmanlar, enfeksiyonların, vücuttaki C vitamini oranını önemli ölçüde düşürdüğünü, bu sebeple, kış aylarında özellikle enfeksiyon geçirenlerin portakal, mandalina, limon, greyfurt gibi turunçgillerden her gün, mümkünse her öğün tüketmesi gerektiğini belirtti. Öğünler içinde en önemlisinin sabah kahvaltısı olduğunu vurgulayan uzmanlar, kahvaltıda içilecek bir bardak portakal suyunun, güne dinamik başlamak için atılması gereken adımların başında geldiğini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com