Enflasyon anketinden fişleme çıktı

Enflasyon anketinden fişleme çıktı
TÜİK'in anketindeki sorular görenleri şok etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tartışma konusu olan dini hayat anketinden sonra Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon araştırmasında kullandığını iddia ettiği yeni bir anketi Meclis gündemine taşıdı.

Skandal ankette vatandaşlara, “Sizce köpek giren eve melek girer mi? Oy verirken adayın dindar olup olmadığını önemser misiniz? Miras paylaşımında erkeklere iki kat pay mı verirsiniz?” diye sorulduğu belirtildi.

Tanrıkulu, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e verdiği önergede, “TÜİK, 2013 yılı Tüketici Fiyatları Endeksini belirlemek için başlattığı anket çalışması kapsamında evlerin kapısını çalarak yakasında devletin resmi kurumu TÜİK’in yaka kartı olan bir görevli anket yaptıklarını, tesadüfi örneklemle bu evin seçildiğini ve bu ankete cevap vermekle görevli olunduğunu söylüyor.

Kabul etmek zorunda hissedip, ‘Buyurun sorun’ denildiğinde sorular başlıyor. Ankette yer alan sorulardan, görevlinin elindeki kağıda bakıldığında yazan bilgilerden Diyanet İşleri Başkanlığıyla ortaklaşa yürütülen bu çalışmada 37 bin 624 hane ziyaret edileceği öğreniliyor ve belgenin altında da görevli kişinin imzasını görülüyor” dedi. Tanrıkulu, belgedeki soruları şöyle sıraladı:

Hangi dine mensupsunuz?

Kendinizi hangi mezhebe ait hissediyorsunuz?

Aşağıdaki namazları ne sıklıkla kılarsınız?

Vakit namazlarını camide veya mescitte kılar mısınız?

Dışarı çıkarken başınızı örter misiniz?

Birinden borç almaktansa az faizli kredi çekmeyi tercih eder misiniz?

Az olmak kaydıyla yalan söylemek günah mıdır?

Sarhoş olmayacak kadar içki içmek günah mıdır?

Alevi misiniz, Sunni misiniz?

Oy verirken adayın dindar olup olmadığını önemser misiniz?

Misafirlikte kadınlar ve erkekler aynı mı oturursunuz?Tanrıkulu, önergesinde, “TÜİK, Tüketici Fiyatları Endeksi anket çalışması Diyanet İşleri Başkanlığıyla ortaklaşa mı yürütülmektedir? Bu tür sorular toplumda derin bir mezhepsel ayrımcılığa sebep olmayacak mıdır? Başbakan olarak bu anket çalışması ile ilgili olarak bilginiz var mıdır? Bu sorular insanlar arasında bir tür din, ırk, soy, mezhep ayrımı yapıldığının bir göstergesi midir? Bahse konu olan çalışma hükümetinizin ve partinizin programında yer almakta mıdır?” diye sordu. (MRE)

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com