Enflasyon ateşi en çok bu illeri yaktı

Enflasyon ateşi en çok bu illeri yaktı
Tüketici fiyatlarının aylık bazda en yüksek artış gösterdiği bölge yüzde 0.89 ile Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan illerini kapsayan TRA2 Bölgesi oldu.

Yıllık bazda en yüksek artış ise yüzde 12.99 ile Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir ve Kırşehir illerini kapsayan TR71 Bölgesi’nde gerçekleşti.

Enflasyon ateşi yine en çok Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan’ı yaktı. Şubat ayının aylık bazda zam şampiyonu olan bu 4 il, Mart ayında da rekorunu kaptırmadı. Tüketici fiyatlarının aylık bazda en yüksek artış gösterdiği bölge yüzde 0.89 ile Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan illerini kapsayan TRA2 Bölgesi oldu. Yıllık bazda en yüksek artış ise yüzde 12.99 ile Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir ve Kırşehir illerini kapsayan TR71 Bölgesi’nde gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayı Tüketici Fiyatları Endeksi ve Üretici Fiyatları Endeksini açıkladı. Buna göre NUTS2 düzeyinde 26 bölge içinde TÜFE’nin aylık bazda en yüksek artış gösterdiği bölge yüzde 0.89 ile TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan) oldu. Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan’da geçen yılın Aralık ayına göre (3 aylık) fiyat artışı yüzde 2.05, yıllık fiyat artışı yüzde 11.4, 12 aylık ortalamalara göre yüzde 8.96 düzeyinde gerçekleşti.

Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir ve Kırşehir illerini kapsayan TR71 bölgesi yüzde 2.43 oranı ile 3 aylık dönemde en çok fiyat artışının yaşandığı bölge unvanını elde etti.

Aynı şekilde TR71 bölgesi yıllık bazda da en çok enflasyon artışının görüldüğü iller oldu. TR71 Bölgesi’nde Mart itibarıyla yıllık enflasyon yüzde 12.99 düzeyinde gerçekleşti.

12 AYLIK ORTALAMALARA GÖRE EN YÜKSEK ARTIŞ ERZURUM, ERZİNCAN VE BAYBURT'TA

NUTS2 düzeyinde 26 bölge içinde 12 aylık ortalamalara göre en yüksek artış yüzde 9.5 oranı ile TRA1 (Erzurum, Erzincan, Bayburt) bölgesinde gerçekleşti. Erzurum, Erzincan ve Bayburt’ta aylık fiyat artışı yüzde 0.67, 3 aylık fiyat artışı yüzde 1.17, yıllık fiyat artışı yüzde 11.22 oldu. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com