“Enflasyon rakamlarını kuşkuyla karşılıyoruz”

“Enflasyon rakamlarını kuşkuyla karşılıyoruz”
Vatandaşın en çok tükettiği simite geçtiğimiz günlerde zam yapıldığını anımsatan Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Mehmet Karabekir, hergün birtakım ürünlere zam geldiği halde bu zamlara rağmen enflasyon rakamlarının neden bu kadar düşük gösterildiğine an

Vatandaşın en çok tükettiği simite geçtiğimiz günlerde zam yapıldığını anımsatan Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Mehmet Karabekir, hergün birtakım ürünlere zam geldiği halde bu zamlara rağmen enflasyon rakamlarının neden bu kadar düşük gösterildiğine anlam veremediklerini ifade etti.
Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Mehmet Karabekir, TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre, devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin, 2010 yılının Temmuz-Aralık dönemi için yaklaşık yüzde 0,21 oranında enflasyon farkı alacağını, Türkiye Kamu-Sen olarak ocak ayının maaşlarına yansıyacak olan bu oranın Başbakan tarafından açıklanması gerektiğine dikkat çektti.
'ZAMMA RAĞMEN ENFLASYON RAKAMLARI NEDEN DÜŞÜK GÖSTERİLİYOR'
Karabekir; 'Geçtiğimiz günlerde dar gelirli vatandaşlarımızın sarıldığı simit ve çay fiyatlarına yapılan zam hepimizin malumudur. Her gün bir kaleme zam gelirken, enflasyonu düşük gösterenlere ne desek azdır. Üst üste gelen zamlarla vatandaş şaşkına dönerken, özellikle yıl içinde akaryakıt ve et ürünleri başta olmak üzere, gıda ve zorunlu tüketim harcamalarındaki fiyat artışları vatandaşlarımızın belini bükerken, nasıl olur da 70 yılın en düşük enflasyon rakamı çıkar anlamakta zorlanıyoruz. Bununla birlikte, son 70 yılın en düşük enflasyon oranının açıklandığı yıl dahi, memurları enflasyona ezdirmek de AKP hükümetine has bir başarı olmuştur' dedi.
'ENFLASYON RAKAMLARINI KUŞKUYLA KARŞILIYORUZ'
Bilinmelidir ki, memura enflasyon farkı verilmesi bir ulufe ya da bir başarı değil; aksine başarısızlığın tescilidir. Bir yıl boyunca memur maaşlarına yapılan artışın enflasyon karşısında yetersiz kaldığının hükümetçe de onaylanmasıdır dieyen Karabekir; “Her yılsonunda, her seçim döneminde 'memur maaşlarını reel olarak artırdık' diyenlerin, dönüp arkalarına bakmaları gerekmektedir. Buna göre yaklaşık 1000 lira alan bir memur 2 lira 1 kuruş enflasyon farkı alacaktır. Zorunlu harcama kalemlerine yapılan zamlardan sonra açıklanan enflasyon rakamları tüm toplumda kuşkuyla karşılanmıştır. Maaşı, zorunlu harcamalarına yetmeyen kamu çalışanlarının 2 lira 1 kuruşla hangi yarasını saracağını da sayın Başbakan'ın açıklamasını bekliyoruz ” şeklinde ifadeler kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com