"Enflasyonu ÖTV körükledi"

"Enflasyonu ÖTV körükledi"
EBSO Başkanı Yorgancılar, eş zamanlı olarak hem fiyat istikrarını sağlamanın, hem cari açığı azaltmanın hem de ekonomik büyümeyi hedeflemek güç olduğunu dile getirdi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, eş zamanlı olarak hem fiyat istikrarını sağlamak hem cari açığı azaltmak hem de ekonomik büyümeyi hedeflemenin güç olduğunun görüldüğünü kaydetti.

Fiyat değişimlerinde mevsimsel geçişin etkilerinin belirgin olarak görüldüğünü, sera ürünlerinin devreye girmesiyle gıda ürünlerinin ve giyim koşullarının değişmesiyle kışlık giysi fiyatlarındaki artışın dikkat çektiğini belirten Yorgancılar, ÖTV artışının enflasyon üzerindeki etkisinin çok belirgin hale geldiğini, doğalgaz ve elektrik zamlarının da enflasyonu körükleyen önemli bir faktör olduğunu ifade etti.

Oda üyeleri açısından enflasyon oranlarının önem taşıdığını, enflasyonla mücadele açısından da oldukça zor bir döneme girildiğini savunan Yorgancılar, hem TÜFE hem de ÜFE'nin yılın kalan aylarında da artma eğilimi göstereceğini, bu nedenle 2011 yılı enflasyon hedeflerinin tutturulması olası olmadığını söyledi.

Faizdeki artışın da finansman maliyetine, bunun da enflasyona, özellikle ÜFE'ye yansıyacağını kaydeden Yorgancılar, ekonomiyi daraltmak ve bütçe dengelerini daha da güçlendirmek için uygulanan maliye politikalarının maliyet enflasyonunu körüklediğini savundu.

Üretici ve satıcıların talep gerilemesini önlemek amacıyla uzun süredir maliyet artışlarını perakende fiyatlara yansıtmamaya çalıştığını anlatan Yorgancılar, ancak son zam ve vergi artışları ile kur artışlarının ardından üreticiler ve perakendecilerin daha fazla dayanamadığını ve talebin daralacağını bildiği halde fiyatlarını artırmak zorunda kaldığını kaydetti.

Yorgancılar, açıklamasını şöyle tamamladı:

''Bu nedenle yılın geri kalan bölümünde fiyat artışlarının da etkisiyle iç talepte daralma kaçınılmaz görünüyor. Faiz oranlarındaki artış iç talebi olumsuz yönde etkileyecek. Orta vadeli ekonomik programda büyümenin özel tüketim ve yatırımlara bağlandığı dikkate alındığında Merkez Bankası'nın faiz politikası konusundaki adımları oldukça önem taşımaktadır. Tüm bu gelişmelerin önümüzdeki aylarda işsizliği tetiklememesini ümit ediyoruz. Merkez Bankası'nın Kasım 2010'dan bugüne kadar uyguladığı politikalar sonucunda bir kez daha görülmüştür ki eş zamanlı olarak hem fiyat istikrarını sağlamak hem cari açığı azaltmak hem de ekonomik büyümeyi hedeflemek oldukça güçtür.

Bu konjonktürde iç piyasa için üretim yapan sanayicilerimiz maliyet hesapları yaparken ve fiyat tekliflerini hazırlarken, dış piyasa için üretim yapan sanayicilerimiz ise yükselen faizler nedeniyle sıcak para girişinin yaratacağı olası kur düşüşleri ve yerli girdi maliyetlerindeki olası artışları dikkate alarak ihracat fiyatlarını belirlemeye çalışmalıdır. Bu konuda hepimiz çok dikkatli olmalıyız.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com