Engeli başarısını kamçıladı

Engeli başarısını kamçıladı
Doğuştan serebral palsi hastası 20 yaşındaki Samet İlerisoy, geçen yıl girdiği üniversite sınavında 480 puan alarak 7 bin 500'üncü oldu ve Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü'nü tam burslu olarak kazandı

ANKARA (AA) - MERVE YILDIZALP - Doğuştan serebral palsili hastası Yusuf Samet İlerisoy, Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü'nü tam burslu kazandı.

İlerisoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1994 yılında doğduğunda vücut hareketlerine hakim olamamasına rağmen spastik engelli kavramının çok bilinmediğinden hastalığının tanısının 9 aylıkken konulduğunu aktardı.

Annesinin hastalığını öğrendiğinde şaşkınlıkla 'keşke kanser olsaydı, keşke kalbi delik olsaydı da böyle olmasaydı' sözlerini kullandığını aktaran İlerisoy, "Dört yaşıma kadar yürüyemedim ve konuşamadım. Konuşamadığım için zihinsel engelli raporu verdiler" dedi.

20 yıllık spastik engelli olduğunu, dört yaşında yürüyüp konuşabildiğini ifade eden İlerisoy, eğitim hayatı başladığında ise okula kaydını yapmak için çok uğraştıklarını söyledi.

İlkokulda arkadaşlarınca dışlandığını, o dönemi annesinin desteğiyle aştığını dile getiren İlerisoy, "Ortaokulda artık başarımı göstermeye başladım. Lisede ise hiçbir sıkıntı yaşamadım, hatta arkadaşlarım bana engelli gibi davranmadılar. Bu sayede çoğu zaman engelli olduğumu unuttum" diye konuştu. 

-"Şu anda engelli olarak mutsuz değilim"

İlerisoy, liseden sonra üniversite sınavında 480 puan aldığını ve 7 bin 500'üncü olduğunu belirterek, Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü'nü burslu kazandığını, bundan sonra hayatının çok iyi bir yöne doğru akmaya başladığını söyledi.

İlerisoy, şöyle konuştu:

"Okula başlamadan önce annem bana derdi ki, 'benim oğlum profesör olacak'. İnşallah da olacağım. En büyük emek annemin. Onun bana acı ama gerçek bir sözü vardı. Bu da engelli arkadaşlara öğüt olsun. Bana derdi ki, 'Samet sağlıklı değilsin, sen amele olamazsın, sen işçi olamazsın senin tek çaren var okumak, engelli olarak okumak dışında başka alternatifin yok.'

Annem bana inandı, güvendi ve ben de gerçekleştirdim. Okuyup kendimi geliştirdikçe fark ettim ki dahil olduğum çevremin kalitesi ve eğitim seviyesi de arttı. Engeliniz de artık hayatınızda sıkıntı yaratmamaya başlıyor. Engelli olarak mutsuz değilim. Hatta bana sağladığı bir sürü avantaj var. Mesela sadece ben sınavlarda ek süre alıyorum. Hocalar ilk beni fark ediyor. Sınıfta kimseyi tanımıyorlar kalabalıkta ama beni mutlaka tanırlar."

Serebral palsi, beynin bir bölgesindeki hasar nedeniyle ortaya çıkan kas kontrol yetersizliğini anlatan bir terim. Genel anlamda ayrı ayrı ortopedik, sinirsel ve zihinsel açılımları görülebilen bu engel türünde engelli bireyler işitme, görme, öğrenme ve algı sorunları da yaşayabilmektedirler. Bu özel engellilik durumundaki bireyler, karşılaşılan bu sorunları ayrı ayrı yaşayabildikleri gibi bir arada da yaşayabilmektedirler.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com