Engellerini müzikle aşıp hayata bağlandılar

Engellerini müzikle aşıp hayata bağlandılar
Kütahya'da bir grup zihinsel engelli, enstrüman çalıp şarkı söylemeleri sağlanarak topluma kazandırılmaya ve iletişim becerilerinin artırılmasına çalışıldı.

- Kütahya'da bir grup zihinsel engelli, enstrüman çalıp şarkı söylemeleri sağlanarak topluma kazandırılmaya ve iletişim becerilerinin artırılmasına çalışıldı.
Kütahya Hayata Umut Gençlik Grubunca hazırlanan, Avrupa Birliği (AB) Eğitim ve Kültür Programları Merkezince hibe desteği verilen ''Ritmle Açılan Farklı Pencere'' projesi koordinatörü Muharrem Önver, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zihinsel engellilerin çevresiyle iletişim kurmada zorlandıkları için proje fikrini ortaya çıkardıklarını bildirdi.
Gönüllü gençler Kader Karan, Havva Gül, Yunus Emre Türkdönmez ve Mediha Akkoç'tan oluşan grubun hazırladığı projenin Türk Ulusal Ajansına gönderildiğini ve kabul edildikten sonra projeye hibe desteği verildiğini belirten Önver, Kütahya 30 Ağustos Mahallesi'ndeki Akdemir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde 6 zihinsel engelli çocuğun katılımıyla 1 Mayısta başladıkları eğitimin 30 Temmuzda sona erdiğini söyledi.
Engelli çocuğa sahip ailelerin böyle bir çocuğu kabul edememe, kızgınlık, depresyon, sürekli kaygı duyguları yaşadığını ifade eden Önver, ''Çocukları sürekli ilgiye bakıma gereksinim duydukları için bıkkınlık, tükenmişlik duygularıyla başa çıkmaya çalışmaktadırlar. Sürekli stres altında olduklarından normal bir yaşam sürmekte ve sosyal yaşama uyum sağlamakta güçlük çekmektedirler. Ailelerin bu duygularla baş edebilmeleri, durumlarını kabullenip çocuklarına daha çok faydalı olabilmeleri için müzik, ritm ve dans gibi sanatsal aktiviteler araç olarak kullanılabilmektedir'' dedi.
-''MÜZİKLE KENDİLERİNİ DAHA RAHAT İFADE EDEBİLİYORLAR''-
Önver, engelli çocukların eğitiminde müziğin çok değerli olduğunu dile getirerek, müziğin bu kadar değerli olmasının nedeninin bireye başarı getirmesinden kaynaklandığını belirtti.
Müziğin getireceği başarının eğitimciler için çok önemli olduğunu ve göz ardı edilmemesi gerektiğini anlatan Önver, şöyle devam etti:
''Engelli çocuklar için başarının kendisi çok önemlidir. Başarı motivasyonu artırır ve çocukların kendilerine güvenmelerini sağlar. Bu da çocukların diğer alanlarda başarılı olma isteklerini pekiştirir. Pek çok eğitimci 21. yüzyılda müzik eğitiminde engeli olan-olmayan,yetenekli-yeteneksiz, başarılı-başarısız gibi birtakım gruplamaların olmayacağını belirtmektedir. Bunun yerine dikkatlerin müzik eğitiminin kalitesi ve kazandırdıkları üzerinde yoğunlaşması gerektiğini vurgulamaktadırlar.
Zihinsel engelli çocukların eğitiminde, özellikle müzik etkinliklerinde şarkılı oyunlar, sadece çocukların müzik becerileri gelişimi için değil, fiziksel, sosyal, duygusal, bilişsel ve dil yaratıcılıklarının gelişimi için de önemlidir. Engelli çocuklar özellikle toplum içine girmede, yeni arkadaş edinmede oldukça zorlanır, müzik etkinlikleri bunları aşmalarına olumlu etki yapar. Müzik eşliğinde bir balonla dans etmek çocuklar için hem eğlenceli olur hem de bu çocukların topluma girmesinde, kaynaşmasında, ortama alışmalarında ve rahatlamalarında etkili olur.''
Önver, proje çalışmalarına ilişkin ayrıntılı bilgiye, ''www.ritmleacilanfarklipencere.com'' internet sitesinde yer verdiklerini sözlerine ekledi. -MÜZİK DİNLETİSİ SUNACAKLAR-
Zihinsel engelliler sınıf öğretmeni Nurullah Kocaçay da proje dahilinde öğrencilerle grup halinde ritm ve müzik çalışmaları yaptıklarını bildirdi.
Başlangıçta ritm aletlerine karşı çok ilgili olmayan öğrencilerin çok kısa sürede zevkle çalışmaya devam ettiklerini anlatan Kocaçay, şunları kaydetti:
''Grup çalışmalarında önemli bir seviyeye geldik. Konuşmada ya da toplum içine girmede zorlanan öğrencilerimizin bu çalışmalarda ilerledikleri görüldü. Kendilerine güvenleri arttı ve bir şeyler yapmayı başarı elde ettikçe sevindiler, hoşlarına gitti. Projemizi tamamladık ve kısa bir gösteri, müzikli oyun ya da enstrümanlarla ritm tutma gibi etkinlik yapmayı planlıyoruz.''
Gönüllü gençlerden Kader Karan da üç ay süresince haftada bir gün gerçekleştirdikleri proje çalışmalarında zihinsel engelli öğrencilerin çaldıkları aletler ve söyledikleri şarkılarla uyum içinde oldukları ve büyük ilerleme kaydettiklerini ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com