Engelli çocuklar, at ve köpekle tedavi ediliyor

Engelli çocuklar, at ve köpekle tedavi ediliyor
JAKEM Komutanlığı bünyesinde asayiş hizmetlerinde kullanılan özel eğitimli at ve köpekler, hazırlanan projeyle şimdi de engelli çocukların tedavisinde görev alıyor

NEVŞEHİR (AA) - MURAT KAYA - Jandarma Genel Komutanlığına bağlı JAKEM Komutanlığında, ‘’Engelli Çocuklara Hayvanlarla Etkileşim Sağlayarak Tedavi Projesi’’ kapsamında çocuklar, at ve köpeklerle tedavi ediliyor.

Nevşehir'de 18 Kasım 2003'de faaliyetlerine başlayan JAKEM Komutanlığı bünyesindeki Atlı Jandarma Bölük Komutanlığı, asayiş uygulamalarının yanında sosyal projelerde de yer alıyor.

Bu kapsamda Nevşehir Devlet Hastanesi ile ortaklaşa yürütülen projeyle engelli çocukların, birlik bünyesinde bulunan at ve köpeklerle tedavilerine katkıda bulunuluyor. 

Atlı Jandarma Bölük Komutanı Üsteğmen Volkan Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu projeyle, temel görevi emniyet ve asayişi sağlamak olan JAKEM Komutanlığı'nın, Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği desteğiyle sosyal sorumluluk alanında engelli çocuklara, at ve köpek ile hayvan sevgisini aşılayarak, tedavilerinde katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi. 

Projede kullanılacak atların çeşitli kriterlere göre seçildiğini anlatan Özcan, "Sırtı yuvarlak yapılı, iyi huylu, ürkek olmayan, sözel komutlara uyan, uysallığının yanı sıra yük taşımaya elverişli, yüksekliği fazla olmayan Türk ırkı atları seçtik. Programa dahil olan diğer çocukların bekleme sırasında sıkılmamaları ve eğitimin içinde kalmaları maksadıyla oyunculuğu yüksek, insanlara yakın, saldırgan olmayan golden ve labrador cinsi köpeklerden de faydalanıyoruz" dedi.

 

- Proje başarılı olursa yeni çocuklarla devam edecek

 

Uygulamada hedef kitlenin ilk periyotta 8 ile 18 yaş arası sağlık kuruluşları tarafından tespit edilen down sendromlu, selebral pareizi (beyin felci) ve otizm hastası 12 çocuk olarak planlandığını aktaran Özcan, "Çocuklar, 6 hafta süreyle cuma günleri tesislerimize gelecek. İkişerli gruplar halinde uygulamaya dahil olacak. Eğitim süreci bittiğinde her hastalık grubu diğer gruplarla mukayese edilerek elde edilen kazanımlar değerlendirilecek. Projenin verimli olması durumunda sağlık kuruluşlarınca tespit edilen diğer engelli gruplarından çocukların da projeye dahil edilmeleri sağlanacak" diye konuştu.

Özcan, bu tür tedavi programlarının yurt dışında atlı jandarma ve atlı polis birimlerinde yaygın olarak uygulandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Atın gövdesinin yavaş ve ritmik hareketi tedaviye yönelik olup, omurga çevresindeki kasların gelişimini sağlar. Bir atın yürüyüşünün çok boyutlu salınma ritmi, hastanın leğen kuşağı kemiklerine normal insan yürüyüşünün iki katı kadar etki ediyor. Hastalar bu eğlenceli tedavi şekline büyük bir uyumla ve istekle cevap vererek, tedavide olduklarının bile farkına varmıyor. Fiziksel olarak ata binmek denge, hareketlilik ve duruşu geliştirir. Atlı tedavi tüm yaşlardaki hastaların psikolojik, davranış ve iletişim fonksiyonlarını da etkiler."

- Hem eğitiyor hem öğretiyor

Nevşehir Devlet Hastanesi Çocuk Gelişimi Uzmanı Didem Emre ise proje ile engelli çocukların at ve köpekler aracılığıyla fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal hedeflerine ulaşmalarını hedeflediklerini belirterek, "Bu projenin duygusal, davranışsal, psikolojik ve fiziksel amaçları var. Binicilik sayesinde engelli çocuklar hem eğitim alıyor, hem spor yapıyor, hem de keyifli vakit geçiriyorlar. Düzenli olarak yapılan binişler tüm kas ve denge sistemini geliştirdiği gibi kişinin rahatlamasını, başarı hissini tatmasını ve kendine olan güveninin artmasını sağlıyor" ifadeleri kullandı. 

Projenin Atlı Jandarma Bölük Komutanlığı kapalı manej eğitim alanında 6 haftalık periyotta, Cuma günleri 14.00 - 16.00 saatlerinde 2 at ve 2 köpek ile uygulandığını kaydeden Emre, "Eğitimim süresinin bitmesiyle elde edilen kazanımlar değerlendirilecek ve talep olması halinde ikinci dönem eğitimin devamı sağlanacak. Her seansta tedavi gören çocukların durumları, ilgisi, hedeflenen programa ulaşıp ulaşamadığı kayıt altına alınacak" diye konuştu. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com