Engelli çocuklara köpekli tedavi

Engelli çocuklara köpekli tedavi
Rusya'nın başkenti Moskova'daki özel kliniklerde zihinsel ve bedensel engelli çocuklar, özel eğitimli köpeklerin yardımıyla tedavi ediliyor

MOSKOVA (AA) - Hakan Ceyhan Aydoğan / Nikita Shvetsov - Rusya'nın başkenti Moskova'daki bazı kliniklerde, zihinsel ve bedensel engelli çocukların tedavisinde, özel eğitimli köpekler kullanılıyor. 

Kanisterapiya adı verilen yöntemle, engelli çocukların köpeklerle değişik şekillerde etkileşim girerek tedavi sürecine katkı sağlanması hedefleniyor. 

Tedavi kapsamında, çocuklar köpeklerle oyunlar oynuyor, geziyor, sarılıyor ve iletişime geçmeye çalışıyor. Böylelikle, hastaların fiziksel, mantıksal, sosyal ve duygusal gelişimine katkı sağlanmaya çalışılıyor. Bu yöntem, ayrı bir tedavi olarak kullanıldığı gibi, rehabilitasyon sürecine katkı olarak da uygulanıyor. 

Uzmanlar, Rusya'da giderek yaygınlaşan bu tedavinin, yüksek oranda başarılı neticeler verdiğini belirtiyor. 

- Çocuklar, köpeklerle çok kolay iletişime geçiyor

Uzman terapistler eşliğinde uygulanan seanslar süresi 20 ila 40 dakika arasıda. Özel eğitimli ve yumuşak tüylü köpeklerin seçildiği seanslarda çocuklar tek tek ve gruplar halinde tedavi ediliyor. 

Kanisterapiya yönteminde, çocukların köpeklerle iletişime geçmesi, oyunlar oyması, sarılması, gezmesi gibi faaliyetlerde bulunması isteniyor. 

Köpeklerin kullanıldığı tedavide çok farklı yöntemler izlenebiliyor. Yaz aylarında çocuklar açık alanda köpeklerle gezip, koşup ya da cisim fırlatırken, kış aylarında kapalı alanlarda, oyuncaklarla oynayıp, sarılıp, kaydıraktan kayabiliyor.

Uzmanlar, çocukların tedavi esnasında, içgüdüsü kuvvetli hayvanlar olan köpeklerle çok kolay iletişime geçtiğini vurguluyor.

İlk olarak 1970'lerde kullanılmaya başlanan bu yöntemin, son yıllarda Rusya'da gittikçe yaygınlaştığı dile getiriliyor.

-''Tedavide başarı oranı oldukça yüksek'' 

Moskova'daki bir özel kliniğin sahibi terapist İrina Grişina, 5 yıldır bu alanda hizmet verdiklerini, hastalarının  çoğunlukla gelişim göstermekte zorlanan çocuklar olduğunu söyledi.

Grişina, çocuklarda bu tür hastalıkların tedavisinin zor olduğunu ifade ederek, "Bazı durumlarda Kanisterapiya tek tedavi yolu oluyor. Köpekler, çocuklara kendi dünyalarıyla, onlara hastalığını yenmesi için yardımcı olacak kişiler arasında köprü oluyor. Tedavimizde başarı oranı oldukça yüksek'' dedi. 

Köpeklerin engelli çocukların sosyal gelişimine katkı sağladığını anlatan Grişina, "Çocuklar köpeklerle oyun oynuyor, onlara sarılıyor, onlarla iletişime geçiyor. Sosyal hayatta karşılarına çıkabilecek sosyal rolleri köpeklerin yardımıyla öğreniyorlar. Köpeklere sarılan çocuklar, o sıcaklığı hissederek gülmeye başlıyorlar. İletişime geçerek bazı sesler çıkartıyorlar'' diye konuştu.

-Aileler, tedaviden memnun

Çocuğunun iki yıldır bu tedaviyi almasını sağlayan Yelena isimli anne, "Çocuğumda bu süre zarfında gelişim gözlemliyorum. Zaten bu yüzden buradayız. Gördüğünüz gibi oldukça pozitif, neşeli bir ortam, bu da çocuğumun hayatına olumlu yansıyor'' değerlendirmesinde bulunda .

Tedavi gören başka bir çocuğun babaannesi İnna Verpalovna da "Torunum pozitif gelişim gösteriyor. Pedagoglar ve köpeklerle severek bir araya geliyor. Algılaması gelişti, elleri yumuşadı. Tedaviye devam edeceğiz'' ifadelerini kullandı. 

Anne Mariya Ermova, çocuğunun bu tedavi sayesinde bazı korkularından kurtulduğuna dikkat içekerek, "Bu köpeklerin yanında çocuklar kendini farklı hissediyor. Köpekler içgüdüsü yüksek, pozitif hayvanlar bu da çocukların çok hoşuna gidiyor" dedi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com