Engelli kadınlar örgütleniyor

Engelli kadınlar örgütleniyor
Engelli Kadın Derneği, örgütlenmesine hız verebilmek için akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının önerilerini de alarak strateji planı hazırlıyor

ANKARA (AA) -  HANDE İLBEYİ CANCA - Engelli Kadın Derneği, örgütlenmelerine hız verebilmek için strateji planı hazırlıyor.

Dernek, Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programınca desteklenen ''Engelli Kadınların Hak Temelli Mücadele Adımları'' projesini yürütüyor.

Proje kapmasında ''Engelli Kadın Örgütlenmesi İçin Strateji Planı''nı oluşturmak için kolları sıvayan dernek, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi.

Engelli kadınların örgütlenmesine yönelik belirlenecek yol haritasının, engelli kadın hareketine ivme kazandırması bekleniyor.

-Engelli kadınlar haklarının farkını varıyor

Engelli Kadınların Hak Temelli Mücadele Adımları Projesi, farkındalık yaratarak, ayrımcılıkla mücadele etmelerini amaçlıyor. Projeyle 6 ilde, şu ana kadar 120’ye yakın kadına ulaşıldı. 

Yapılan atölye çalışmalarında hem engelli hakları hem de kadın hakları ele alındı. Toplumsal cinsiyet, ayrımcılık ve hak temelli mücadele yollarıyla ilgili farkındalık çalışmaları gerçekleştirildi.

Çalışmaların ardından engelli kadınlar, farkındalık geliştirdikleri konuları, bulundukları illerdeki diğer engelli kadınlara aktarmak için yerel etkinlikler düzenleyecek.

-''Engelli kadınların önceliği engellilik''

Engelli Kadın Derneği Başkanı Fatma Köseoğlu Güldal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, derneğin 2011'de kurulduğunu, engelli kadınların sorunlarını tespit etmeye çalıştıklarını, örgütlenme çalışmalarının hızla sürdüğünü belirtti.

Türkiye'de engelli kadın alanında çalışan ilk ve tek dernek olduklarını ifade eden Güldal, bunun ayrı bir sorumluluğu bulunduğunu söyledi.

Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kara ise dernekleri kuruluncaya kadar engelli kadın örgütlenmesinden söz edilemediğini belirterek, yürüttükleri ''Engelli Kadınların Hak Temelli Mücadele Adımları Projesi'' hakkında bilgi verdi.

Projenin amacının Türkiye'nin farklı yerlerindeki engelli kadınlarla bir araya gelmek olduğunu anlatan Kara, problemleri birlikte dillendirmek adına yola çıktıklarını söyledi.

Kara, İzmir, Samsun Ankara, Gaziantep, Trabzon ve Bursa'da sürdürülen projeyle engelli kadınlarla ''ayrımcılık, toplumsal cinsiyet, engelli hakları, kadına yönelik şiddet'' konularını konuştuklarını, farkındalık yaratmayı amaçladıklarını anlattı.

Projenin kendilerine ''engellilik meselesinin'' engelli kadınların öncelikli meselesi olduğunu gösterdiğini ifade eden Kara, ''Kadın olduklarını unutuyorlar. Günlük hayatta karşılaştıkları sorunların, engelli olmaktan kaynaklandığını düşünüyorlar. Bu projeyle biz sadece engelli değiliz, aynı zamanda kadınız, farkındalığını yaratmaya çalıştık'' diye konuştu.

-''Stratejiler üzerinde çalışıyoruz''

Yönetim Kurulu Üyesi Arzu Şenyurt Akdağ da proje kapsamında kadınlara eğitimler verildiğini, eğitimlerin interaktif sürdüğünü belirterek, daha sonra ise yereldeki kadınların etkinlik düzenlediğini söyledi.

Akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek, engelli kadın örgütlenmesinin izleyeceği yola ilişkin çalıştay düzenlediklerini anlatan Akdağ, çalıştay sonunda taslak stratejileri belirlediklerini, üzerinde çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Taslak metinde engelli kadınların örgütlenmesi önündeki engellerin belirleneceğini aktaran Akdağ, derneğin karar alma mekanizmalarının nasıl işleyeceği, sorunlarla nasıl mücadele edileceği konularının saptanacağını söyledi. Akdağ, engelli kadınların ve kız çocuklarının topluma tam ve etkin katılımlarını sağlamayı amaçladıklarını vurguladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com