Engelli kız hem ağladı hem ağlattı

Engelli kız hem ağladı hem ağlattı
Bilecik'te, Şeyh Edebali Üniversitesi öğrencilerinin düzenlediği engelliler konulu panelde duygulu anlar yaşandı.

Engelli bir çocuk kendi yazdığı şiiri göz yaşları arasında okumaya çalıştı.

Ağlamaktan şiiri okuyamayan engelli kız salondakileri de göz yaşına boğdu.

Engelli vatandaşların yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekmek ve engelli çocuklara sahip çıkmak isteyen Şeyh Edebali Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Kulübü üyeleri, güzel bir hizmete imza atarak, "En büyük engel sevgisizliktir" paneli düzenledi. Panelde, engelli çocuğu olan veliler, kardeşi olan öğrenciler ve eğitimciler konuştu.

Panelin yöneticisi olan Bilecik İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman, panelin başlangıcında, engelli kızı Hilal Şişman'ı kendi yazdığı şiiri okuması için kürsüye davet etti. Gözyaşlarına boğulan ve bir türlü şiiri okuyamayan Hilal Şişman'ı babası teselli etmeye çalıştı. Gözyaşları içinde şiirini okumaya çalışan Hilal, salondakileri de duygulandırdı. Şişman, hem şiir okudu, hem ağladı, hem de ağlattı.

Daha sonra panelistler konuşma yaptı. Üçüz çocuğundan birisinin engelli olduğunu belirten Bilecik Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Muhammed Akgül, doktorların birisinin alma tavsiyesine karşı çıktıklarını ve şu anda çok mutlu olduklarını söyledi.
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Kültür ve Spor Müdürü Battal Yılmaz, üniversitede 14 tane engelli öğrencileri olduğunu ve onların her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını söyledi.

Özel bir eğitim kurumunun müdürlüğünü yapan Eyüp Sultanhan Atabay ise yaşanmış örnekleri anlattı ve herkesin birer engelli adayı olduğunu söyledi.

Down sendromlu oğlu olan Sibel Güneş de, engelli oğlunu diğer çocuklarından daha çok sevdiğini, birçok şeyi oğlundan öğrendiğini belirterek, "Oğlumun engelli olduğunu 2 buçuk yıl sonra kabullendim. Onu da ondan öğrendim. Bana, 'Anne, artık ağlama' dedi ve artık ağlamadım. Ben ölmeden cennete gittim. Çok memnunum, iyi ki oğlum down sendromlu" dedi.

Engelli kızı olan Servet Şişman ise, engellilerle ilgili 3 şeyin önemli olduğunu, bunların sevgi, eğitim ve kabullenme olduğunu söyledi.

Down sendromlu oğlu olan Ziya Beşkardeş de, toplumun bir kısmının çok hassas, bir kısmının ise çok anlayışsız olduğunu, en büyük sıkıntının bundan kaynaklandığını söyledi. Çocuklarının bazı kişiler tarafından farklı anlaşıldığını, hatta dövülmeye bile kalkıldığını belirten Beşkardeş, başından geçen bir hadiseyi anlattı.

Down sendromlu kardeşi olan üniversite öğrencisi Büşra Durmuş ise, anne ve babasının yaşadığı sıkıntıları ve çaresizlikleri anlatırken, ailesinin engelli kardeşine olan ilgisini hiçbir zaman kıskanmadıklarını söyledi.

Daha sonra sahneye çıkan down sendromlu Ömer Bahadır Beşkardeş, duygularını anlatmaya çalıştı.

Beşkardeş salondan büyük alkış aldı. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com