Engelliler kendi işinin patronu olacak

Engelliler kendi işinin patronu olacak
Erzurum'da, engellilere yönelik düzenlenen girişimcilik kursuyla dezavantajlı gruplar, KOSGEB'in desteğiyle kendi eşlerini kurabilecek

ERZURUM (AA) - Erzurum'da düzenlenen programla girişimcilik eğitimi alan 25 engelli, kendi işini kurarak patron olabilecek.

Girişimci Engelliler Derneği tarafından hazırlanan ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Teknik Destek Programı kapsamında kabul edilen proje çerçevesinde, engelli bireylere yönelik "girişimcilik" kursu düzenlendi.

KOSGEB'in desteğiyle gerçekleştirilen kursta başarılı olan 6'sı kadın 25 kursiyer, eğitimleri başarılı bir şekilde tamamlayarak, sertifika almaya hak kazandı. KUDAKA salonunda düzenlenen törenle sertifikalarını alan engelli vatandaşlar, çeşitli sektörlerde kendi işini kurabilecek.

Dezavantajlı vatandaşların işinin patronu olabilmesi için KOSGEB, 30 bin liraya kadar hibe, 70 bin liraya kadar da sıfır faiz kredi imkanı sağlıyor. İşini kuracak girişimciler, KOSGEB'in sağladığı bütün imkanlardan yararlanarak, işini geliştirmesi sağlanacak.

Girişimci Engelliler Derneği Genel Başkanı Abdurrahim Kocaoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, önemli bir kurs düzenlediklerini belirterek, söz konusu eğitimlerin engelli bireylerin kendi işini kurması açısından önemli olduğunu ifade etti.

"Engelli alanında, sadece engellilere yönelik açılan ilk girişimcilik kursu. Buradaki amacımız, engelli vatandaşlarımızın da kendi işlerinin patronu olmasını sağlamaktır" diyen Kocaoğlu, engelli vatandaşların ekonomik ve sosyal alanda önemli mesafe katedeceğini söyledi.

Verilen eğitim sayesinde engelli bireylerin de kendi işini kuracağını vurgulayan Kocaoğlu, "Girişimcilik eğitimi, engellilerin sadece istihdam ve iş alanında değil, sosyal yönden de gelişmesine katkı sağlayacaktır" dedi.

KUDAKA Genel Sekreteri Talha Bekir Özmen de teknik destek programlarının açılmasının, kapatılmasının sıradan bir faaliyet olduğunu anımsatarak, şöyle konuştu:

"Fakat engelliler için projenin hazırlanması ve desteklenmesi çok anlamlı. İşin boyutunun engellilere yönelik olması, onlarla ilgili asıl amacın işlerinin patronu olmaya yönelik olması çok önemli. Bu kursu alan, işini kuranlar olacaktır. Yapmak istenilen şey, bununla bir temel atmak, daha sonra bizim mali desteklerimizden diğer engellilerimizin de faydalanmasını sağlamak. İşlerinin patronu olduklarında hem iş hayatına girmesi hem sosyal hayatta daha başarılı adımlar atabilmesi için çok önemli."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com