Engelliler tek kullanımlık terlik üretiyor

Engelliler tek kullanımlık terlik üretiyor
Uşak'ta engelliler, istihdam sorunlarını “Tek Kullanımlık Terlik Projesi” ile çözmeye çalışıyor.

Uşak'ta engelliler, istihdam sorunlarını “Tek Kullanımlık Terlik Projesi” ile çözmeye çalışıyor.
Uşak Sakatlar Derneği, İş-Kur İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ortaklaşa hazırladığı proje sayesinde engelliler, otel ve özel hastanelere tek kullanımlık terlik üretip satmayı hedefliyor. Şu an için 14 engellinin kurs gördüğü atölyenin önümüzdeki günlerde ticari işletme statüsüne alınacağını belirten Uşak Sakatlar Derneği Başkanı Salih Küçük, “Engelliler kimseye muhtaç olmadan kendi emekleriyle ayakta kalacak” dedi.
Projenin koordinatörlüğünü kendilerinin üstlendiğini belirten Uşak Sakatlar Derneği Başkanı Salih Küçük, günlük 500 adet terlik ürettiklerini söyledi. 4 ay önce başlayan ve 2012 Ocak ayına kadar devam edecek projede 14 engellinin çalıştığını belirten Küçük, “Bu projede Uşak bir ilk olma özelliği taşıyor. Bizden başka hiçbir engelli derneği böyle bir çalışmaya imza atmadı. Burada engellilerin sadece para kazanmasını hedeflemiyoruz. Aynı zamanda meslek sahibi olmalarını da sağlıyoruz. Proje kapsamında sertifika almaya hak kazananlar, farklı şirketlerde istihdam edilebilir. Burada engellilere sadece terlik yapmayı öğretmiyoruz. Baskı, dikiş ve kesim gibi eğitimler veriyoruz” dedi.
Engellilerin bu tip çalışmalarla kendi ayakları üzerinde duracağını da ifade eden Küçük, “Engelliler kimseye muhtaç olarak yaşamak istemiyor. Bu proje ile dar çerçevedeki düşünceler de yıkılmış olacak. Engellilerin üretim sürecinde aktif rol alacakları herkes tarafından kabullenilecek. Proje kapsamında üretilen terlikleri 30 kuruş ile 2 TL arasında satıyoruz. Proje bittiğinde bu eğitimlerin devam etmesi ve yeni projelerin uygulanmasını istiyoruz” dedi.
Bu arada Salih Küçük, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü nedeniyle derneği ziyaret eden CHP İl Başkanı Mahmut Ünal, İl Kadın Kolları Başkanı Devrim Alkan ve partililere proje hakkında bilgi verdi. CHP İl Başkanı Mahmut Ünal ise engellilerin üretim yaptıkları atölyeye gezerek, “Biz parti olarak engellilerin yanındayız. Onların bu toplum için önemlerini biliyoruz. Böyle anlamlı ve sonuca giden projelere destek vermeye hazırız” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com