Engelliler, ''yaran gecelerine" katıldı

Engelliler, yaran gecelerine katıldı
Çankırı'da düzenlenen etkinliğe Vali Ayhan Çevik Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencileri ile Vadi Spor Kulübünden özel ve bedensel engelli sporcular, katıldı

ÇANKIRI (AA) - Çankırı'da, Ahilik kültürünün parçası yaran gecelerine Vali Ayhan Çevik Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencileri ile Vadi Spor Kulübünden özel ve bedensel engelli sporcular, katıldı.

Doğantepe köyündeki Yaran Evi'nde gerçekleştirilen geceye, Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü Halit Tosyalıoğlu ve engelli sporcular davet edildi.

Geleneklere göre akşam namazından sonra başlayan yaran toplantıları kapsamında, okunan manilerin yanı sıra engellilerin katılımıyla çeşitli oyunlar oynandı.

Vali Özcan, burada yaptığı konuşmada, yaran ocağına katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, geleneğin yaşatılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. 

Çankırılılar için önemli olan Yaran kültürünün korunması gerektiğine dikkati çeken Özcan, gittikleri her köyde bu geleneğin yaşatıldığını anlattı.

Özcan, engelli sporcuları desteklediklerini kaydederek, engelli sporcuların sergilediği yaran oyunlarından etkilendiğini dile getirdi.

Vadi Spor Kulübü Antrenörü Selahattin Çöpten de engellilerin sosyalleşmesi adına çeşitli kültürel faaliyetlere katıldıklarını anımsatarak, sporcularının yaran kültürünü benimsediğini aktardı.

- Yaran kültürü

Yaran, en büyük terbiye ve disiplin ocağıdır. 24 kişiden oluşur, bir baş ağa, bir küçük baş ağa ve yaranlardan ibarettir. Oğuzlardan bugünlere kadar özü Ahilik'ten gelen, daha sonra esnaf lonca teşkilatı haline dönüşmüş sosyal bir kurumdur.

Erkeklerin sazlı sözlü vakit geçirdikleri esnaf birlikteliği yaran gecelerinde, özellikle kış aylarında, cumartesi günleri bir araya geliniyor. Sadece eğlence değil, dayanışma biçimi görülen gecelerde katılanların birbirleriyle küs olmaması gerekiyor.

Yaran müziğinde genellikle bağlama, keman, cümbüş, ud, klarnet, darbuka, kanun, def ve zilli maşa kullanılır. Yaran çavuşu tarafından belirlenen yaranlar ortaya çıkarak Çankırı’ya has zeybek oynar.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com