Engellilerden "Farkındalık Yürüyüşü"

Engellilerden Farkındalık Yürüyüşü
Bitlisli engelliler, Engelliler Haftası dolayısıyla "Farkındalık Yürüyüşü" düzenledi

BİTLİS (AA) - Bitlisli engelliler, vatandaşlara mesaj vermek adına "Farkındalık Yürüyüşü" düzenledi.

Engelliler Haftası dolayısıyla Artık Saklanmak İstemiyorum Bedensel Engelliler Derneği (ASİBED) tarafından düzenlenen etkinlikte, engelliler dernek binasından Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü.

"Farkındalık Yürüyüşü" adı altında yapılan ve topluma mesaj vermeyi amaçlayan yürüyüşe, vatandaşlar da alkışlarla destek verdi. Kendilerini daha iyi anlatmak amacıyla beraberlerinde getirdikleri tekerlekli sandalyeye vatandaşların oturmasını ve kullanmasını isteyen engelliler, toplumu kendilerine karşı daha duyarlı olmaya davet etti.

ASİBED Başkanı Bayram Tutgaç, yaptığı açıklamada, engellilerin ailelerine ve topluma yararlı birey olmak ve Bitlis'e katkı sunmak istediğini belirtti.

Düzenledikleri yürüyüş ile toplumda engellilerin de var olduğunu benimsetmeye çalıştıklarını vurgulayan Tutgaç, "Topluma, ortak yaşam alanlarında birlikte yaşadığımızı, onlardan çok fazla eksiğimiz olmadığını göstererek bunun farkına varmalarını ve farkımızın olmadığını göstermeyi amaçladık. Her insanın bir engelli adayı olduğunu göz önünde bulundurarak, çıktığımız bu yolda ne oldum değil, ne olacağım düşüncesini benimseyip, toplum olarak engellilerin eğitim hayatına destek olunması gerekiyor" dedi.

 "Engelliler sadaka alan, yardım dileyen bireyler olmayı seçmemiştir, evlerine kapanarak dört duvar arasında kalmayı istememiştir" diyen Tutgaç, engellileri iş sahibi yaparak, tüketici olmaktan kurtarıp üretici ve yararlı olmayı hedeflediklerine dikkati çekti.

Tutgaç, engellilerin hayatın içinde var olduğunu ve toplumun kendilerine ayak uydurması ve katkıda bulunması gerektiğini bildirerek, engelliliğin bir hastalık olmadığını ve kendilerini ötekileştiren bir cehaletten ibaret olduğunu kaydetti.

Yürüyüşe katılan Bitlis Belediyesi Eşbaşkanı Nevin Daşdemir Dağkıran ise engellilerle ilgili hassasiyetlerini ortaya koyarak, onlara her türlü desteği vereceklerini ifade etti.

Engellilerin ötekileştirilmediği ve pozitif ayrımcılığın olduğu bir yaşam düzeyinin olması gerektiğini anlatan Dağkıran, "Toplum olarak onları ötekileştirdiğimiz sürece gerçekten de hep geri kalmaya mahkum olacağız. Bu anlamda yerel yönetimlerin üzerilerine ciddi anlamda görev düşüyor. Engellilerimizin yaşam alalarını olabildiğince genişletmeye dönük çalışmalarımız olacak. Toplumda yaşayan her bir bireyinde engellilere yaklaşımı empati boyutunda olacak" diye konuştu.

Konuşmaların ardından gönüllü olarak tekerlekli sandalyelere oturan basın mensupları, araçları kullanmakta güç anlar yaşadı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com