Engellilere 1 günlük askerlik

Engellilere 1 günlük askerlik
Kütahya'da temsili askerlik eğitimi alan engelliler, 1 günlük askerlik yaptı.

Kütahya'da temsili askerlik eğitimi alan engelliler,
1 günlük askerlik yaptı.
KÜTAHYA - Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı kışlasına il merkezi ve ilçelerden gelen aileleri tarafından teslim edilen 26 bedensel ve zihinsel engelli, askeri üniformalarını giyip, diğer askerlerle birlikte kısa süreli eğitime alındı, karavanadan öğle yemeği yedi.
Garnizon ve Tugay Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu, kışladaki futbol sahasında düzenlenen tezkere töreninde yaptığı konuşmada, Tugay'da icra edilen yemin törenlerinin en anlamlısını yaptıklarını söyledi.
Engellilerin sabah saatlerinde birliğe katılıp resmi elbiseyle tanışarak silah kuşandığını ve kadro çavuşlarıyla beraber temel askerlik ve atış eğitimlerini yerine getirdiğini ifade eden Tuğgeneral Fındıkoğlu, ''Bizi biz yapan ve Türk Silahlı Kuvvetlerini oluşturan bütün değerleri kısa süre içerisinde tanıdılar'' dedi.
Tuğgeneral Fındıkoğlu, 26 vatan evladının yemin ederek terhis belgelerini alacağını dile getirerek, şöyle konuştu:
''Her anne ve babanın yaşamak istediği duyguları, bu evlatlarımız anne ve babalarına yaşatacak. Bugün burada yürekleriyle insana yakışır ve (Türk'üm) diyen her vatandaşımızda olması gereken öz değerleriyle Atatürk Türkiye'sini çağdaş uygarlık düzeyinin ötesine taşıyacak olan çocuklarımızla övünüyor ve gururlanıyoruz. Her biri güven abidesi olan evlatlarımızın oluşturduğu bu muhteşem tablo, Türkiye'mizin, ulusal varlığımız Cumhuriyet'imizin birlik ve beraberlik içinde sonsuza dek yaşayacağının en canlı örneğidir. Şu anda yaşamlarının en onurlu anını yaşamak için heyecanla bekleyen vatan evlatlarımızın bu kutsal günlerine şahitlik eden değerli konuklarımıza birliğimiz adına şükranlarımızı sunuyorum. Yeminlerinin Mehmetçiklere, ailelerine, vatanımıza ve milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.''
Konuşmaların ardından, engelli askerler, platform üzerine konulan Türk Bayrağı ve silahlar üzerine ellerine koyarak yemin ettiler, tören geçişi sonrasında da terhis belgelerini aldılar.
Bu arada, İl Emniyet Müdürü Sezai Kalyoncu'nun da hazır bulunduğu törene katılan engelli ailelerinden bazılarının ağladığı gözlendi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com