Engellilerin bir günlük askerlik heyecanı

Engellilerin bir günlük askerlik heyecanı
Kocaeli'de 75 engelli, düzenlenen törenle bir günlüğüne asker olmanın sevincini yaşadı

KOCAELİ (AA) - Kocaeli'de 75 engelli, "Temsili Askerlik Uygulaması" kapsamında bir günlüğüne asker olmanın sevincini yaşadı.

Aileleriyle Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı'na gelen engelliler, bir günlük temsili eğitim için askerlerin yardımıyla elbiselerini giyerek, tören alanında yerlerini aldı. 

Törende konuşan Kocaeli Valisi Ercan Topaca, askerliğin, Türk milletinin, kültürü ve inancının vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu söyledi.

Askerlik hizmetinden bütün vatandaşların mahrum kalmaması ve herkesin bu memlekete borcunu ödemesi anlamında, Jandarma Genel Komutanlığı'nın kuruluş yıl dönümünde engellilere bu imkanın sağlandığını dile getiren Topaca, "Onlar da bugün bizim huzurumuzda yemin ederek asker olmuşlar, askerlik görevini kısa da olsa yapmış olacaklar. Onlar da bunun huzurunu, hazzını tadacaklar. Onlar da, 'biz asker olduk, askerliğimizi yaptık' diyebilecekler" şeklinde konuştu.

Kocaeli Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Birol Şimşek de Anayasa'da "Vatan hizmeti her Türk'ün hakkı ve ödevidir" yazdığına işaret ederek, "Anne ve babalar evlatlarını, milletin bağrından çıkan TSK saflarına bir bayram coşkusu içinde göndermektedir. Bu coşku, asker-millet kavramının dünyadaki yegane örneğini teşkil etmektedir" dedi.

Engelliler adına konuşan Adem Demirkol ise İstiklal Savaşı'nda kanını dökenler içinde engellilerin de olduğunu anlatarak, vatana atılan her bir kurşunun önünde topyekün siper olduklarını kaydetti.

Vatan ve millet sevgisinin ne demek olduğunu bildiklerini dile getiren Demirkol, "Asıl engelliler, bu duygulardan mahrum kalan, düşünmeyen, üretmeyen kişilerdir. Şu an biz burada yeniden doğuyoruz. Atalarımızın kanıyla sulandığı bu topraklarda askerlik görevimizi yerine getiriyoruz. Bu vatan için biz de canımızı seve seve feda etmeye hazır olduğumuzu haykırıyoruz" diye konuştu.

- İki engelli kardeş aynı anda askerlik yaptı

Fiziksel engelli Erkan ile Hakan Kaya kardeşler de aynı anda askerlik yapmanın sevincini yaşadı.

Kardeşiyle askerlik yaptıkları için çok mutlu olduğunu belirten Erkan Kaya, "Çok  gururluyum, sevinçliyim. Anlatılmaz bir mutluluk. Kardeşimle aynı anda askeriz, bu mutluluk daha da büyük" dedi.

Hakan Kaya da  daha önce bu duyguyu yaşamayı istediğini anlatarak, "Rabbim bugüne nasip etti. Allah'a çok şükür, çakı gibi askeriz. Her ana, evlat doğurur ama her evlat aslan olamaz. Allah'a şükür iki tane aslan gibi asker var karşınızda" ifadesini kullandı.

Anne Sündüz Yaman, iki oğlunun aynı anda trafik kazası geçirdiğini dile getirerek, çocuklarını asker üniformasıyla görmenin kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

Yemin eden askerlere tezkere belgesinin verildiği tören sırasında ailelerin gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com