Engellilerin bir günlük askerlik heyecanı

Engellilerin bir günlük askerlik heyecanı
Bilecik'te 20 engelli, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığında yemin ederek, bir günlük askerlik sevinci yaşadı

BİLECİK (AA) - Bilecik'te 20 engelli, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığında yemin ederek, bir günlük askerlik sevinci yaşadı.

Jandarma Teşkilatının Kuruluşunun 175. Yılı kutlamaları ve Engelliler Haftası nedeniyle düzenlediği engelli vatandaşların ve ailelerinin kısa süreyle de olsa kışla ortamını yaşamalarına imkan sağlayan "temsili askerlik" uygulaması kapsamında aileleriyle kışlaya gelen 20 engelli, askeri giysileri giydi, yemin için tören alanına geçti. 

2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, törende yaptığı konuşmada, askerlik mükellefiyetinin, her Türk gencinin yapması gereken kutsal bir görev olduğunu söyledi. 

Bu görevin asker-millet kavramının dünyadaki yegane örneğini teşkil eden Türk ulusu için bir onur vesilesi olduğunu belirten Tuğgeneral Koç, kutsal askerlik görevini yerine getiren her bireyin bunun haklı gururunu ömür boyu taşıdığını anımsattı.

Tuğgeneral Koç, her Türk erkeğinin zamanı geldiğinde askerlik görevini ifa ettiğini ve silah altına alınması mümkün olmayan engelli vatandaşların da bu hak ve ödevlerini sembolik de olsa yerine getirebilmelerini, kışla ortamını yaşayarak bu hazzı tatmalarını sağlamak amacıyla her yıl 1 gün sureyle "temsili askerlik" uygulamasının icra edildiğini ifade etti.

"Sizler, bu kutsal görevi fiziki olarak bütünüyle yerine getiremediniz, ama her an kalplerinizde bunu hissettiniz" diyen Tuğgeneral Koç, şöyle konuştu: 

"Bunun özlemini duydunuz ve bu sevinci hep yaşamak istediniz. Bugün sizlere, kısa da olsa kutsal askerlik görevini yapmanın gurur ve onurunu yaşatmaktan ve şanlı Türk ordusunun şerefli birer neferi olarak sizleri aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz. Ancak şunu bilmelisiniz ki yaşama sımsıkı sarılmanız, içinizdeki umudu hiç kaybetmemeniz ve hayata tutunma adına gösterdiğiniz azim ve özveriyle hepimize örnek teşkil ettiğinizi unutmayınız. Geçlerimizin kendilerine vatan savunmasında bir görev düştüğünde diğer askerlerimizden geri kalmayarak verilecek her görevi yerine getireceklerine olan güvenimiz tamdır."

Bozüyük Özürlü ve Engelliler Derneği Başkanı İsmail Çelik'in konuşmasının ardından kütüğe plaket çakıldı. Daha sonra Türk bayrağına ellerini koyarak yemin eden engelli askerlerin tezkereleri, Vali Ahmet Hamdi Nayir, Tuğgeneral Koç ve Belediye Başkan Yardımcısı Kadri Şentürk tarafından verildi. 

Daha sonra, engellilerin tören yürüyüşünün ardından program sona erdi.

Engeliler, tören sonrası aileleri ve komutanlarıyla fotoğraf çektirdi, karavana yedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com