Engellilerin bir günlük askerlik heyecanı

Engellilerin bir günlük askerlik heyecanı
Erzurum'da 40 engelli, İl Jandarma Komutanlığı'nda yemin ederek bir günlüğüne asker oldu

ERZURUM (AA) - Erzurum'da 40 engelli, İl Jandarma Komutanlığı'nda düzenlenen etkinlikte yemin ederek, bir günlük askerlik sevinci yaşadı.

Jandarma teşkilatının kuruluşunun 175. yılı kutlamaları ve "Engelliler Haftası" nedeniyle engelli vatandaşların ve ailelerinin kısa süreyle de olsa kışla ortamını yaşamalarına imkan sağlayan "temsili askerlik" uygulaması kapsamında aileleriyle kışlaya gelen 40 engelli askeri giysileri giydi, erbaş ve erler ile yemek yedikten sonra tören alanına geçti. 

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, İl Jandarma Komutanı Albay Uysal Ağaoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Adalet Komisyonu Başkanı Erol Ofluoğlu ve İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk'ün de katıldığı törende, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından asker adayları yemin etti.

İl Jandarma Komutanı Ağaoğlu, yaptığı konuşmada, bugün doğuştan asker olan bir ulusun, çeşitli sağlık nedenleriyle askerliğini yapamamış evlatlarının temsili askerlik görevini başarılı olarak yapmaları nedeniyle toplandıklarını söyledi.

İnsanların engellerinin günümüz teknolojisiyle ve zamanla aşılabilecek bir konu olduğunu belirten Ağaoğlu, şöyle devam etti:

"Şu an karşınızda hazır olan askerler, görevlerini yapmanın bilinci ve mutluluğu ile terhis belgesi almaya hak kazanmışlardır. Önemli olan kalpteki vatan ve millet sevgisidir. İşte buradaki yetersizliklerin onarılması çok zordur. Buradaki arkadaşlarımız, bizimle birlikte oldukları süre içinde bu yeterliliklerini ispat etmişlerdir."

- Kaymakam, engelli oğlunun terhis belgesini verdi

Törende jandarma devriye köpekleri "Ayaz" ve "Gurbet"in eğitimcileri gözetiminde yaptıkları gösterinin ardından Altıparmak, Ağaoğlu ve diğer davetliler tarafından engellilere terhis belgesi ile çeşitli hediyeler verildi.

Yakutiye Kaymakamı Ahmet Katıcı da askerler yardımıyla ayakta duran engelli oğlu Ahmet Kürşat Katırcı'ya (27) terhis belgesini verdi. Kaymakam Katırcı'nın bu sırada gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

Dünya Engelliler ve Dostları Gelişim Derneği Erzurum Şube Başkanı İslam Meral, yaptığı açıklamada, kendilerine böyle bir imkanın sağlanması dolayısıyla teşekkür ederek, "Keşke sağlıklı olsaydım da 365 gün askerlik yapsaydım. Sağlıklı olup, şehit veya gazi olsaydım" dedi. 

Yöresel halk oyunları gösterisi ve geçiş töreni ile devam eden tören, hatıra fotoğraflarının çekilmesi ile sona erdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com