Engellilerin bir günlük askerlik heyecanı

Engellilerin bir günlük askerlik heyecanı
Bitlis'te 23 engelli "Temsili Askerlik Uygulaması" kapsamında bir günlüğüne askerlik heyecanı yaşadı

BİTLİS (AA) - Bitlis'te 23 engelli "Temsili Askerlik Uygulaması" kapsamında bir günlüğüne askerlik heyecanı yaşadı.

Engelliler Haftası ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın 175. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında sabah saatlerinde aileleriyle İl Jandarma Komutanlığına gelen 23 engelli, nizamiyede davul zurnayla karşılandı. Burada halayların çekilmesinin ardından kayıt masalarında girişleri yapılan engelliler, tıraş olduktan sonra üniformalarını giydi.

Daha sonra eğitime alınan engelliler, yemin ederek asker oldu. Vali Orhan Öztürk, törende yaptığı konuşmada, Türk ordusunun sadece yurtta değil, dünyada da adaletin tesisinden kendisini sorumlu olarak gören bir milletin ordusu olduğunu söyledi.

"Bu orduda görev yapmak ve bu orduya bir günlüğüne dahi mensup olmak gerçekten büyük iftihardır" diyen Öztürk, şöyle konuştu:

"Bugün fiziki engelli ancak ruhu engelsiz 23 gencimizin şanlı Türk ordumuza askerlik hizmeti dolayısıyla katılışının törenini yapıyoruz. Hepsini tebrik ediyorum. Şu anda sizler şanlı Türk ordusunun birer mensubu olmanın şeref ve imtiyazına sahip oldunuz. Bu ordu sadece yurt savunması ve Türkiye'nin sınırlarını savunmakla kendisini görevli hisseden bir ordu değil. Bu ordu, aynı zamanda geçmişinde olduğu gibi dünyaya nizam vermek isteyen ve nizamı alem ülküsüne sahiptir. Bu ordu sadece yurtta değil, dünyada da adaletin tesisinden kendisini sorumlu olarak gören bir milletin ordusudur."

İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Albay Halil Şen ise Anayasanın 72. maddesinde, vatan hizmetinin her Türk'ün hakkı ve ödevi olarak düzenlendiğini belirterek, askerlik mükellefiyeti ile asker-millet kavramının dünyadaki yegane örneğini teşkil eden Türk milleti için bir onur vesilesi olduğunu bildirdi.

Kutsal askerlik görevini yerine getiren her bireyin bunun haklı gurununu ömür boyu taşıdığını vurgulayan Şen, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türk Silahlı Kuvvetlerinin ayrılmaz bir parçası olan Türkiye Cumhuriyeti jandarmasının saflarında askerlik hizmetini yerine getirmek için gelen vatandaşlarımızın heyecan ve coşku ile asker elbiselerini giymiş ve kahraman birer Mehmetçik olarak karşınızda gurur ve onurla durmaktadır. Askerlik her Türk gencinin yapması gereken kutsal bir görevdir. Sizler bu üniforma ve ettiğiniz kutsal askerlik yemini ile tam bir asker oldunuz. Bugün sizlere kısa da olsa kutsal askerlik görevini yapmanın gururu ve onurunu yaşatmaktan, şanlı Türk ordusunun şerefli birer neferi olarak sizleri aramazda görmekten mutluluk duyuyoruz."

Engellilerin yaşama sımsıkı sarılmasının, içlerindeki umudu kaybetmemelerinin, hayata tutunma adına gösterdikleri azim ve özverinin kendilerine örnek teşkil ettiğini dile getiren Şen, bugün kutsal askerlik hizmetini yerine getiren vatan evlatlarının gözlerindeki pırıltıyı büyük bir memnuniyetle gözlemlediklerini ifade etti.

Şen, "Bu gençlerimizin kendilerine vatan savunmasında bir görev düştüğünde her Türk askerinin yaptığı gibi verilecek her görevi en iyi şekilde yerine getireceğine olan güvenim tamdır. Askerlik yemininiz yüce Türk milletine, kahraman Türk silahlı kuvvetlerine, jandarma teşkilatına, ailelerinize ve sizlere hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Ardından yemin eden engelli askerlere, terhis belgesi ve çeşitli hediyeler verildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com