"Engellilerin, EngelleriniToplum Ortadan Kaldırmalıdır"

"Engellilerin, EngelleriniToplum Ortadan Kaldırmalıdır"
Türkiye'de her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan “Sakatlar Haftası” Kütaya'da dün Atatürk Anıtına çelenk sunumu ve Vali Şükrü Kocatepe'ye yapılan nezaket ziyareti ile başladı. Vali Kocatepe, engellilerin engellerinin ortadan

Türkiye'de her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan “Sakatlar Haftası” Kütaya'da dün Atatürk Anıtına çelenk sunumu ve Vali Şükrü Kocatepe'ye yapılan nezaket ziyareti ile başladı. Vali Kocatepe, engellilerin engellerinin ortadan kaldırılması için toplum olarak çaba gösterilmesi gerektiğini ifade etti.
Sivil Toplum kuruluşları, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri ve özürlü bireylerin katılımıyla Akdemirler İşhanından Valilik önüne kadar yürüyüş, saat 11.00'de de Atatürk Anıtına Çelenk Sunumu, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ve devamında Vali Şükrü Kocatepe'ye yapılan nezaket ziyareti ile devam etti.
Kütahya Valisi Şükürü Kocatepe'yi makamında Kütahya Sosyal Hizmetler Müdürü Muhammet Kahraman, Özel Eğitime Muhtaç Çocuklar Derneği Başkanı Ahmet Yılmaz, Kütahya Sakatlar Derneği Başkanı Hatice Yakar, Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mehmet Ali Sivri, Otistik Çocuklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Eğitim Derneği Başkanı Nigar Kale ve çok sayıda özürlü çocuk ziyaret etti.
Kendilerini Valilikte görmekten son derece mutlu olduğunu ve sevindiğini ifade eden Vali Şükrü Kocatepe; “Bu tür salonlar genelde sorunlara ve tartışmalara tanık olur ama böyle güzelliklere de tanık olunca bizimde çalışma şevkimiz ve heyecanımız artıyor. O bakımdan ziyaretinizden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arası “Engelliler Haftası” olarak kutlanan programlara Kütahya'da çeşitli etkinliklerle başladıklernı belirten, Kütahya Sosyal Hizmetler Müdürü Muhammet Kahraman bu hafta nedeniyle Engellilerin çeşitli sorunlarını dile getirerek çözüm bulmak için çalıştıklarını vurguladı.
Muhammet Kahraman; “10-16 Mayıs Engelliler Haftası'nın temel amacı; bu haftanın önemini vurgulamak, önemli bir yara olan ve bir türlü sarılamayan “Engellilik” konusunda “Duyarlılık- Farkındalık” yaratmak, toplum içine dahi çıkmakta zorlanan engelli bireyleri toplumla bütünleştirmek, onları topluma kazandırmak adına bu hafta, çeşitli etkinliklerle kutluyoruz. Engellilik; toplumun en önemli sorunları arasında yer almakta ve engelli kavramı daha çok, bedensel eksiklikler için kullanılmakla birlikte, çalışma yaşamı söz konusu olduğunda, işlevsel bir yetersizliği de ifade etmektedir. Sosyal yaşantının ve fiziksel çevrenin engellilere göre düzenlenmemesi nedeniyle, engelli bireyler potansiyellerini yeterince kullanamamakta ve gündelik yaşantıda çeşitli sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Engelli sorununa yaklaşımda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ve en önemlisi, sorunun engelli kişinin kendisinde değil, fırsat eşitsizliklerini yaratan sistemde olduğu görülmelidir. Unutulmamalıdır ki, engelli bireyin yaşadığı sorunlar sadece kendisinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Bu nedenle; Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Çalışma Örgütü başta olmak üzere, uluslararası kuruluşların konuyla ilgili, sözleşme ve düzenlemeleri bulunmaktadır.'
Otistik Çocuklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Eğitim Derneği Başkanı Nigar Kale ise, otistik çocukların eğitim ve öğretim görecekleri bir okulun olmadığını Vali Kocatepe'ye ileterek, otistik çocuklar için yeni bir okul talebinde bulundular. Vali Kocatepe ise gereken konu ile bizzat ilgileneceklerini belirtti.
Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mehmet Ali Sivri, görme engelli vatandaşların kamu dairelerinde yeterince istihdam edilmediklerine dikkat çekerek, görme engellilerin bilgisayar sertifikası almalarını kolaylaştıracak uygulamaların devreye girmesi gerektiğini vurgulayarak, Vali Kocatepe'den bu konuda isteklerde bulundu.
Özel Eğitime Muhtaç Çocuklar Derneği Başkanı Ahmet Yılmaz Çapacıoğlu ise yaptığı konuşmada engellilerin sorunlarına dikkat çekerek, engellilerin toplumdan kopmamaları için vatandaşlar olarak onlara sahip çıkılması, sorunları ile ilgilenmesi ve onların topluma kazandırılması için halk olarak gereken yardımlarda bulunulması gerektiğini vurguladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com