Engellilerin oy kullanabilmesi için ''komşular''a çağrı

Engellilerin oy kullanabilmesi için komşulara çağrı
Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği, engelli ve yaşlı vatandaşların oy kullanma hakkını sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmeleri için ''Engelli ve yaşlı komşunun oy verme hakkına destek ol'' kampanyası başlattı

ANKARA (AA) - Hande İlbeyi Canca - Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği, engelli ve yaşlı vatandaşların oy kullanma hakkını sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmeleri için ''Engelli ve yaşlı komşunun oy verme hakkına destek ol'' kampanyası başlattı.

Dernek Başkanı Adem Kuyumcu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşan yerel seçimler öncesinde engellilerin oy kullanma haklarında yeni düzenlemeler yapıldığını, Yüksek Seçim Kurulu'nca alınan kararları hatırlattı.

Oy verme günü sandık başına gelen engellilerin bekletilmeden oylarını vereceklerini, yaşlıların da bekletilmeden oy kullanmalarına izin verilebileceğini belirten Kuyumcu, görme engelliler, felçliler, elleri eksik olanlar veya bu gibi bedeni engelleri açıkça belli olanların o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımıyla oylarını kullanabileceklerini anımsattı. Kuyumcu, bir seçmenin birden fazla engelliye yardım edemeyeceğini de vurguladı.

Görme engelliler için daha önce YSK tarafından oy pusulalarının yerel seçimlere yetişeceği açıklanmıştı ancak bunun gerçekleşemediğini ifade eden Kuyumcu, ''Görme engellilerin, az görenlerin ve yaşlıların oy verme işlemi daha önceki seçimlerde, sandık kurulu başkanı refakatinde yapılıyordu ve bir sandık kurulu başkanı binlerce engelliye refakat edebiliyor, kötü niyetliyse kendi istediği partiye mühür basıyordu. Yeni uygulamada bu durum önlenmiş oldu'' diye konuştu.

-''Engelli adına vasisi, ailesi oy kullanamaz''

Seçimlerde usulsüz oy kullanma yollarına başvurulduğunu ileri süren Kuyumcu, zihinsel engelliler adına vasisi, babası veya annesinin dahi oy kullanamayacağını, bu şekilde ısrar edenlere izin verilmemesi gerektiğini belirtti.

Zihinsel engelli olmayıp, ağır engelli olduğu için kısıtlı vatandaş sınıfına girip vasi tayini yapılan engelliler ve yaşlılar adına vasisi, annesi, babası, çocuğunun da oy kullanamayacağını ifade eden Kuyumcu, ''Bu durumun düzeltilmesi gerekmektedir. Teknolojik imkanlarla zihinsel engeli olmayan kısıtlı vatandaşların oy kullanabilmesi sağlanmalıdır'' dedi.

Kuyumcu, yasal ve adil bir seçim için sandık kurulu görevlilerinin kanunlara aykırı şekilde oy kullanmak isteyenleri önlemesi gerektiğine dikkat çekti.

Ortopedik engelliler, yürüme güçlüğü çeken yaşlılar ve görme engellilerin oylarını kullanabilmeleri amacıyla seçim sandıklarına erişebilmeleri için seçim bölgelerindeki muhtarlıklara veya seçim kurullarına ''YSK Engelli Seçmen Beyan Formu''nu doldurarak askı süresi sonuna kadar teslim etmeleri gerektiğini anımsatan Kuyumcu, ''Bu, çok geç duyurulduğu için görme ve ortopedik engelliler ile yürüme güçlüğü çeken yaşlıların büyük bölümü formu dahi bulamamışlardır. Bu süre 20 Mart 2014'e kadar uzatılmalıdır'' talebinde bulundu.

-Engellilerin oy kullanma hakkı için kampanya

Engellilerin ve yaşlıların oy kullanma hakkı için ''Engelli ve yaşlı komşunun oy verme hakkına destek ol'' kampanyası başlattıklarını bildiren Kuyumcu, bu konuda komşuları duyarlı olmaya çağırdıklarını söyledi.

Kuyumcu, ''Kampanyayla 'bölgemde engelli varsa ben destek olmak istiyorum' diyen duyarlı kişilerin ve 'bölgemde destekleyen komşum varsa ben oy kullanmak istiyorum' diyerek bize başvuran engelli ve yaşlı vatandaşlarla engelli ve hasta yakınına baktığı için bırakıp oy kullanmaya gidemeyen vatandaşları buluşturuyoruz'' diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com