"Engin Alan" Teklifinin Arkasında Cumhurbaşkanlığı Hesapları mı Var?

"Engin Alan" Teklifinin Arkasında Cumhurbaşkanlığı Hesapları mı Var?
Meclis Başkanı Çiçek, cezaevindeki MHP milletvekili Engin Alan'ın serbest kalması için girişim başlattı. Ceza İnfaz Kanunu’nda değişiklik öngören bir teklif taslağı hazırlayan Çiçek, ortak bir yasal düzenleme ile adım atılmasını istiyor.

ANALİZ | SANSURSUZHABER

TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ  VEKİLLERİ SADECE BU DÖNEM KURTARACAK!

Cemil Çiçek’in partilere gönderdiği teklif taslağında, "hükmü kesinleşmiş vekilin cezasının infazının, dönem sonuna bırakılması” öngörülüyor. Ancak sadece 12 Haziran'da seçilenler için! 

CHP'Lİ HABERAL VE BALBAY'I DA ETKİLEYECEK

Bu düzenleme yasalaşırsa, cezalarının onanması halinde CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve Zonguldak Milletvekili  Mehmet Haberal'ın, cezaevine yeniden girmesi de, milletvekillikleri sona erene kadar mümkün olmayacak. 

CHP'LİLER NE DEDİ?

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Engin Alan'la ilgili çözüm üretecek her türlü teklife, destek veririz" dedi.

"SEMPATİ YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR!"

 CHP'nin bir diğer Grup Başkanvekili Engin Altay ise, "hükümetin, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi kamuoyunda sempati yaratmayı amaçladığı, bunu da Meclis Başkanı eliyle yapmaya çalıştığı" değerlendirmesinde bulundu. "Çiçek, yolsuzluk operasyonlarını unutturmaya çalışıyor" diye konuşan Altay,  yine de Alan'ın özgür kalması için gereken desteği vereceklerinin altını çizdi.

MHP'DEN İLK YORUM YENİÇERİ'DEN...

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri de  milletvekillerinden sadece MHP'li Engin Alan'ın cezaevinde tutulduğunu, sorunun çözümü için geç kalındığını belirtti... "Ama en azından böyle bir teklif iyidir, umarım Engin Alan en kısa sürede dışarı çıkar" diye konuştu. "Madem kumpas var, madem ayarlarmış mahkemeler var o zaman bunların düzelmesi gerekiyor" yorumu yaptı. 

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ DE GEREKEBİLİR!

Bu arada, hukukçular Anayasanın 83. ve 84. maddeleri, yani "yasama dokunulmazlığı" ile "milletvekilliğinin düşmesine" ilişkin maddelerde de düzenleme yapılması gerektiği, aksi halde anayasal sorun yaşanabileceği uyarısı yapıyor. 

CHP DE "ENGİN ALAN" TEKLİFİ VERMİŞTİ!

Öte yandan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran da, aynı konuyla ilgili dün bir başka yasa teklifi vermişti. Bu teklif ise  Ceza Muhakemesi Kanunu’nda (CMK) Değişiklik Yapılmasını öngörüyor.  CMK’nın 102. maddesine 3. Fıkra olarak şu ifadenin eklenmesi öneriliyor:

“(3) Tutuklu iken milletvekili seçilen bir kimsenin, milletvekili seçildiğini gösteren belgenin ilgili mahkemeye ibrazıyla tutukluluk hali son bulur. Seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıyla, Anayasa’nın 14. Maddesinde yer alan durumlarda soruşturma ve kovuşturma, tutuksuz olarak sürer. Yargılamanın sanığın milletvekili iken mahkumiyetle sonuçlanması halinde verilen cezanın infazı dönem sonunda milletvekili sıfatının sona ermesine bırakılır.”

ÇİÇEK'İN ÖNERİSİ SADECE 12 HAZİRAN'DA SEÇİLEN VEKİLLERİ KAPSIYOR!

Kulislerde, Cemil Çiçek'in önerisinin sadece "pansuman" yapacağı, "tutuklu milletvekili yarasına"  kesin çözüm olmayacağı konuşuluyor.  Çünkü o teklifte 'vekil olanların cezasının ertelenmesi' maddesi, sadece 12 Haziran'da seçilen milletvekilleri için geçerli. Bu durumda, eğer Çiçek'in teklifi yasalaşırsa, düzenleme Haberal'ı sadece bu dönem sonuna kadar cezaevinden kurtaracak. Haberal, Balbay ya da Engin Alan,  tekrar milletvekili seçilseler bile, gelecek dönemde yine aynı sorunu yaşayacaklar. 

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com