“Engin Çeber ağır işkence ile öldürüldü”

“Engin Çeber ağır işkence ile öldürüldü”
Engin Çeber'in Metris Cezaevi'nde işkenceyle öldürülmesine ilişkin davada müebbet hapis cezası alan iki sanıkla ilgili gerekçeli karar açıklandı. Kararda sanıklara, Çeber'e ağır işkence uyguladıkları için müebbet hapis cezası verildiği vurgulandı.

Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi Engin Çeber'in işkence ile öldürülmesine ilişkin gardiyanlar Selahattin Apaydın, Sami Ergazi ve cezaevi 2. müdürü Fuat Karaosmanoğlu'nu müebbet hapis cezasına çarptırdığı davanın gerekçeli kararını açıkladı.
 
Kararda, Engin Çeber'in gözaltına alındığı Muhsin Bodur Karakolu’nda dövüldüğü vücudunda kaba dayak bulgusuna rastlandığı belirtiliyor.
 
Çeber'in daha sonra götürüldüğü Metris Cezaevi’nde 7 Ekim 2008'de rahatsızlandığı 10 Ekim’de ise hastanede hayatını kaybettiği ifade ediliyor. Şiddet eyleminin 4 Ekim ile 7 Ekim 2008 tarihleri arasında olduğuna kanaat getirildiği yer alıyor.
 
Kararda, "Ergazi ile Apaydın'ın eylemlerindeki süreklilik, maktulün baş ve boyun bölgesine vurmaları, duvar ve kapı demirlerine maktulün kafasını vurmaları değerlendirildiğinde sanıkların ağırlaştırılmış işkence ile maktulün ölümüne sebebiyet verdikleri kanaatine varılmıştır" deniyor.
 
Dönemin Metris Cezaevi 2. Müdürü Fuat Karaosmanoğlu'nun da işkenceyi gördüğü ve işkencenin ardından, "Bundan sonra sayım vermeyenler bu şekilde cezalandırılacaktır" dediği hatırlatılan kararda, "Sanıkların işkence suçuyla ölüme sebebiyet vermek suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmedilmiştir" deniliyor.
 
MAHKEMENİN KARARI
 
Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Engin Çeber'in ''işkence ve kötü muamele'' sonucu öldüğü iddiasına ilişkin davada geçtiğimiz ay, 3 kişiye (Selahattin Apaydın, Sami Ergazi ve Fuat Karaosmanoğlu'na) müebbet hapis cezası vermişti. Mahkeme, tutuklu sanıklardan Nihat Kızılkaya'ya ise 2 yıl 6 ay hapis cezası vererek, Kızılkaya'yı tahliye etmişti.
 
Ayrıca, polis memuru Aliye Uçak’a ise müdahil Çeber’in arkadaşı Aysu Baykal’a karşı zor kullanma yetkisini aştığı gerekçesiyle, takdir indirimi uygulanarak 5 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezası ertelenen Uçak hakkında 1 yıl süreyle denetim süresi belirlendi. Denetim süresini iyi halli geçirise, ceza infaz edilmiş sayılacaktı. Jandarma görevlisi Murat İşler 2 yıl 6 ay hapse mahkum edilmişti. Cezaevi doktoru Yemliha Söylemez, gerçeğe aykırı belge düzenlediği gerekçesiyle 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com