"Engizisyon hukuku geçerli"

"Engizisyon hukuku geçerli"
CHP Denizli Milletvekil İlhan Cihaner, 'zorla getirilme' kararı hakkında konuştu.

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, ''terör örgütü üyeliği'' iddiasıyla hakkında açılan davaya zorla getirilmesi kararıyla ilgili yorum yapmanın, ''temeli, kolonları, kirişleri olmayan çürük bir binanın çatısı, bacasıyla ilgili yorum yapmaya benzediğini'' belirterek, ''Yaşanan süreci bir davadan ziyade, bir kan davasına benzetiyorum. Engizisyon hukukunun geçerli olduğu bir süreç yaşıyoruz'' dedi.

Cihaner, Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde devam eden ''terör örgütü üyeliği'' iddiasıyla açılan davada verilen zorla getirilmesi kararını, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi.

Erzurum Özel Yetkili Savcılığı'nın başlattığı hukuk dışı süreç sonucunda birtakım gelişmelerin yaşandığını belirten Cihaner, ''Başlangıçtan itibaren o kadar ağır hukuksuzluklar, hak ihlalleri var ki hukuk içinde kalarak, bu davanın bir çırpıda, bir basın toplantısı hacminde değerlendirilmesi çok olası değil'' diye konuştu.

Cihaner, bugünkü duruşma tutanağına ulaşamadığı için kapsamlı, net bir değerlendirme yapamadığını dile getirerek, şunları kaydetti:

''Bu zorla getirme kararıyla ilgili yorum yapmak, temeli, kolonları, kirişleri olmayan çürük bir binanın çatısı, bacasıyla ilgili yorum yapmaya benziyor. Çünkü neresinden tutarsanız elinizde kalıyor. Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin tanık olarak dinlenmek için yazdığı, talimat üzerine mahkemeye giden tanık, birtakım ihbarlar nedeniyle polis tarafından izlenmiş, itibarsızlaştırılmaya çalışılmıştır. Yargıtay'ın yürüttüğü bir davayla ilgili olarak tanıklar halen baskı altında. Yaşanan süreci bir davadan ziyade, bir kan davasına benzetiyorum. Her tarafı hukuksuzlukla dolu. Neresinden tutarsanız elinizde kalan bir yapı, süreç yaşıyoruz. Daha çok kan davası, engizisyon hukukunun geçerli olduğu bir süreç yaşıyoruz.''

Mahkemede ifade verip vermeyeceğine ilişkin soruyu Cihaner, ''Şu anda bir şey söylemiyorum. Neler yaşandığını bilmiyorum. Duruşma tutanağını inceleyip, avukatlarımla değerlendirme yaptıktan sonra davanın ilerleyen aşamalarındaki pozisyonumuzu belirleyeceğiz'' diye yanıtladı.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com