Enkaz fotoğraflarını koruma polisi sildi!

Enkaz fotoğraflarını koruma polisi sildi!
BBP lideri Yazıcıoğlu'nun helikopterinin düştüğü bölgede köylülerin çektiği fotoğrafları kimin sildiği sorusuna Albay Sezai Akgün'den yanıt: Valinin ya da bakanın koruma polisi!

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun öldüğü helikopter kazası ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK) raporu doğrultusunda soruşturma açan Malatya Özel Yetkili Başsavcıvekilliği  haziran ayında “kaza yerini aratmamakla” suçlanan Adana Bölge Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Lapanta ile birlikte bölgedeki arama çalışmalarını yürüten Kahramanmaraş Jandarma Alay Komutanı Albay Sezai Akgün'ün ifadesini 'şüpheli' sıfatıyla aldı. Akgün, şunları anlattı:

“Genelkurmay Başkanlığı'ndan hareket merkezim aranarak Kurucaova köyü yakınlarına sinyal geldiği telefonla bildirildi. Buraya gittik. Sabah 05.30 civarıydı. Komando bölüğü ile burayı aramaya başladılar. 1 saat içinde zirveye ulaştılar. Herhangi bir iz emare olmadığını bildirdiler. Yoğun tipi ve kar yağışı olduğunu, fazla kalamayacaklarını söylediler. Kontrollü şekilde aşağı inmelerini söyledim. İçişleri Bakanımız bir daha kontrol edilmesini istedi. Komando bölüğünü yeniden tepeye gönderdim. Yine birşey bulamadık. Bu arama ve taramalar 9 defa tekrar etti. Ben sonra Genelkurmay'dan gelen bilginin çok da doğru olmadığını, buranın en zirvesinde cep telefonları baz istasyonları olduğunu anladım. Aramayı bitirdik. Kızılöz köyüne geçtik. Çok zor şartlarda burada çalışmaya devam ettik. Jandarma Bölge Komutanımız bu arada, komşu illerden harekat taburları, özel birlikler komando birlikleri bölgeye intikal ettirdi. Çalışmalara emir komuta etti. Helikopteri bulamadık.

2. helikopter düştü
Gerek bölge komutanımız gerekse ben birçok konuda büyük riskler alarak görevimizi yerine getirdik. Hatta cesetlerin bulunmasından bir gün sonra ikinci bir helikopterimiz düştü. Enkazı Yılmaz Dilki adlı eski köy muhtarı, 15-16 arkadaşıyla beraber buldular. Gece donacaklarını söyleyerek, bizimle görüşüp geri döndüler. Onlar döndüğünde, özel uçakla, Jandarma Genel Komutanlığı'ndan DAK Timi bölgeye intikal ettirildi. 13 saatte enkaza ulaşabildiler. Özel birlik dahi söz konusu yere bu kadar saatte varıyor ise eğitim almadığı halde yapılan tüm faaliyetler, samimi, gerçekçi arama kurtarma faaliyetidir. Helikopterin içinde kendi evlatlarım olsa ancak bu kadar aranırdı.”

Haritalar nerede?
Akgün'e, Jandarma İstihbarat Teknik Daire Başkanlığı'ndan S.A. adlı bilgisayar teknisyeni astsubayın, TİB kayıtlarından alınan sinyal bilgilerine göre helikopterin yerinin yaklaşık tespit edildiği haritaları 17.30-18.00 aralığında gönderdiği anımsatılarak, bu haritalardan haberi olup olmadığı, olduysa, bu bölgelerde arama yapılıp yapılmadığı soruldu. Akgün, haritalardan haberinin olmadığını belirterek, “Haritalar bana ve il valisine kesinlikle bildirilmedi. Kazadan 6 ay sonra mülkiye müfettişi araştırmaları sırasında haritalar çıktı” dedi. Akgün, kaza yeri ile ilgisi olmayan ve defalarca aranan Kurucaova Bölgesi ile ilgili arama talimatının kimin tarafından verildiği sorusunu da “Genelkurmay'dan Maraş'taki harekat merkezine konu iletilmiş, oradan da tarafıma arama yaptırmam için iletildi” diye yanıtladı.

Koruma polisi sildi
Akgün, “Olay yerine ilk ulaşan köylülerin cep telefonlarının silinmesi” konusunda da şunları söyledi:
“Enkaza ilk ulaşan Yılmaz Dilki, cep telefonu ile enkazın fotoğraflarını çekmiş, köylüler Kızılöz'e ulaştıktan sonra bakan bey bilgi almak istedi. İlk yardım sırasında Dilki fotoğrafları gösterdi. Ben de bunları gördüm. Daha sonra fotoğrafların basına para karşılığı satılacağı kaygısıyla sanıyorum, bakanın veya valinin koruması bir polis tarafından cep telefonu alınarak bütün herşeyin silindiğini öğrendim. Görevli arkadaşlarım söyledi. Ben bu işe karışmamalarını söyledim.”
Akgün, helikopterden çalınan cihazlar konusunda “29-31 Mart tarihleri arasında benim birliklerim orada değildi. Kimin aldığını bilmiyorum” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com