Enlerin şehri: Dubai (2)

Enlerin şehri: Dubai (2)
Jumeriah Bölgesi Dubai'nin Beverly Hills'i gibi düşünebileceğiniz bir bölge ve ülkenin en zenginlerinin, elitlerinin oturduğu yüzlerce villa, alışveriş merkezleri ve plajlardan oluşmakta...

Yaşar ÖZKUL | SANSURSUZHABER.COM

Birleşik Arap Emirlikleri’ne Dubai Uluslararası Terminal-1 den giriş yapıyorum. Bu terminal fazlaca renovasyon görse de Dubai'de sizi ilk karşılayan alan olarak oldukça eski bir görüntüye sahip. Daha yeni ve modern Terminal-3 binası çok anlaşılmaz bir şekilde ulusal taşıyıcı Emirates havayollarına hizmet vermekte. Göz retinası ve pasaport kontrolünden sonra geliş katında bir miktar para bozduruyorum. Daha sonra metro bağlantısı için dışarıya çıkıyorum.

Eylül ayında olduğumuzdan dolayı dışarıda cehennemi sıcaklığı var, sabahın erken saatleri olmasına rağmen kendimi bir fırında gibi hissediyorum. Bu histen hemen kurtulmak için Metro bağlantısının oldugu noktaya kendimi hızla atıyorum.

T1 ve T3 terminallerinin metro bağlantısı bulunmakta ancak metroya binebilmek için kart satın almanız gerekiyor, kartlar arasında birçok seçenek var bu seçeneklerden bana uygun olanını seçip Bur Dubai'deki otelime geçiyorum.

Otele kaydımı yaptırıp eşyalarımı bıraktıktan sonra ilk hedefim olan Jumeriah Bölgesine doğru yerel bir belediye otobüsü ile hareket ediyorum.

Jumeriah Bölgesi’ne doğrudan metro bulunmadığından dolayı otobüsü tercih ettim. Alternatif olarak taksi seçeneğiniz de mevcut. Jumeriah Bölgesi Dubai'nin Beverly Hills'i gibi düşünebileceğiniz bir bölge ve ülkenin en zenginlerinin, elitlerinin oturduğu yüzlerce villa, alışveriş merkezleri ve plajlardan oluşmakta. Kelime anlamı olarak yanan kor anlamına gelen Jumeriah'da tarihte balıkçılar, inci avcıları ve tüccarlar yaşamış. Özellikle petrolün bulunması ile birlikte 1960'lı yıllarda Batı'dan gelen yabancıların ikamet ettiği bir bölge haline gelen Jumeriah 1-2-3 olarak ayrılmakta ve oldukça büyük bir alana yayılmış durumda. Yapılaşma, mimari ve yol düzeni olarak Amerika'daki grid sisteme çok benzeyen bölgede caddeler, sokaklar inanılmaz bir şekilde temiz ve düzenli. Kaldırımlar, yol kenarları ve orta refüjlerin tamamı yeşil ve bol miktarda gerçek çiçekler ile süslenmiş ve bakımlarının da oldukça iyi durumda olduğunu ifade edebilirim. Ayrıca her yere küçük borular ile sular taşınmış ve bu yeşil ortam sürekli olarak canlı tutulmakta.

Caddelerde çok fazla insan görünmemekle ile birlikte adını bile sayamayacağım kadar yüksek motor hacmine sahip lüks araç mevcut. Beynimde oluşan bu karmaşanın arasında ilk durağım olan Jumeriah Camisine gidebilmek için yakın bir noktadaki otobüs durağında iniyorum ancak korkunç bir sıcak var ortalama 39 derece civarında bir süre yürüdükten sonra sıcağın etkisi ile kendimi acilen bir otobüs durağının içine atıyorum. Dubai'deki otobüs duraklarının tamamı kapalı ve içleri tam soğutmalı klimalar ile donatılmış durumda gerçekten bu sistemi kullanan an insanlar için oldukça iyi bir hizmet.

Bir süre dinlendikten ve serinlendikten sonra camiye doğru hızla yol alıp ulaşıyorum. Jumeriah Camisi 1983'li yıllarda Fatımi mimarisinde taş işçiliği ile yapılmış oldukça özel bir cami.1300 kişinin ibadet edebildiği ve Dubai'de Müslüman olmayanların girebileceği birkaç noktadan birisi. Hafta içleri belli günlerde saat 10'da toplam 75 dk süren ücretsiz turlar düzenlenmekte ve bu turlarda İslam dini, caminin tarihi gibi faydalı bilgiler sunulmakta. Bununla birlikte kahvaltı ve brunch servisleri de bulunmakta. Camiyi kısa süreliğine ziyaret ettikten sonra tekrar otobüse binmek üzere durağa geçiyorum ve ilk otobüs ile Umm Squeim Beach olarak bilinen Jumeriah Plajının tam önünde iniyorum. Bu nokta Dubai'nin ikonu ve dünyanın en meşhur otellerinden birisi olan Burj Al Arap'ı en iyi görebileceğiniz noktalardan birisi, bu amaçla denize doğru gidip Burj Al Arap otelini yan taraftan bütün ihtişamı ile birlikte görebiliyorsunuz. Bu plajda denize girmek serbest ancak şezlong ve diğer imkânlar maalesef bulunmamakta eğer daha fazla plaj malzemesi talep ediyorsanız Jumeriah Plajına gidip 5 Dirhem karşılığında içeri girebiliyorsunuz.

Bir süre kenardan oteli gözlemledikten sonra Otelin tam önüne gidebilmek için yan yaya yolundan yürüme başlıyorum bu sırada yay şeklindeki ilginç görüntüsü ile Jumeriah Beach otelini görüyorum ve ortalama 20 dk bir yürüyüşten sonra otelin tam önüne çıkıyorum. Bütün ihtişamı ve mimari güzelliği ile karşımda duran Burj Al Arap oteli 1999 yılında tamamlanmış. Yelken otel olarak bilinen ve 650 milyon USD mal olan otel'de toplamda 60 kat ve 202 oda mevcut. 321 metre uzunluğu ile 'dünyadaki en uzun dördüncü otel' niteliğine sahip.
 
Bu oteli ilginç kılan birkaç özelliği mevcut bunlardan bir tanesi otel yapay olarak kayalardan doldurulmuş 280 m'lik minik bir adanın üzerinde 9000 ton çelik kullanılarak inşa edilmiş. Yapay ada inşa edilir iken suyun ve erozyonun oluşturabileceği risklere karşı kayalar dairesel şekilde bir bal peteğine benzetilerek suyun atlına çakılmıştır. Dünyanın 7 yıldızlı otellerinden birisi olarak kabul edilen otelde en küçük oda 169 m2 ve en büyük süitte 780 m2'dir ve fiyatı da gecelik 18.000 USD civarındadır. Otele girebilmek ve ziyaret edebilmek için otel içinde bir rezervasyon yaptırmanız gerektirmektedir. Herhangi bir akşam ve sabah kahvaltısı veya bir içecek programı için önceden rezervasyon yaptırıp uygun kıyafetler ile otele gelmeniz gerekmektedir. Bu oteldeki en ilginç yerlerden biriside otelin altında ve suyun için bulunan Al-Mahara Restoranı’dır. Bu restorana gidebilmek için minik bir denizaltı kullanılmakta ve suyun altında deniz canlıları arasında yemek yeme şansını size sunmaktadır.

Yaşar ÖZKUL | SANSURSUZHABER.COM

https://www.facebook.com/yolbizigozler
https://twitter.com/yozkul43
https://twitter.com/YolBiziGozler
http://www.yolbizigozler.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com