Enlerin Şehri: Dubai (3)

Enlerin Şehri: Dubai (3)
Jumeriah bölge olarak çok geniş bir alana yayılmış durumda. Bir noktadan bir noktaya gitmek çok yakın gibi görünse de yaya olarak bayağı bir vakit almakta. ‘Bir şehri tanımanın en iyi yolu yürümektir’ prensibine uymaya çalışıyorum ancak sıcak buna çok müs

Yaşar ÖZKUL | SANSURSUZHABER.COM

Jumeriah'da Dubai'nin ikonu olan ve dünyaca ünlü Burj Al Arap otelinin önünde bir süre dolanıp fotoğraf çekiyorum. Herhangi bir rezervasyonum olmadığı için güvenlik noktasından öteye geçme şansım yok ama bir gün sadece görmek ve ziyaret etmek adına bir kez girme hedefimi tekrar hatırladıktan sonra yelken otelinin önünden ayrılıyorum.

Bu arada ilgilenenler için küçük bir not aktarayım. Burj otelinin hemen yakınında Wild Wadi adında büyük bir su parkı ve aqupark bulunmakta. Özellikle çöl sıcağının yakıcı olduğu bir anda serinlemek için iyi bir alternatif olabilir diye düşüyorum. Kişisel olarak çok fazla ilgimi çekmediğinden dolayı hemen yol almak istiyorum.

Hava inanılmaz sıcak. Yarım saat kadar yürüyorum ancak enerjimin tükendiğini hissediyorum ve yakınımda bulunan küçük bir bakkalın önünde soluklanıp bol miktarda sıvı alıyorum.
 
Jumeriah bölge olarak çok geniş bir alana yayılmış durumda. Bir noktadan bir noktaya gitmek çok yakın gibi görünse de yaya olarak bayağı bir vakit almakta. ‘Bir şehri tanımanın en iyi yolu yürümektir’ prensibine uymaya çalışıyorum ancak sıcak buna çok müsaade edecek gibi görünmüyor. Buna rağmen şiddetle direnç gösteriyorum ve bir sonraki hedefim Madinat Jumeriah bölgesine ulaşıyorum.

Beş yıldızlı ve emirlikteki en büyük resort olan olan Madinat 40 hektarlık bir alana yayılmış ve geleneksel Arap mimarisi tarzında inşa edilmiş. Resort'da Al Qasr ve Mina A'Salam adında iki tane büyük butik otel ve toplamda 40 restoran ve bar bulunmakta. Oldukça büyük ve etkileyici bir yer olan Resort’un mimarisi de Resort bölgesinde butik otellere ilaveten Dar Al Masyaf olarak isimlendirilen 29 tane iki katlı geleneksel tarzda inşa edilmiş yaz evleri de bulunmakta. Bu evler süit şeklinde sekiz ile onbir odadan meydana gelmekte ve evlerin pozisyonuna göre çevrelerinde bahçeler ve plajlar bulunmaktadır.

Bölgenin diğer önemli yapılarından birisi de Resort’un içinden ve çevresinden geçen toplamda 5.4 km uzunluğundaki su yollarıdır. Butik otellerin ve Dar Al Masyaf'ın içinden geçen ve kenarları restoran ve kafeler ile dolu olan su kanallarında Venedik'e benzer bir şekilde Abra'lar (bir tür geleneksel bot) ile seyahat edilebilmektedir. Otel müşterilerine ücretsiz olan bu hizmet dışarıdan gelen misafirler için de belli bir ücret karşılığında yaptırılmaktadır. Bu Resort gerçekten çok büyük ve bu büyüklüğün içinde eksik olarak düşündüğüm alışveriş merkezi Souk Madinat Jumeriah kısa bir süre sonra önüme çıkıyor. Souk, Arapça’da çarşı veya pazar anlamına gelmekte ve sıcaklığın çok fazla olduğu bölgede Souk'lar daima güneşe muhafazalı bir şekilde inşa edilmiş.

Bu Souk'da da geleneksel Arap mimarisinin derin izlerini görmek mümkün. Geçmiş ile günümüzü birleştiren, kapalı bir şekilde inşa edilen ve tamamen ahşap işçiliğinin kullanıldığı bu alışveriş merkezinde ünlü markaların dükkânlarını, restoranlarını ve birçok irili ufaklı hediyelik eşya satan yerleri bulabiliyorsunuz. Bu noktada size hatırlatmam gereken husus; eğer bir gün burayı ziyaret ederseniz fiyatların bu bölgeye göre uyarlanmış olduğunu unutmamanız kısmı olacaktır.
 
Ancak alışveriş etmeyi düşünmeseniz bile Jumeriah’a geldiyseniz bu Souk'u görmeden ve özellikle su kanallarının üzerinden Burj Arap görüntüsünün önünde fotoğraf çektirmeden dönmemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Souk Medinat'ın buzdolabına benzeyen ortamından çıkmak insana çok zor geliyor ancak gitmek zorundayım ve tekrar geldiğim giriş noktasından dışarı çıkıyorum. Bu seferki hedefim Palm Jumeriah'a gitmek ancak buraya gidebilmek için öncelikle beni oraya götürecek olan Monorail'in önüne kadar gitmem gerekiyor bu amaçla tekrar otobüs arayışına giriyorum. Ortalama beş yüz metre kadar yürüdükten sonra otobüs durağına ulaşıyorum. 88 numaraya binip Monorail'e bineceğim Dubai Internet City durağına doğru hareket ediyorum.
 
Merak edenler için Dubai'de tüm otobüs ve metro ulaşımı için http://wojhati.rta.ae adresini kullanarak rahat bir planlama yapabilirsiniz. Bu kısa ama önemli ipucundan sonra haftaya dünyada insan eliyle yapılmış olan en büyük doldurma adalardan birisi olan Palm Jumeriah ile devam etme umudu ile hepinize mutlu bayramlar ve esenlikler diliyorum.

Yaşar ÖZKUL | SANSURSUZHABER.COM

https://www.facebook.com/yolbizigozler
https://twitter.com/yozkul43
https://twitter.com/YolBiziGozler
http://www.yolbizigozler.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com