Enlerin şehri: Dubai

Enlerin şehri: Dubai
Gezgin yazarımız Yaşar ÖZKUL bu sefer okuyucularını Birleşik Arap Emirlikleri’ne götürüp, Dubai seyahatinden notlarını paylaşıyor...

Yaşar ÖZKUL | SANSURSUZHABER.COM

Değerli dostlar bu hafta sizleri ayağımın tozuyla geldiğim Dubai'ye götürmek istiyorum. Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı yedi emirlikten birisi olan Dubai, Basra Körfezi’nde bulunmaktadır. Umman, Suudi Arabistan ve körfezin karşısında İran'a komşu olan ülkede bilinen ilk insan yerleşimi İ.Ö 5500'li yıllara kadar gitmektedir. Geçmişte Suriye ve bölge ülkeleri için bir geçiş noktası olan Dubai özellikle 700'li yıllarda Emeviler’in bölgeye ulaşması ve İslam ile tanışması neticesinde farklı bir boyuta geçmiştir.

Bölgenin konumu ve emperyal güçlerin ticaret yollarını askeri olarak kontrol etmesinden dolayı Dubai ve çevresi uzun yıllar Hollanda, Portekiz ve İngiltere’nin kontrolü altında kalmıştır. 1580'li yıllarda şu anki Dubai civarını ziyaret eden Venedikli bir tacir ise geçtiği yeri ‘Dibei’ olarak not etmiştir.

1830'lu yıllarda bugünkü Abu Dabi’nin olduğu bölgede yaşayan ve Baniyas kabilesinden olan Maktum bin Butti liderliğindeki bir grup şu anki Bur Dubai bölgesinde ilk yerleşimlerini gerçekleştirerek inci ve balıkçılık ticaretine başlamışlardır. Bu yerleşim aynı zamanda Maktum Hanedanlığı’nın da Dubai'deki başlangıcı olmuştur. 1930'li yıllardaki büyük buhran ve incinin yapay olarak imal edilebilmesi bölgedeki dengeleri değiştirmiş ve vizyon olarak Dubai'nin ve limanlarının serbest ticarete ve vergisiz alışverişe açılmasına neden olmuştur. Bundan sonraki devam eden süreçte ve günümüzde rexporting ve vergisiz alışveriş Dubai'nin temel kuruluş felsefesi haline gelmiştir.

Bu arada ilgili dönemde yakınlarda bulunan diğer emirlikler ile savaşa kadar giden sürtüşmeler (Sharjah) ve İngilizlerin 1968'de bölgeden elini çekmesi ile birlikte bölgedeki yedi emirlik Abu Dhabi'nin lideri Şeyh Zayed'in yoğun çalışmaları ve katkıları ile bir birlik kurmaya çalışmışlardır. Şeyh Zayed'in vizyonu ve katkıları sonuç vermiş ve nihayetinde yedi emirlik bir araya gelip Birleşik Arap Emirlikleri’ni kurmuşlardır. Birliğin şartlarına uymamayı tercih eden Katar ve Bahreyn federasyonun dışında kalıp kendi yollarını çizmişlerdir. Bu dönemde petrolün de bölgede bulunması ülkenin transformasyonunda önemli bir kilometre taşı olmuştur.

Federatif bir yönetim biçimine sahip olan ülkede her bir Emirlik ‘Emir’ adı verilen kişiler tarafından yönetilmekte ve emirlerin meydana getirdiği üst konsey tarafından da federatif yapı idare edilmektedir. Her bir emirlik kendi içinde bağımsız ve otonomdur. Hatta o derecededir ki, örneğin; Ras Al Khaimah emirliği Federal yargının dışındadır. Federatif bir yapıda federal yargının dışında olma özgürlüğü Emirliklerin bağımsızlık ve kendi iradelerine olan düşkünlüklerini de net olarak göstermektedir. Ayrıca kuruluştan bu yana Emirlikler arasındaki sınır anlaşmazlığı da hala uzun bir tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Federatif yapıda bir karar alabilmek ve kanun çıkartmak için yedi emirden beşinin onayı gerekmektedir. Üst konseye ilaveten ulusal bakanlar kurulu ve bir meclis de bulunmaktadır ancak bir yaptırım gücüne veya denetleme yetkisine sahip olamayan bu birimler üst konseye sadece tavsiyede bulunabilmektedir.

Herhangi bir partinin ve seçimin olmadığı ülkede refah seviyesi de oldukça yüksektir. Özellikle 1960'lı yıllarda bulunan petrolün ülke ekonomisindeki yeri büyüktür. Petrol rezervinin büyük kısmı Abu Dabi'de bulunmaktadır. Adı çok ön plana çıkmasa da Abu Dabi hem yüzölçümü hem de gelir açısından Dubai'nin çok çok ilerisindedir. Geçmiş ticari birikimi ve dünyadaki alternatif enerji arayışları Dubai'deki yöneticilerin vergisiz ticaret ve turizme daha fazla yönelmesine neden olmuş ve şehirde yapılan sayısız turizm projesi ile çöl ortasında yapay bir vaha yaratılmıştır.

Dubai dünyadaki ‘enlerin şehri’dir. Kum dünyası üzerinde yaratılan görsel ve yapay yapılar daima Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye adaydır. Bu yapaylığın içinde bu bölgeye ait tarihi ve kültürel yerleri bulmak istiyorsanız çok fazla olmasa da bunun için gayret etmeli ve ona ulaşmalısınız.

Dubai ile ilgili olarak çevrenizden “YAPAY” hatta zaman zaman zorlama bir yapaylık olduğu duyabilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken husus; bir gezgin için dünyadaki her bir noktanın kendi içinde bir anlamı ve çekiciliği vardır.

Salt ön yargılarla bir noktayı yargılamaya kalkmak ve zahiren herhangi bir veriye dayalı olmadan yorumlamak o yerin gerçek anlamını kaçırarak sizi bu dünyanın dışına itecektir. Bu tip yorumlara ve düşüncelere karşı size tavsiyem; bir yere gitmeden önce tarihine, kültürüne, geçmişine ve dinamiklerine iyice bakmadan karar vermemeniz şeklinde olacaktır. Gezginlikte unutmamamız gereken en önemli husus ise; bizi biz yapan ve yargılarımıza hayat veren şeyler, çevremizden ve etrafımızdan duyularımız ile bize transfer olan değerler ve bu değerlerin oluşturduğu toplamdır. Bu bağlamda gerçek bir gezgin bir ‘Dünya Vatandaşı’dır ve değer yargıları da bu anlamda evrenseldir. Tam da bu nedenle bir gezgin asla; fikirde mutlaklığa ve taassuba düşmemelidir.

Yaşar ÖZKUL | SANSURSUZHABER.COM

https://www.facebook.com/yolbizigozler
https://twitter.com/yozkul43
https://twitter.com/YolBiziGozler
http://www.yolbizigozler.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com