Enlerin Şehri: Dubai (5)

Enlerin Şehri: Dubai (5)
Değerli okuyucular Dubai gezimize geçtiğimiz haftalarda kalmış olduğumuz monorail durağından hep birlikte devam ediyoruz.

Yaşar ÖZKUL | SANSURSUZHABER.COM

Hava inanılmaz sıcak hareket etmekte oldukça zorlanıyorum bu civarda yerel otobüs bulmak neredeyse imkansız. Bu adaya günün belli saatlerinde gelen ücretsiz shuttle içinde zamanım uymadığından dolayı durak civarında çok arzu etmesem de yerel ulaşım yerine bir taksiye atlayıp bu şehirdeki elit kesimin takıldığı lüks sayılabilecek alışveriş merkezlerinden birisi olan Mall of Emirates'e geçiyorum.

Mall Of Emirates, 2005'e açılmış olan ve Şeyh Zayed yolunda bulunan büyük bir alışveriş merkezi. Ortalama 560 uluslararası markayı barındıran ve 234.000 m2 kapalı alanı, 5 yıldızlı Kempinski Oteli, 7000 araçlık parkı ve 2012 yılında 33 milyon ziyaretçisi ile Dubai enlerine yakışacak büyüklükte bir yer.

Bu kısa bilgilerden sonra ilk hedefim yemek katını bulmak oluyor. Alışveriş merkezini daha önceden çalıştığım için hızlıca bu alanı buluyorum. Dubai yabancı çalışanlara çok fazla miktarda ev sahipliği yaptığından dolayı buradaki yemek kültürü de oldukça kozmopolit bir hal almış. Özellikle Hint, İIran, Lübnan, Pakistan mutfakları oldukça revaçta. Gezgin olmaya çalışan birinin temel amaçlarından birisinin kültürleri tanıma amacı ile mümkün olduğunda yerel tatları tatması şiarını unutmadan yöneldiğim yerler oluyor,eğer bir gezgin değilseniz ve sadece Türk damak tadını arıyorum diyorsanız elinizde maalesef çok fazla seçenek yok.Bu durumda bize yakın olan Lübnan ve Iran mutfağını sizlere kişisel olarak önerebilirim yok oda uymuyor diyorsanız şehirde sayısı çok azda olsa Türk restoranları mevcut arzu ederseniz buralara da gidebilirsiniz. Eğer o konuda da problem yaşarsanız elinizde kalan tek seçenek büyük hipermarket'lerdir.

Bu bence önemsiz ancak başkaları için önemli konudan sonra alışveriş merkezini gezmek için bir harita ediniyorum ve dolanmaya başlıyorum.Sizlerde burayı ziyaret etmek isterseniz öncelikle plan yapmanızı ve harita edinmenizi tavsiye ederim,eğer spontane gezerseniz ve gün içinde başka planlarınız da varsa kendinizi ve ayaklarınızı büyük oranda heba etmiş olursunuz.Gezginlikte diğer bir temel kriter elinizdeki enerjiyi doğru bir şekilde sonuna kadar kullanma becerisinden geçer bu amaçla iyi bir planlama yürüyüş rotaları için olmazsa olmaz kuraldır.

Bu bence de önemli ikinci uyarıdan sonra dükkânların, lüksün, şatafatın alabildiğince gittiği ve harcamanın sınırsız olduğu bu yerde bir süre geziyor ve kafamda tasarladığım bazı yerleri ziyaret ediyorum. Bu kadar lüks bir Mall'da bulunmak insanı gerçekten farklı bir psikolojiye sokuyor ve benim gibi çok kısıtlı bir bütçe ile dolaşan sırt çantalı bir gezgin için maalesef bir deneyimden öteye gidemiyor.Uluslararası zincir mağazalarının spot lambaları altında bir süre daha vakit öldürdükten sonra bu alışveriş merkezinde bulunan mega Carrefour'a uğruyorum.

Düşük bütçe ile hareket eden ben ve benim gibiler için oldukça fazla seçenek sunan bu hipermarketten çıkıyorum ve zemin katta bulunan ATM'lere gelip bir miktar daha Dirhem çekiyorum. Eğer yanınızda Visa Electron Debit kartınız varsa Dubai'de çok rahatlıkla kendi yerel hesabınızdan para çekebiliyorsunuz, kullandığınız bankaya göre bir miktar komisyon işletilmekte ancak güvenlik açısından yanınızda büyük miktarlarda para taşımamak bence en doğrusu. Ancak bu durum Banka ve ATM altyapısının gelişmiş olduğu ülkeler için çok geçerli değil örneğin İran veya Pakistan'da maalesef girdiğiniz birçok noktada cash kullanmak zorundasınız.

Para işini hallettikten sonra buraya asıl geliş nedenimi oluşturan Ski Dubai'ye doğru rotamı çeviriyorum. Bir miktar uzakta olan ve en uç noktada bulunan bu kapalı kayak merkezine bir süre sonra ulaşıyorum. Oldukça ilgimi çeken bu yere önümüzdeki hafta devam etme umudu ile hepinize sağlık ve esenlikler diliyorum.

Yaşar ÖZKUL | SANSURSUZHABER.COM
https://www.facebook.com/yolbizigozler
https://twitter.com/yozkul43
https://twitter.com/YolBiziGozler
http://www.yolbizigozler.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com