Enlerin Şehri: Dubai (6)

Enlerin Şehri: Dubai (6)
Ski Dubai gibi dev bir projenin önünde dururken ilk aklıma gelen şey Mr. Dubai olarak bilinen Şeyh Muhammed'in vizyonu ve hayal dünyası oluyor.

Bu dünyayı algılamak hakikaten kolay bir iş değil. Buralarda bir süre gezdikten sonra bakış açınızın değiştiğini, ufkunuzun olabildiğince genişlediğini ve Dubai'de bir hayali düşünüp bunu realize etmenin o kadarda zor olmadığını fark ediyorsunuz. Akla hayale gelmeyecek ve her türlü teknolojinin sınırlarını zorlayan, imkânsız denebilecek projeleri gördükçe insanın aklı başından bir süreliğine gidip geliyor. Bu bağlamda kıyas etmenin düşüncenin basit ancak etkili yöntemlerinden birisi olduğunu bir kez daha fark ediyorum. Tabi sizlerin ‘para olunca her şey olur’ dediğini duyar gibiyim, ancak dünyada yüz milyarca dolara sahip olsanız bile yeterli birikime, deneyime ve bence en önemlisi vizyona sahip değilseniz elinizdeki parayı çok çabuk heba edebilirsiniz.

Bilgi'nin en büyük güç olduğu ve üretimin bu kadar çeşitlendiği dünyamızda elinizdeki kaynakları doğru bir şekilde kullanmak ve çok fazla seçenek arasından size uygun olanını bulmak önemli bir bilgi birikimi ve deneyimi de beraberinde getirmektedir.

Ski Dubai kayak merkezi de, Şeyh Muhammed'in vizyonu ile Dubai'ye kazandırdığı önemli aktivite merkezlerinden birisi olarak karşımızda duruyor. Ortalama 22.500 m2 alana kurulmuş olan bu dev kayak merkezi dışarıda 38 derecede kavrulur iken birden içeriye gelip sıfırların altını görebildiğiniz ve kayak yapabildiğiniz acayip bir yer. Oldukça büyük bir alana kurulu olan bu kapalı kayak parkı sürekli olarak devasa soğutma sistemleri ile -1 ile -6 derece arasında tutulmakta. Her tarafın suni kar ile dolu olduğu bu merkezde ayrıca 85 metre yüksekliğinde insanların yüksek bir noktada kayabildiği yapay birde dağda unutulmamış. Telesiyejin, kızakların, kayakların bulunduğu ve dışarıda cehennem sıcağından kaçan insanların bir tık ötesinde kışlık elbise ve berelerini giymiş insanlar görmek insanı ters yüz eden bir şey. Türkiye ile kıyasladığınızda evet ülkemizde böyle bir tesisin sunabileceklerinin çok ötesinde birçok doğal alan ve kayak merkezi bulunmakta. Ancak burada kaçırılmaması gereken husus; böyle imkâna hiçbir zaman sahip olamayan bir ülkenin aklın sınırlarını zorlayacak bir düşünce ile bu imkânsızın peşinden koşup bunu ortaya çıkartma ve iyi bir şekilde pazarlama arzusudur.
En ilginç olan kısım ise dışarısı 38 derece iken bir anda içeriye girip -6 'yı görebileceğiniz ve kayak yapabileceğiniz bir ortamın size sunulmasıdır. Dubai kendini Dünyaya iyi pazarlamış, marka bilincini oturtmaya çalışan ve yıllık ortalama 10 milyon turisti ile hedefine adım adım ilerleyen bir şehir, yapılan projeler her ne kadar sunide olsa, vizyona, harcanan emeğe ve marka değerine gıpta etmemek kanımca çok mümkün değildir.

Çevremde bulunan bazı insanların bu şehri acımasızca eleştirdiklerine şahit oluyorum. Eleştiri ve itiraz kültürü elbette yaşamı değiştiren ve dönüştüren önemli araçlar. Ancak Seyahat ve turistik manada her ülkenin ve her şehrin eksikleri vardır ve olacaktır. Dünyanın en fazla turist çeken ülkelerinde bile durum böyledir ve Dubai'nin de bu anlamda eleştirilecek ve geliştirilmesi gereken birçok yönü bulunmaktadır. Kanımca öncelikli olarak dikkat etmemiz gereken yer önce kendimize bakıp sonrada kantarın topuzunu fazlaca kaçırmadan ve mutlaklığa düşmeden eleştirmek olmalıdır. Öğrenmek insan hayatı boyunca bitmeyen bir süreçtir ve bakış açımızın burada yapılan bir sürü yapay şeye kızmak ve itmek yerine bu dünyanın arkasındaki vizyonu, başarma azmini ve markalaşma değerini aramak ve kendimizle kıyas edip bir sonuç üretmek şeklinde olmalıdır diye düşünüyorum.

Evet işin felsefik kısmından hep beraber birazcık sıkıldık tekrar gezimize dönmek istiyorum. Hala Ski Dubai'nin önündeyim ve insanları izleyip biraz fotoğraf çekiyorum. Eğer bu parka girmek isterseniz her şeyde olduğu gibi bu deneyiminde bir maliyeti bulunmakta ve bu maliyetler arasında çeşitli seçenekler mevcut ancak ben içeriye girmek yerine daha üst noktalardan iyi bir fotoğraf yakalama gayreti içine giriyorum. Sizlere de önerim, yürüyen merdivenlerin bir üstü olan kısma geçip o noktadan hem içeriyi daha iyi izleyebileceğiniz hem de güzel fotoğraflar çekebileceğiniz üst kata çıkmanız yönünde olacaktır. Hayatında hiç kar ile tanışmamış böyle bir şeyin varlığından habersiz ve sürekli sıcak ile yaşayan bir coğrafya'da insanları ve onların heyecanlarını izlemek bizlere ayrı bir keyif veriyor. Bir süre insanları ve ortamı izledikten ve not aldıktan sonra fotoğraf çekimini tamamlayıp bu ilginç merkezdeki ziyaretimi tamamlayarak tekrar geri dönüyorum.

Mall of Emirates'den ayrılmadan önceki son durağım en üst katta bulunan Magic Planet oluyor. Geldiğim yer özetle çocukların ve yetişkinlerin eğlenebileceği küçük bir lunapark niteliğinde, kapalı bir alan. Birçok Atari ve bilgisayar oyunlarının arasında bulduğum en ilginç şeyde RoboCoaster oluyor. Eğer adrenaline meraklı iseniz dünyada çok da örneği olmayan bu robotu denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Mall of Emirates'deki gezimizin sonuna doğru gelir iken bu alışveriş merkezinin Dubai'ye yapılacak bir seyahatte atlanmaması gereken bir yer olduğunu not ederek çıkıyorum.

Fakir ülkelerden bin bir umutla buraya gelen nice insanların bir nevi modern köleye döndüğü, binlerce hayatın yitip gittiği gerçeğiyle birlikte diğer tarafta yaşanılan şatafatın beynimde bıraktığı garip izleri düşünerek bir başka alışveriş merkezi olan Ibn Battuta'ya gidebilmek için metro durağının yolunu tutuyorum.

Yaşar ÖZKUL | SANSURSUZHABER.COM

https://www.facebook.com/yolbizigozler

https://twitter.com/yozkul43
https://twitter.com/YolBiziGozler

http://www.yolbizigozler.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com