Erasmus ile dış dünyaya açılıyorlar

Erasmus ile dış dünyaya açılıyorlar
GEÇEN AKADEMİK YILDA 70 ÖĞRENCİ, ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMLARINDAN YARARLANARAK ÇEŞİTLİ ÜLKELERDE ÖĞRENİM GÖRDÜ

GEÇEN AKADEMİK YILDA 70 ÖĞRENCİ, ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMLARINDAN YARARLANARAK ÇEŞİTLİ ÜLKELERDE ÖĞRENİM GÖRDÜ

- Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) öğrencileri, Rektörlüğün 16 ülkeden 46 üniversiteyle imzaladığı Erasmus programıyla dış dünyaya açılarak bilgi ve tecrübelerini artırıyor, dil öğrenip değişik kültürlerle etkileşime girerek Türk kültürünü tanıtıyor.
Rektörlükten yapılan yazılı açıklamaya göre, DPÜ Avrupa Birliği (AB) Koordinatörlüğü verilerine göre DPÜ'nün 16 ülkeden 45 üniversite ile Erasmus değişim programı ikili anlaşması bulunuyor. Bu programlara katılan öğrenciler, AB Erasmus hibesinden yararlanabiliyor.
70 DPÜ'lü öğrenci, geçen akademik yılda Erasmus ikili değişim programından yararlanarak çeşitli ülke üniversitelerinde öğrenim görürken, 2011-2012 akademik yılı için 13 öğrenci başvurdu ve halen başvurular devam ediyor.
Erasmus programı ile yurt dışına giden DPÜ öğrencileri, bu anlaşmalar sayesinde yurt dışında öğrenim imkanına kavuştuklarını belirterek, ''Üniversitemizin sağladığı bu avantaj bizim için bir ayrıcalık oldu'' dediler.
Polonya'da 5 ay öğrenim gören Mühendislik Fakültesi Seramik Mühendisliği Bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi İbrahim Durman, şunları kaydetti:
''Erasmus imkanını sağlayan üniversite yönetimine teşekkür ediyorum. Bu program sayesinde yaklaşık 5 ay Polonya'nın Krakow AGH Üniversitesinde eğitim aldım. Yurt dışı tecrübesi kazandım ve vizyonun genişledi. Çok farklı kültürlerle tanıştım. Kendime güven duygum arttı. Avrupa'nın değişik ülkelerinden gelen öğrencilerden öğrendiğimize göre, bu ülke üniversitelerinin bazı programlarla ilgili anlaşmaları bulunmuyor. DPÜ'nün ise 46 üniversite ile neredeyse tüm bölümlerle ilgili anlaşması var. DPÜ, Erasmus programına katılımı teşvik için gerekli çalışmaları ve duyuruları yapıyor, bu programlara önem veriyor. DPÜ öğrencisi olarak Erasmus programı benim için gerçekten artı bir değer olarak geleceğim için avantaj oldu. Bu bakımdan da DPÜ öğrencisi olmak çok güzel.''
İnşaat Mühendisliği Bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi Serdar Kaya ise aynı sınıftan arkadaşı Ali Can Akdoğan ile 5 ay Polonya'nın Opole kentinde kaldıklarını, öğrenim dili İngilizce olan Politechnika Opolska Üniversitesinde öğrenim gördüklerini bildirdi.
Bazı üniversitelerde aktif olarak kullanılmayan ya da olmayan Erasmus programının DPÜ'de aktif olarak uygulandığına işaret eden Kaya, şöyle devam etti:
''DPÜ'nün çok iyi anlaşmaları ve güzel kontenjanı var. Biz, üniversitemizin sunduğu Erasmus değişim programı ile Polonya'ya gittik. Ayrıca vize fırsatından dolayı Avrupa'nın birçok ülkesini gezme fırsatı yakaladık. Üniversitemizin sağladığı bu fırsat bize çok şeyler kazandırdı. DPÜ AB Koordinatörlüğü, bizimle çok ilgili. Yurt dışında karşılaştığımız bir sorunu ilettiğimizde anında cevap veriyorlar. Erasmus programına katılarak İngilizcemizi, bilgi ve tecrübemizi geliştirdik, çok şeyler kazandığımızı düşünüyoruz. Erasmus programına katılanlar menthor olarak, daha sonra yurt dışından gelen öğrencilerle ilgileniyorlar, onlara rehberlik yapıp kültürümüzü tanıtıyorlar. Biz de menthor olarak görev yapmak için başvuru yaptık.''
Eğitim Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisi Öznur Cengiz, 2,5 ay önce gittiği İspanya'da, sonraki yıllarda atılacağı mesleki yaşantısı için tecrübeler kazandığını ifade etti.
Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğrencisi Gülhan Tuna ise şu ifadeleri kullandı:
''Bu yıl yaz tatilim mükemmel geçti. Doğrusunu söylemek gerekirse, hayatımdaki en güzel tatildi. Bu güzel yerin adı Macaristan'dı. Erasmus öğrencisi seçildikten sonra Yoğun Dil Kursu almak için Macaristan'a gittim. Daha önce yurt dışına hiç çıkmamıştım. Pecs şehrindeki yaz okulu muhteşemdi. Farklı ülke ve kültürlerden bir sürü arkadaş edindim. Hiç yalnızlık hissetmedim. Çünkü karşılaştığım herkes oldukça arkadaş canlısıydı. Macarca'yı çeşitli oyunlarla birlikte öğrendik ve Budapeşte, Villany, Abaliget, Orfü Gölü gibi turistik yerleri gezdik. Farklı bir kültürde yaşamak çok ilginç bir deneyim oldu.''


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com