Erasmus'un lideri Almanya

Erasmus'un lideri Almanya
AB Eğitim ve Gençlik Programları kapsamında Türkiye'nin en çok öğrenci gönderdiği ülke Almanya oldu.

Ulusal Ajans verilerinden derlenen bilgilere göre, Almanya'ya şimdiye kadar Türkiye'den 8 bin 370 öğrenci gitti. Almanya'dan Türkiye'ye gelen öğrenci sayısı ise 3 bin 555 oldu.
 
Öğrencilerin en çok tercih ettiği ülke sıralamasında Polonya ikinci oldu. Polonya'daki üniversitelere 5 bin 53 Türk öğrenci gitti, buna karşılık bu ülkeden Türkiye'ye 2 bin 92 öğrenci geldi.
 
İtalya'ya 7 yıllık süreçte 3 bin 860 öğrenci gitti, 777 İtalyan öğrenci de Türk üniversitelerinde belli sürelerde eğitim aldı.
 
Öğrencilerin 2 bin 822'si İspanya, 2 bin 798'i Hollanda'da değişim programına katıldı. İspanya'dan 611 ve Hollanda'dan bin 422 öğrenci de Erasmus için Türkiye'yi tercih etti.

Şimdiye kadar Güney Kıbrıs'a sadece 1 Türk öğrenci gitti, buna karşılık Türkiye'ye 31 Güney Kıbrıslı öğrenci geldi.
 
Malta'ya 41 öğrenci gönderen Türkiye, 8 yılda bu ülkeden sadece 1 öğrenciyi konuk etti.
 
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ LİDER
 
Erasmus programından yararlanan üniversiteler sıralamasında ise Anadolu Üniversitesi başı çekiyor. Eskişehir'de kurulu üniversitedeki Türk öğrencilerden öğrenim ve staj, üniversite personelinden de ders vermek veya eğitim almak için şimdiye kadar 573 kişi yurt dışına çıktı.
 
Anadolu Üniversitesi'ni 496 kişiyle Ankara, 482 kişiyle Ege, 434 kişiyle Sakarya ve 430 kişiyle İstanbul Teknik Üniversitesi takip etti.
 
Ardahan, Gümüşhane ve Nevşehir Üniversiteleri şimdiye kadar Erasmus'tan hiç yararlanmazken; Kapadokya Meslek Okulu'ndan 2 öğrenci, Deniz Harp Okulu'ndan 1 öğrenci ve 1 personel, Acıbadem Üniversitesi'nden 2 personel değişim programıyla yurt dışına çıktı.
 
ERASMUS NEDİR?
 
AB Eğitim ve Gençlik Programları arasında bütçe büyüklüğü ve üniversitelere hitap etmesi nedeniyle en büyüğü ve bilineni olarak bilinen Erasmus, 25 yıldır uygulanıyor.
 
Bu programa 2004 yılında katılan Türkiye, 8 yılda bütçe büyüklüğü ve yararlanıcı sayısı bakımından programa katılan 33 Avrupa ülkesi arasından Almanya ve Fransa'nın ardından 3. sıraya yükseldi.
 
Ağırlıklı olarak öğrenci değişimi olarak bilinen Erasmus'tan üniversitelerin akademik ve idari personeli de yararlanabiliyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com