Erbakan Hoca Yarım Ton Altını Kurtardı

Erbakan Hoca Yarım Ton Altını Kurtardı
Torba yasada Necmettin Erbakan'ın 'Kayıp Trilyon' davası cezasına gelen affın yarım ton altına bedel olduğu hesaplanmıştı.

TBMM'de kabul edilen torba kanuna son anda eklenen af maddesi, kapatılan Refah Partisi'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan'a yarım ton altın kazandırdı. Düzenlemeyle Erbakan ve diğer parti yöneticileri 1 milyon lira ödeyerek kurtulacak. Son dakika affı olmasaydı Erbakan ve arkadaşları 12.5 milyon lira ödemek zorunda kalacaktı.

Habertürk gazetesi Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın aldığı ceza ve ödeyeceği paranın aftan yararlanan kısmını hesapladı. İşte Erbakan Hoca'ya Torba Yasa'dan gelen kar payı; Refah Partisi 1998'de Anayasa Mahkemesi'nce kapatılmış ve hesaplarında 1 trilyon liralık harcamanın faturası bulunamayınca "Kayıp trilyon davası" olarak adlandırılan yargılama süreci başlamıştı.
Af düzenlemesiyle ilk bakışta, "Kaybolan para da, ödenecek para da 1 milyon lira" gibi görünüyor. Ancak Erbakan'ın en sevdiği yatırım aracı altın üzerinden karşılaştırma yapılınca korkunç bir fark ortaya çıkıyor.

2 Ocak 1988'de 24 ayar külçe altının gramı 1 milyon 925 bin lira (1.92 TL),
Cumhuriyet Altını ise 12 milyon 825 bin liraydı (12.82 TL). O tarihte 1 trilyon (milyon) lira ile 519.5 kilogram külçe altın ya da 77 bin 973 adet Cumhuriyet Altını alınabiliyordu.

Geçtiğimiz cuma günü ise 24 ayar külçe altının gramı 69.28 TL'ye, Cumhuriyet Altını'nın tanesi ise 461 TL'ye çıktı. Bugünkü fiyatlar üzerinden 1 milyon lirayla 14.4 kilo külçe altın veya 2 bin 619 adet Cumhuriyet Altını alınabiliyor.

YÜZDE BİN 682 ENFLASYON

Böylece, Erbakan Hoca'nın kazancı külçe altın bazında 505 kilo, Cumhuriyet Altını bazında ise 75 bin 804 oldu.

Erbakan, 1994 yılında verdiği mal beyanında 148 kilo altını olduğunu bildirmiş ve aynı mal beyanını 1996 yılında da tekrar etmişti.

Enflasyon üzerinden hesaplandığında da o günkü 1 milyon lira ile bugünkü arasında reel olarak yaklaşık 17 kat fark ortaya çıkıyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) toptan eşya fiyatları endeksine göre 1998 başından bugüne yüzde bin 682 oranında artış yaşandı. Dolayısıyla, 1998'deki 1 milyon lira enflasyon oranında artsaydı bugün 16 milyon 820 bin liraya ulaşacaktı. Erbakan Hoca ve arkadaşlarının bugün ödeyeceği 1 milyon lira, 1998 yılındaki 59 bin liraya karşılık geliyor.

Af düzenlemesinin görüşmeleri sırasında CHP'lilerin itirazını yanıtlayan AK Partililer düzenlemenin "kayıp trilyon" davasını kapsamadığını öne sürmüştü.

MİLYONLUK AFFIN PERDE ARKASI

ERBAKAN'a "kayıp trilyon" affı getiren düzenlemenin arkasından SP'nin eski Genel Başkanı Recai Kutan çıktı. Kutan, Torba Yasa görüşmeleri sürerken AK Parti yöneticilerinden, "kayıp trilyon" davası sonrası Erbakan'dan istenen paranın da af kapsamına alınması konusunda ricada bulundu. Erdoğan'ın da onay vermesinin ardından düzenleme son dakika önergesiyle Yasa'ya dahil edildiği belirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com