Erbil-Bağdat arasında ipler gerildi

Erbil-Bağdat arasında ipler gerildi
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Basın Yayın Bilgilendirme Merkezi Müdürü Halgurt Hikmet Mala Ali, bölgede ortamın çok gergin olduğunu belirtti.

Kerkük yakınlarında 21 Kasım'dan bu yana konuşlanan Peşmerge güçlerini ziyaret eden Mala Ali, yaptığı açıklamada, ''Bölgede ortam çok gergin. Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Bağdat ile Erbil arasındaki sorunun diyalog yoluyla çözülmesi için önümüzdeki günlerde yeni bir heyetle Bağdat'a gidecek. Biz Sayın Cumhurbaşkanı'nın yapacağı görüşmenin sonucunu bekliyoruz. Barışın sağlanması dışında bir önceliğimiz yok. Tarihimiz boyunca her zaman barışçıl bir şekilde haklarımızı elde etmeye çalıştık ve çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Barış için çaba gösterdiklerini vurgulayan Mala Ali, dost ülkelerin ve Irak'ın siyasi taraflarının Bağdat ile aralarındaki tansiyonu düşürebileceklerini umduklarını belirtti.

"BÖLGEMİZİ SAVUNMAYA HAZIRIZ"

"Askeri yönden hazırlıklarımızı yaptık" diyen Halgurt Ali, istenmeyen herhangi bir durum için bölgelerini savunmaya hazır olduklarını kaydederek "Barışı önceliyoruz bunun yanında kendimizi savunmayı da biliyoruz. Herhangi bir saldırı olursa elbette kendimizi savunmayı seçeriz'' dedi.

Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından yaptığı basın açıklamasında "Eğer savaş çıkarsa bu savaş Irak yönetimi ile Kürtler arasında olmaz, Kürtler ile Arapların savaşı olur" sözlerinin hatırlatılması üzerine Mala Ali, "Irak'ın tarihine bakıldığında bugüne kadar herhangi bir Irak yöneticisi, başkanı veya diktatörü Kürtleri bu derecede rahatsız etmedi. Maliki'nin kullandığı dil kargaşaya sebep oluyor. Bence Irak Başbakanı'nın başka bir şekilde konuşması gerekiyor'' ifadelerini kullandı.

Bu arada, Kerkük yakınlarında konuşlanan 1. Savunma Gücü Komutanı Mesut Barzani'nin kardeşi Sihat Barzani'yi ziyaret eden Peşmerge Bakan Yardımcı Enver Hacı Osman, Peşmergelerin mevzilerini gezdi. Ziyaret esnasında Peşmergelere moral vermek için gelen bir sivil toplum kuruluşu da Hacı Osman ve Sihat Barzani'ye bayrak hediye etti.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com