Erbil'de olaylar çıktı

Erbil'de olaylar çıktı
Erbil'de göstericiler parlamento binasını taşladı, iki işyerini yaktı


Kuzey Irak'ın Erbil kentinde, bir dergide çıkan makalede Allah'a hakaret edildiğini ileri süren binlerce kişi imamların Cuma hutbesinde ayaklanma çağrısından sonra dün sokaklara döküldü.

Parlamento binasını taş yağmuruna tutan göstericiler daha sonra içki satan bir işyeri ile bir kulübe saldırarak ateşe verdi. Bir televizyon binasına da saldıran göstericileri dağıtmak için Peşmergeler havaya ateş açtı. Yaklaşık 100 kişi gözaltına alınırken, 15 güvenlik görevlisinin yaralandığı belirtildi.

Erbil'de yayınlanan bir dergide yer alan, "Alllah'ın kızları" adlı makalede Allah'a hakaret edildiğini ileri süren binlerce kişi dün öğlen saatlerinde Erbil'de geçen Cuma namazında imamların, 'ayaklanın' çağrısı üzerine sokaklara çıktı. Parlamento binasını taş yağmuruna tutan ve daha sonra içki satan bir işyeri ile bir kulübü de saldırarak ateşe veren göstericiler bir televizyon binasına da saldırdı. Peşmergelerin havaya ateş açarak dağıtmaya çalıştıkları göstericilerin eylemi saatlerce sürdü. Erbil'de yaşanan olaylar nedeniyle 15 güvenlik görevlisi yaralanırken, yaklaşık 100 gösterici gözaltına alındı.

Erbil Valisi Nevzat Hadi, yapılanların kabul edilemez olduğunu belirtirek, olay çıkaranların Parlamentoya saldırmak ve bazı özel yerleri yakmak suçundan mahkemeye verileceğini söyledi. Vali Hadi, bir çok yerin hedef olduğunu belirterek, "Resmi izin alınmadan yapılan eylemde, Parlamento binasına ve Aile Kulübü Awez, Otel, Vya Royal ve Zagros televizyonuna saldırı düzenlenmiş" dedi. Vali Nevzat Hadi, olayların Irak başbakanı Nuri El Maliki'nin Kerkük'e geldiği gün çıkmasına da değinerek, "Irak Başbakanı Nuri Maliki, Kürt bakanların boykot ettiği bakanlar kurulu toplantısını yapmak üzere Kerkük'te bulunuyordu. Bu nedenle bugün yaşananlar manidardır" dedi.

Bölgesel Kürt Parlamentosu Diyanet ve Dinişleri Komisyonu Başkanı Beşir Halil ise, şuana kadar da Parlamento binası önene gelen ve daha sonra bir çok yere saldıran göstericiler ve onları örgütleyenlerin ne istediklerini ve hangi amaçla bu eylemi yaptıklarını anlayamadıklarını söyledi. Halil, "Parlamentonun önüne geldiklerinde, komisyon olarak ve bazı parlamenter arkadaşlar onları karşılamaya gittik. Onların taleplerinin ne olduğunu veya ne istediklerini anlamak için çok uğraştık. O da yetmedi, megafonla onlara seslenerek taleplerinin ne olduğunu ve istediklerini öğrenmek ve yardımcı olmak için onları dinmeye hazır olduğunu söyledik. Ancak bize niye geldiklerini kimse söylemedi. Bize Çiroe dergisinde çıkan yazıdan bahseden oldu. Bizde onlara derginin kapatıldığını ve editörünün tutuklandığını söyledik. Ayrıca daha önce bir yasa hazırlanması talebinde bulunulduğunu ve kendilerinin de şuanda bu yasa için hazırlık yaptığımı söyledik. Ve başka bir talepleri olup olmadığını sorduk ancak kimse niye, hangi amaç orda toplandıklarını söylemedi. Buda şunu açıkça gösteriyor ki gelenlerin ne bir amacı nede bir talepleri vardı. Amaçları sonradan anlaşıldı.Bunların amaçları sonradan belli oldu. Çünkü şiddete baş vurdular. Bir çok polis ve Parlamento güvelikçisi yaralandı. Ardında parlamento binasının önünden ayrıldılar ve bazı yerleri ateşe verdiler. Bu asıl amaçlarını gösteriyor zaten" diye konuştu.

(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com