Ercan Havalimanı devredildi

Ercan Havalimanı devredildi
KKTC Ercan Devlet Havalimanı’nın işletme haklarının devredilmesine ilişkin devir sözleşmesi imzalandı.

Protokol, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ile ihaleyi kazanan yüzde 70 payla Taş Yapı Şirketi, yüzde 20 payla Terminal Yapı ve yüzde 10 payla yerli ortak Kaner Şirketler Grubu’nun oluşturduğu T&T şirketinin direktörü Göksel Bodur tarafından imzalandı.
 
Protokolün imzalanmasından önce sırasıyla, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Taş Yapı İnşaat Şirketi sahibi Emrullah Turanlı ve Başbakan İrsen Küçük birer konuşma yaptı.
 
Taş Yapı İnşaat şirketi sahibi Emrullah Turanlı, bir grup olarak bu işbirliğinin içerisine girdiklerini kaydederek, uzun yıllardır Türkiye’de başarılı işler yaptıklarını vurguladı. İhalenin ardından haklarında yapılan olumsuz konuşmaları da duyduklarını ancak her zaman olduğu gibi burada da iş üreteceklerini ve çok kısa zamanda, taahhüt ettikleri zamandan önce bu projeyi tamamlayacaklarını söyleyen Turanlı, havalimanı sayesinde Kıbrıs halkının güzel şeyler göreceğini ve hak ettiği hizmete kavuşacağını belirtti.
 
Başbakan İrsen Küçük ise, büyük projelere imza atıp ülke insanının hizmetine sunulmasının son yıllarda peş peşe yaşanır hale geldiğini kaydederek, iktidarları döneminde özelleştirme yasasının ardından, Kıbrıs Türk Petrolleri ve Ercan Havalimanı olmak üzere iki önemli projeye imza attıklarını vurguladı.
 
Ercan ihalesini alan kuruluşları kutlayan Küçük, önemli olanın ülkede bu tür ö yatırımların gerçekleşmesi olduğunu ifade ederek, havalimanı projesinin de Anamur’dan gelecek olan su projesi gibi önemli bir adım olduğunu belirtti.
 
Küçük, Turanlı’nın ifade ettiği gibi havalimanı projesinin ihalede belirtilen süreden önce biteceği müjdesinin de kendilerini çok mutlu ettiğini kaydetti. Küçük, KKTC’nin deneyimsiz bir ülke olduğunu belirterek kendilerine her konuda destek olan TC yetkililerine de teşekkür etti.
 
Konuşmaların ardından Ercan Havalimanı’nın işletme haklarının devredilmesine ilişkin protokol imzalandı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İstanbul Borsasında iptal07 Mayıs 2013 Salı 00:24
 • Borsa İstanbul rekor kırdı!02 Mayıs 2013 Perşembe 11:34
 • Tarihin en ilginç hisse satışı22 Şubat 2013 Cuma 00:50
 • Borsada yeni rekor26 Aralık 2012 Çarşamba 16:39
 • Vatandaşı ağlattı, Hazine’yi zengin etti!26 Aralık 2012 Çarşamba 13:43
 • MB Başkanı enflasyon hedefini açıkladı25 Aralık 2012 Salı 15:28
 • Alternatifbank satılıyor24 Aralık 2012 Pazartesi 16:29
 • Dev banka Türkiye’ye geliyor22 Aralık 2012 Cumartesi 14:02
 • S&P, Güney Kıbrıs'ın notunu düşürdü21 Aralık 2012 Cuma 11:42
 • TL’de imza değişiyor21 Aralık 2012 Cuma 09:34
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com