Erciyes Dağı için korkutan uyarı

Erciyes Dağı için korkutan uyarı
Uzmanlardan Erciyes Dağı ile ilgili korku uyandıran bir açıklama geldi.
Jeoloji Mühendisleri Odası Kayseri Temsilcisi Adnan Evsen, Ecemiş Fayı’nın Erciyes Dağı’ndan geçtiğini hatırlatarak, “Erciyes Dağı eski zamanlarda patlamış volkanik bir yanardağdır. Erciyes’le ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan araştırmalar ve incelemelere göre Erciyes’in kökeninin aktif volkanik dağ olduğu fakat son yıllarda yapılan literatür çalışmasına göre aktif olmadığı, şu anda pasif olduğu yönünde bulgular ve araştırmalar mevcuttur” dedi.
 
Volkanik faaliyetlerle depremler arasında bir bağlantının olduğunu ifade eden Evsen, “Depremlerin nasıl, ne ölçüde olduğunu daha önceden bilebilmek mümkün değil ama volkanik faaliyetlerle ilgili birtakım incelemeler yapmak mümkündür. Örneğin Erciyes’in aktif hale gelme ihtimali olsa bölgenin yakınlarında sular ısınır, kimyasal yapılarında değişiklikler olur” şeklinde konuştu.
 
Erciyes Dağı’nın günümüzde bir volkanik hareket göstermediğini söyleyen Evsen, Erciyes’in tekrar faaliyete geçebileceğini belirterek, “Bu durum yeni su kaynaklarının oluşmasına sebebiyet verir. Bölgede zehirli gazların ve değişik gazların çıkmasına vesile olur. Bunlar birçok vatandaşın gözlemleyebileceği türden makro ölçekli değişimlerdir. Fakat Erciyes’le ilgili son yıllarda birtakım iddialar gündeme gelmektedir. Şunu söylemek gerekirse Erciyes Dağı volkanik bir dağdır. 2012 yılında Erciyes’in karlarının erimesi, 'Erciyes yeniden faaliyete geçer mi?' sorularının sorulmasına neden oluyor. Bunun cevabı 'Hayır'dır” diye konuştu.
 
Sıcak su çıkan bölgelerde volkanik olayların aktif olduğunu iddia eden Evsen, “Erciyes Dağı volkanik bir dağdır. Karlarının erimesi tamamen mevsimsel şartlara bağlıdır. Sıcak suların geçtiği yerler kırıklardan dolayıdır, faylanmalarla ilgilidir. Bir yerde sıcak su çıkışı varsa burada fay oluşumu var demektir. Faylı sahalar deprem üreten sahalardır. Depremler de volkanlarda kırık yapısıyla ilgilidir” ifadelerini kullandı. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com