"Erdoğan ABD talimatıyla hareket ediyor"

"Erdoğan ABD talimatıyla hareket ediyor"
CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlığında toplandı.CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, toplantı öncesinde basına açıklama yaptı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, toplantı öncesinde basına açıklama yaptı.
 
Koç, toplantı öncesinde gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ülkede yaşanan gerçekleri "hamaset ve gözyaşı sosuyla" milletten kaçırmaya çalıştığını savunan Koç, Erdoğan'ın Malatya Kürecik'teki NATO füze savunma sistemi bünyesindeki erken uyarı radarına ilişkin sözlerinin de bunun bir örneği olduğunu iddia etti. 
 
KÜRECİK TARTIŞMASI
 
Konuya ilişkin gerçeklerin anlaşılabilmesi için Erdoğan'ın bazı soruları yanıtlaması gerektiğini belirten Koç, şöyle konuştu:
 
"Kürecik'teki erken uyarı radarının, Türkiye'yi bölgedeki olası gelişmeler çerçevesinde bir hedef haline getireceğini bildiğiniz halde neden bu sistemin Malatya Kürecik'te konuşlanmasına razı oldunuz? Kürecik'teki bu radar üssü, Türkiye'yi balistik füzelere sahip çevre ülkelerden gelecek tehditlere açık bir konuma getiriyor mu, getirmiyor mu? Radar sisteminin Kürecik'te kurulmasını talep ederken füze savunma sistemlerinin de eş zamanı olarak birlikte kurumasını neden talep etmediniz, neden talep edemediniz? Gazze saldırısına paralel olarak İran veya Suriye'den İsrail'i hedef alacak füze tehdidinin arttığı ortada."
 
TÜRKİYE TOPRAKLARI İSRAİL HAVA SİSTEMİNİN UNSURU
 
Kürecik radar istihbaratının ABD tarafından İsrail ile paylaşıldığının bilindiğini ifade eden Koç, "Esip, gürleyen Başbakanın yönettiği Türkiye topraklarını İsrail hava sisteminin açıkça bir unsuru haline getiriyor. Buna nasıl açıklama getireceksin Sayın Başbakan. Yönettiğin Türkiye toprakları kınadığın, eleştirdiğin İsrail'in savunması için kullanılan bir toprak parçası haline getirildi" diye konuştu.
 
FÜZELER KİMİN İÇİN?
 
Koç, NATO'dan talep edileceği söylenilen Patriot füzelerinin de kim ve ne için talep edileceğini, füzelerin Türkiye'yi olası bir Suriye saldırısına karşı mı koruyacağını yoksa son gelişmeler çerçevesinde Kürecik'teki tesisleri füze saldırısından koruyarak İsrail'e yardımcı olmayı mı amaçladığını da sordu.
 
FİLİSTİN'E GERÇEKTEN YARDIMCI OLMAK İSTİYORSANIZ
 
Artık mızrağın çuvala sığmadığını, saptırmadan vazgeçilmesi gerektiğini kaydeden Koç, "Eğer Filistin halkına gerçekten yardımcı olmak istiyorsanız, İsrail Gazze'ye saldırılarına son verinceye kadar Kürecik radar istasyonunun faaliyetlerini durdurun da görelim. Yüreğin yetiyorsa tabii" ifadelerini kulandı. 
 
ERDOĞAN ABD TALİMATIYLA HAREKET EDİYOR
 
Başbakan Erdoğan'ın perde önünde ve arkasında farklı tavırlar sergilediğini ileri süren Koç, "Perde arkasında, ABD talimatıyla İsrail'in güvenliğini Türkiye topraklarından sağlama sözü veren ve gereğini yerine getiren bir Başbakan, perde önünde mazlum Gazze, Filistin halkı için dökülen timsah gözyaşları. Tarih önünde, millet önünde Sayın Başbakan vebal altındadır" dedi.  
 
Koç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin grup toplantısında söylediği, "öleceksek adam gibi ölelim" sözlerine de değinerek, Erdoğan'da bir ölüm korkusu oluştuğunu öne sürdü. 
 
Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu'nun "Sadece cesur ve tutarlı olanlar bir kez ölür. Korkak olanlar ve teslimiyetçiler her gün ölür" sözlerini hatırlatan Koç, Erdoğan'ın uygulamalarıyla ikinci grubu girdiğini iddia etti. 
 
CHP TARİHİNDE KARA LEKE YOK!
 
Gazeteci Cüneyt Ünal'ı Suriye'den getiren CHP milletvekillerinin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile çekilen fotoğraflarına yönelik Başbakan Erdoğan tarafından yapılan eleştirileri ve "kara leke" olarak nitelendirmesini de hatırlatan Koç, CHP'nin tarihinde asla kara leke olmadığını ve olmayacağını belirtti. 
 
BAŞBAKAN KARA ALBÜM OLUR
 
Başbakan Erdoğan'ın aralarında Suriye Devlet Başkanı Esad ve Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir ile çekilmiş fotoğraflarını basın mensuplarına gösteren Koç, "Başbakanın dünyadaki eli kanlı diktatörlerle, liderlerle çektirdiği fotoğraflar tek kare değil. Bir kara albüm olur. Brezilya dizisi gibi" dedi.
 
Liderlerin fotoğrafların çekildiği dönemde de ülkelerini bugün olduğu gibi yönettiklerini ifade eden Koç, Erdoğan'ın tavrını eleştirdi.
 
Irak Merkezi yönetimi ile kuzeydeki bölgesel yönetim arasındaki gelişmelere ve sıcak çatışma riskine de değinen Koç, Başbakan Erdoğan'ın bu yöndeki uyarılarına da "günaydın" diyerek yanıt verilebileceğini söyledi. 
 
Türkiye'yi AKP iktidarına kadar yöneten kişilerin ülkeyi Ortadoğu bataklığına sürüklemediğini, ancak bugünkü hükümetin taraf olmayı seçerek ülkeyi sıkıntıya soktuğunu savundu.   
 
CHP KARDEŞLİKTEN YANADIR
 
Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Koç, "Kamu'da Kürtçe hizmet alımına ilişkin yeşil ışık yakıldığı" ifade edilerek değerlendirmesinin sorulması üzerine, CHP'nin yasalar ve uluslararası hukuk çerçevesinde oluşan tavrının açık olduğunu belirtti. Koç, "Birlikte aynı topraklar üzerinde kardeşçe yaşamamızı sağlayacak her türlü iradenin, teklifin, uygulamanın yanındayız. Bizi ayrıştırmaya dönük her türlü fitne fesadın ki bunların çoğu AKP tarafından kuruluyor, bunların da karşısındayız" dedi. 
 
Koç, AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar'ın CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz'a yönelik "Suriye gizli servisi ile ilişkisi olduğu" yönündeki iddialarına ilişkin soruyu da yanıtladı. "Bahsettiğiniz AKP milletvekilinin Ergenekon ve benzeri davalarda gizli tanık olarak değil, ama açık tanık olarak her türlü hile, entrikanın hazırlanmasında, o belgelerin suçsuz insanlara suç yapıştırma konusunda değerlendirilmesinde mahareti, katkısı açık. Kim kimin hangi örgütün üyesi ya da servisin elemanı bu soruyu bir karşı soruyla size ve bahse konu milletvekiline ifade etmek istiyorum" dedi. 
 
AYGÜN'ÜN TEKLİFİ CHP GRUBUNDA REDDEDİLDİ
 
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün Dersim konusunda "Seyit Rıza'ya ve arkadaşlarına iadeyi itibarda bulunulmasına" ilişkin kanun teklifi hazırladığının da hatırlatıldığı Koç, şunları söyledi:
 
"Her milletvekili kanun teklifi verebilir, ama CHP'nin grup iç yönetmeliğinde eğer bu teklifi veren milletvekili CHP'li ise bu teklifi CHP grubuna gelir. Grup yönetimi toplanır ve bu kanun teklifinin, TBMM Başkanlığı'na verilip verilmeyeceğine karar verir. Arkadaşımızın böyle bir teklifi olmuştur, grup yönetim kurulu da bu teklifi değerlendirmiş ve reddetmiştir."  (EAK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com