Erdoğan, "Ali'siz Alevilik" Sözüyle, Ne Demek İstedi?

Erdoğan, "Ali'siz Alevilik" Sözüyle, Ne Demek İstedi?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, grup toplantısında Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un sözlerine yanıt verirken kurduğu 'Almanya'da "Ali'siz Alevilik" denen bir olay var.' cümlesi, Meclis gündemine geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun,  Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler'e yönelttiği sorularda, Erdoğan'ın bu sözlerinin anlamı soruldu. 

Tanrıkulu'nun yanıt istediği sorular şöyle;

ALİ'SİZ ALEVİLİK NE DEMEK?

1.    Recep Tayyip Erdoğan "Almanya'da "Ali'siz Alevilik" denen bir olay var.” ifadesi ile Alevi vatandaşlarla ilgili ne demek istemiştir?

ALEVİLİKLE, ATAİSTLİK NİYE BİRLİKTE KULLANILIYOR?

2.    “Ateist bir anlayışın, Alevilik kisvesi altında” ifadesi ile hem Ateistlerin hem de Alevilerin hedef gösterildiği iddiası doğru mudur?

HEDEF, 'CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ' ÖNCESİ KUTUPLAŞTIRMA MI?

3.    Bu tür söylemler ile Cumhurbaşkanlığı Seçimleri öncesinde bir tür kutuplaşma ortamı yaratılmaya çalışıldığı iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise, bu kutuplaşma ortamı siyasi üstünlük sağlama amacı mı taşımaktadır?

4.    Toplumda her türlü inanç değerleri üzerinden kutuplaşma yaratabilecek söylemlerde bulunulması etik midir?

ERDOĞAN'IN ELEŞTİRİLERİ, MİSAFİRPERVERLİĞE UYUYOR MU?

5.    Ülkemizde misafir olarak bulunan ve açıklama yapan Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck henüz ülkemizden ayrılmadan, Recep Tayyip Erdoğan’ın bu tür kutuplaştırıcı sözlerle eleştiri yapması misafirperverlik ile bağdaşmakta mıdır?

6.    Recep Tayyip Erdoğan bu ifadesi ile Aleviler ve Ateistler üzerinden kin ve nefret söyleminde bulunmamış mıdır? (BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com