Erdoğan Ankara Projesini Açıklıyor!

Erdoğan Ankara Projesini Açıklıyor!
İşte Başbakan'ın açıklamalarının satır başları:

Ankara Mehmet Akif Ersoy'un şehridir. Ankara kurani kerimle eçılmış TBMM'nin şehridir. Ankara Anıtkabir'iyle, Kocatepe'siyle bir çekim merkezidir. Ankara hem modern bir avrupa başkenti hem de modern bir cumhuriyet şehridir. Ankara 1923'te başkent ilan eidldiğinde nüfusu az olan bir Anadolu kasabasıydı. Şu anda nüfusu 5 milyona yaklaşmıştır.

Ankara diğer 80 vilayetin umutlarını bağladığı vizyon beklediği bir şehirdir. Ankara uzun süre kendi köylerine kendi sorunlarına çözüm olamamıştır. Ta ki Ak Parti gelene kadar. Her zaman ifade ediyorum, Ankara sadece Iğdır'a değil yanı başındaki Çankırı'ya binlerce km uzak kalmıştır.

3 Kaısm'dan itibaren Ankara farklı bir hüvvüyete bürünmüştür. Ankara artık Bağdat'a, Şam'a, Babil'e çok daha yaklaşmıştır. Ankara artık gündemi belirleyen bir başkent olmuştur. Dün Keçiören'e elini uzatamayan Ankara bugün Haiti'ye, Açe'ye kadar elini uzatıyor.

Ankara'dkai dev projelerle Ankara'yı dünyaya örnek bir şehir haline getiriyoruz. Şimdi Ankara için projelerimizi tek tek açıklamak istiyorum. Bu projelerin hızla tamamlanmasıyla sizlerin emrine amade haline getireceğiz. Bir kısmını 12 Haziran'ın hemen ardından başlatacağız. Ankara için ilk projemiz, uzun vadeli olan ve belli etaplarda hayata geçen noktalar var. Örneğin 2013 yılında Atak helikopterlere başlıyoruz. Savunma sanayii projesi büyük önem arz ediyor. Ankara'yı savunma sanayi başkenti yapacağız. Dünyanın en önemli savunma sanayi merkezlerinden biri haline getiriyoruz.

Savunma sanayi ürünlerimizin yüzde 27'sini içerden karşılarken bunu yüzde 51'e çıkardık. Bu kuru kuru bir mücadele değil. Siz ayaklarınız üzerinde duruyorsanız siz bağımsızsınız. Artık bu dönem geride kalıyor ve kendi savunmamızı sağlayabileceğimiz ürünleri üretmeye başladık. Savaş uçağı ve nakliye uçağı üretiminde uluslararası konsorsiyumların üyesi haline geldik.

Atak helikopterimiz ve Anka insansız hava aracımız uçmaya başladı. 2012 yılında uzaya Göktürk uydumuzu fırlatacağız. Bay Kemal burada da insan yok diyor musun? Sadece Ostim'de 70'ten fazla firma savunma sanayiine katkı veriyor. Önümüzdeki dönemde bu alanlar daha da gelişecek. ASELSAN tarafından 100 milyon doların üzerinden bir yatırımla elektronik harp merkezi kurulacak. Uzay ve Uydu merkezleri de TAİ tesisleri içerisinde hayata geçirilecek. Ankara savunma sanayii merkezi haline gelecek.

Ankara'ya yeni bir Adalet Sarayı yapıyoruz.

Dördüncü projemiz Ankara'yı bölgenin sağlık merkezi haline getiryoruz. 2 şehir hastanesi kuruyoruz, 7 bin yataklı hastane. Ankara'ya 40 bin seyirci kapasiteli bir stadyom yapacağız. Son derece modern bir mimariyle Ankara'nın silüetine güç katacak bir tesis olacak. Ankara'da sporun kalbinin attığı bir başken olacak..

2010 yılında ankara'da kurduğumuz Yıldırım Beyazıt üniversitesini farklı bir konsepte tasarlayarak uluslararası bir üniversite haline gelecek. Üniversite 2023 hedeflerimizi akedemik anlamda desteklerken Türkiye'de önemli bir aktör haline gelecek.

Akyol'a uluslararası ölçekte bir fuar merkezi kuruyoruz. Bir başka önemli projemiz de Ankara'ya Ortaduğu'nun en büyük hayvanat bahçesini kuracağız.

Ankara'nın merkezinde bir inanç ve tarih merkezi inşaa edeceğiz. Hıdırlıtepe'de olacak bu merkezde tarihimize ait eserler sergilecenecek. Uluskent projemiz devam ediyor. Gecekondulardan ve çirkin yapılardan temizleyeceğiz. Büyükşehir Belediyemize verdiğimiz bir talimatla Kızılay'ı farklı bir projeyle çok daha farklı bir Selçuklu Şehir olan Ankara'mıza bir vizyon olma özelliği getiriyoruz.

83 tirlyon yatırımla büyük bir botanik partkı oluşturacağız. 4 bin endemik bitki üretilecek ve sergilenecek. Botanik bilim merkezine dönüştüreceğiz.

Termal sular yeni bir konseptle Sağlık turizmin başkenti haline gelecek bir ölçekte tamamlayacağız.

Ankara'yı ulaşımın merkezi haline getiriyoruz. Ankara-Eskişehir hızlı tren hattı bitti. İstanbul eskişehir hattı bitmek üzere. Konya-Ankar hızlı tren hattı bitti. Ankara Konya arasını 1 saat 15 dakikaya indiriyoruz. Ankara Yozgat-Sivas-Erzincan hattının çalışmaları devam ediyor. Ankara'yı hızlı trenin merkezi konumuna yükselteceğiz. Ankara Merkez olmak üzere. 3 otoyol projemiz var: Ankara-Samsun, Ankara-Niğde ve Ankara-İzmir. Ankara Niğde bitince Edirne Habur hattı kesintisiz bir şekilde birleşmiş olacak.

Keçiören ile İstanbul bulvarı arasına inşaa edeceğimiz tünelle bir çok kenti bağlayacağız. 15 km uzunluğundaki tünel 3 yılda tamamlanarak şehir içi trafiğe nefes alacak.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com