Erdoğan Batı'ya cihat mı açıyor?

Erdoğan Batı'ya cihat mı açıyor?
'Erdoğan ve Dış Politika' adlı köşe yazısında son günlerdeki gelişmeleri değerlendiren Sedat Ergin, Batı'ya açıkça cephe alan kuvvetli bir söylemin gelişmekte olduğunun gözlendiğini yazdı.

Hürriyet Gazetesi'ndeki köşesinde son günlerdeki gelişmeleri değerlendiren Sedat Ergin, Başbakan Erdoğan'da, Batı'ya açıkça cephe alan kuvvetli bir söylemin gelişmekte olduğunun gözlendiğini yazdı.

İşte Sedat Ergin'in o yazısı:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son günlerde yaptığı dış politika değerlendirmelerinde Batı’ya açıkça cephe alan kuvvetli bir söylemin yerleşmekte olduğunu gözlüyoruz.

Erdoğan’ın Batı’yı eleştirmesi, sorgulaması yeni bir durum değil. Geçmişe kıyasla fark, Erdoğan’ın söyleminin eleştiri sınırlarının dışına çıkarak, Batı’yı açıkça hasım gören, suçlayan bir çizgiye doğru kaymakta olması.
 
Başbakan’ın özellikle son Mısır gezisinde yaptığı açıklamalar, geçen pazartesi günü Avrasya İslam Şurası’na hitabı ve salı günkü grup konuşmasını birlikte tahlil ettiğimizde, bu yeni yönelişin çarpıcı izlerini görüyoruz.
 
* * *

Sıkça “BM’ye artık güvenmiyorum” diye söze giriyor Erdoğan ve özellikle BM Güvenlik Konseyi’ndeki “egemen güçler” diye adlandırdığı daimi üyelere tavır alıyor ve şöyle diyor:
 
“Güvenlik Konseyi’nde Suriye konusunda iki üye, İsrail ile ilgili yine bir-iki tane farklı üye bu defa olumsuz yaklaşıyor. Bu ne menem iştir? Nerede sizin adaletiniz? Birbirinizle, al birini vur öbürüne, durumunuz bu...” (Grup konuşması)
 
Bu konuşmada haklarında “Al birini vur öbürüne...” diye söz edilen ülkeler ABD, Rusya, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa ve İngiltere’dir. Erdoğan’ın eleştirilerinde haklı olduğu pek çok nokta olsa da, bu itirazın ifade ediş şeklinde asgari diplomatik nezaket ölçülerinin zorlandığını söylemek hata olmaz. 

* * *
Aslında Başbakan’ın pek çok meseleyi İslam dünyası ile Batı arasındaki bir karşıtlık/çatışma ekseninde algıladığı gözlemini de yapabiliriz.
 
Kahire’de geçen pazar günü Türk-Mısır İş Forumu’ndaki konuşması, Başbakan’ın bu bakışını göstermesi bakımından çarpıcıdır. Erdoğan, bazı ülkelerin (ABD kastediliyor) BM’de Filistin devletinin kuruluşunu engellediğini söyledikten sonra şöyle diyor:
 
“Bu oyunu dikkatle takip etmemiz lazım. Bilesiniz ki, Batılı güçlerin bütün derdi İslam dünyasını kendi içinde paramparça etmektir, parçalamaktır.”
 
Çıkış, ona göre, İslam ülkelerinin safları sıklaştırmasıdır. Yarın bu bağlamda Türkiye’nin oynamaya talip olduğu rolü irdeleyelim. (EAK)

Yazının tamamı için bağlantıyı tıklayınız: 
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/21984407.asp?yazarid=308
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com